Справочници, схемотехника, теория > Програмиране на микроконтролери, програматори, цифрови проекти

Цифров манометър за под 50 лева

<< < (2/8) > >>

juliang:

--- Цитат на: EDM electronics в Март 09, 2023, 04:19:23 pm ---... библиотеки на много сложни датчици, като GPS, компаси, цифрови SPI термосензори с термодвойки и т.н

--- Край на цитат ---
Да, видехме ти творенията... ще ми се хвали че написал една програма на Си която работи... че и визията си я бива:

EDM electronics:
Мдаа, тези кадри са от създаването на библиотеката за STM32 на магнитен ротационен енкодер с 12 бита точност за 360 гр. или показва стотните от градуса. Изключително прецизен енкодер, който ползвам за серво червячно-редукторни управления.

На платката се вижда ротор от потенциометър, който върти магнита, но в реалния проект магнита е закрепен за оста на редуктора. И това е прототип, не е готово изделие, колкото да се напише кода за датчика.

Понеже си голям програмист, покажи ми нещо подобно свое. Ти се занимаваш с код от 2 реда и то чужди функции, които не си ги писал ти.  :D

juliang:
Разбирам че не ти се вярва, ясно ми е че не можеш да го четеш, но ония 200 реда в предния ми пост са точно код. На такъв език, какъвто всеки занимаващ се с микроконтролери трябва да знае. И всеки един ред е написан от мен. Или даже не си си направил труда да скрол-неш поста? :)

А твоя код кога ще го видим, или ни щадиш да не се попикаме от смях? :)

На Си и баба може, и сина ми можеше още преди да завърши техникума... Голям зор е било да тактуваш на единия пин, и да четеш другия дали е нула или единица... просто къртовски труд, непосилен за мнозина :) Па и изключително смислен, при условие че си има готови библиотеки за тая цел. Можем да откриваме колелото по цял ден, даже неколкократно в рамките на месец...

И аз си имам кабелчета с накрайници, с които да си правя "паяци", ама не им вярвам. И пистолет за горещ силикон с който да "оформям" изделията имам, но отново не го ползвам. Млад си още, ще разбереш че това са точно толкова лоши практики, колкото да си кръщаваш публичните променливи mas1 и mas2.


--- Цитат на: EDM electronics в Март 09, 2023, 04:48:24 pm ---Мдаа, тези кадри са от създаването на библиотеката за STM32 на магнитен ротационен енкодер с 12 бита точност за 360 гр. или показва стотните от градуса.

--- Край на цитат ---
И аз на един сенозр платина 100 мога да показвам стотни от градуса, но това не значи че са верни. И волтажа от трансмитера за налягане мога да го разбия да показва десета от милибара, но нито има смисъл, нито има нещо вярно в последната цифра. И това ще го научиш с времето.


--- Цитат на: EDM electronics в Март 09, 2023, 04:19:23 pm ---По всичко ти личи, че никога не си се занимавал с електроника и не си проектирал нито едно устройство. Нямаш направена нито една платка. Гледам занимаваш се с графично програмиране, което общо взето е развойна среда на производител на конкретна арпаратура. Това за мен не е програмиране, направено е за папагали, за хора които не разбират от програмиране.

--- Край на цитат ---
А аз гледам, че идея си нямаш от това което виждаш на картинката. Всяко едно кадратче може да съдържа твой собствен код. Графичната среда просто помага да се визуализрат връзките в логиката, свежда грешките до минимум и прави нещата да се случват значитено по-бързо. Също така е незаменимо при дебъгването в реални условия, където може да ти визуализра в реално време стойностите на входовете и изходите на всяко "квадратче" при вече работеща и вързана към тоците система.

EDM electronics:
Колкото и да се напъваш да ми се доказваш, факта че не си направил нито една платка и нито един собствен проект през живота си показва, че електрониката ти е тъмна Индия. А пък да ми се хвалиш с контролерчета 8-бита които си ги бил програмирал и в крайна сметка нищо конкретно, там някаква част от код, е все едно келеша да учи баща си как се правят деца.

Някак много нахално ми се вижда аз да имам стотици проекти зад гърба си, а някой нито един, и да ми говориш за програмиране и че щял съм да науча, че първите 2 бита от АЦП-то били шумни. Те са шумни за такива като теб, които не са наясно с нещата. Аз ги филтрирам със серия от филтри и при мен нещата работят. Ама като не се се занимавал с STM откъде да ги знаеш тия неща. С тия ПИК-чета малки си  още в патнивека.

juliang:

--- Цитат на: EDM electronics в Март 09, 2023, 06:54:28 pm ---Колкото и да се напъваш да ми се доказваш, факта че не си направил нито една платка и нито един собствен проект през живота си показва, че електрониката ти е тъмна Индия. А пък да ми се хвалиш с контролерчета 8-бита които си ги бил програмирал и в крайна сметка нищо конкретно, там някаква част от код, е все едно келеша да учи баща си как се правят деца.

--- Край на цитат ---
Това е ЦЕЛИЯ код на едно проектче, дето ми стоеше в колата докато не я продадох.
И когато едно нещо може да се свърши с 8 битово контролерче с 200 байта памет да слагаш 32 битов двуядрен контролер с мегабайти памет говори само за нивото на познаване на техниката и мързела да оптимизираш кода си. Или до знанията по програмиране? :)


--- Цитат на: EDM electronics в Март 09, 2023, 06:54:28 pm ---Някак много нахално ми се вижда аз да имам стотици проекти зад гърба си...
--- Край на цитат ---
Закръгли ги на хиляди, не бъди толкоз скромен. Проекти, дето всеки може да ги види, минавайки покрай стотиците обекти в които работят.
А да... или трябва да дойдем на язовира да видим как ти работи котвата? :)


--- Цитат на: EDM electronics в Март 09, 2023, 06:54:28 pm ---... Те са шумни за такива като теб, които не са наясно с нещата. Аз ги филтрирам със серия от филтри и при мен нещата работят...

--- Край на цитат ---
И това ги прави по-достоверни? Когато измериш два пъти в рамките на 10 милисекунди налягането на един сензор, и той ти даде първия път 1.98, а втория 1.91 - кое е "истинската" стойност? Или с гордост изписваш "1.945" и си залагаш знанията и опита че петицата отзад е вярна? :)
Както казах - млад си, имаш още много мотики за настъпване. В конкретния случай - просто пишеш "1.9" и не се правиш на рода на МакЛауд. И статитически отклонения да изчисляваш, и да усредняваш аритметично или геометрично - от това данните няма да станет по-достоверни. Да не говорим, че самия процес в повечето случаи е достатъчно динамичен, че обезмисля точността която можеш да постигнеш.


--- Цитат на: EDM electronics в Март 09, 2023, 06:54:28 pm ---... С тия ПИК-чета малки си  още в патнивека.

--- Край на цитат ---
Да, остаряха тези процесори. Но когато аз съм почвал да се занимавам с тях, само това имаше. Не че и сега не вършат прекрасна работа за някои задачи. А в повечето случаи задачите са наистина елементарни - примерно да прочетем едни числа от SPI интерфейса и да ги покажем на екранче, а ако числата са извън някакъв обхват - да запалим едно диодче или да завъртим един стъпков мотор в еднаttа или другата посока.

КогИ ти кажат "А да сменим контролера, че стария изгоря...", овъртолиш се е така у жици в някое табло, за което не само че документацията е на датски, ами и която не отговаря на реалността на терен и всичко това тръгне без да си се убил ти, без да си утепал някой от персонала и без да си взривил нещо при опитите - тогава може и да почнеш да чувстваш че си направил нещо.

Прочел бил показанията за GPS по SPI интерфейса... чудо на чудесата...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия