Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата

(1/6) > >>

valex:
Проекта е пуснат за обсъждане.

https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/InfoPublicDiscussion/d5358ff6-70f3-49ba-96f1-ce8790300fb2

Индикативна дата на обявяване на процедурата 01.02.2023 г.
Дата на публикуване на проекта за обществено обсъждане 22.12.2022 г.
Има .zip файл с необходимите документи.
Февруари ще пускат проекта. Първоначално има 80 милиона за него. Ако има интерес в средата на годината ще се отпуснат другите 160мил.
В народното събрание на II четене се прие да не се търси разрешително за строеж за фотоволтаични централи до 20KW.
Трябва да се обнародва.

ELPUNTO:

valex ти ме връщаш 15 години във времето, когато аз кандидатствах за банков КРЕДИТ който щях да
използвам за направата на моето Слънчево парно.

Тогава имаше програма "Енергийна ефективност", която отпускаше КРЕДИТИ за подобни проекти.
Няма да се впускам в подробности, но тогава моят проект "Слънчево парно" не беше одобрен. Не ползвах банков кредит
и Слава БОГУ !
И тогава имаше тежка бюрократична част, но потребителят кандидатстваше за КРЕДИТ, който трябваше да върне за ХХ години.

Сега тази програма предлага БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ, разликата е много голяма !
Бюрокрацията е в ПЪТИ ПО ГОЛЯМА !
Прегледах документите и условията за кандидатстване. Аз лично НЕ БИХ КАНДИДАТСТВАЛ при тези условия.

Смятам, че в основата си програмата е ГРЕШНА !
По ефективно и по правилно е да се кандидатства за КРЕДИТ при ниска лихва и дълъг срок за изплащане.
Може да се  опрости част от кредита и лихвите на добросъвестните потребители.
По този начин парите ще се върнат в Държавния бюджет, много повече потребители ще бъдат обхванати и може да се
изпълняват проекти от всички видове ВЕИ, а не само ФВ и топлинни колектори.

Другото което ми прави впечатление, тази програма е МНОГО, МНОГО закъсняла !
В БГ има много домакинства, които като мен вече са изградили ДЕлЦ и Солари. Тези системи работят с години, доказали са ефективността си. Тези домакинства би следвало да получат някакви бонуси за своята инициативност, както и подкрепа да
разширят своите системи и да ги усъвършенствуват. Пак имам предвид КРЕДИТИ, които ще се изплатят.

Спирам до тук, виждам че Държавната и Общинска администрация в БГ е на твърде ниско ниво, доказва за пореден
път НЕКОМПЕТЕНТНОСТ и КЪСОГЛЕДСТВО. Което е жалко !

 




juliang:
Кредити все още се отпускат под път и над път. Който има желание и смелост може да инвестира и да печели от това си начинание (или поне да си намали разходите).
За мен е абсолютно погрешно да се дават кредити на Кольо и Пешо за да си правят хоум мейд фотоволтаици. Тези пари ще бъдат в огромната си част прахосани поради некомпетентност на кредитополучателите. Или поради користните причини, с които немалка част от полчуателите на такива кредити ще вземат парите и просто ще ги "усвоят".

Забелязахте надявам се че няколко дена ме нямаше. Забавлявах се с профилактика на едни горелки край морето.
Системата е тотално сбъркана. Има 5 поточни линии, и към всяка от тях има по един котел и една горелка. И котлите и горелките са ужасно преоразмерени - буквално в пъти. След като поточната линия се стопли (за около 1 час) горелките "клякат" на минимума и това е реалната консуамция, която е необходима. От години им обясняваме че е необходима една инвестиция за прекрояване на подаването, при която всички котли ще подават флуида в един общ колектор, и оттам всяка поточна линия ще черпи толкова енергия, колкото й е необходимо само на нея. Така при някакъв фал в горелка или котел нищоо няма да спре - другите котли ще поемат товара. Докато сега една повреда води до спиране на една от поточните линии.
Обяснявш, чертаеш, говориш, показваш... и не стига до акъла им. Така са свикнали, когато са имали 1 линия, така си остава. Просто си представят че имат 5 отделни завода на една площадка.

EDM electronics:

--- Цитат на: juliang в Януари 13, 2023, 09:20:01 pm ---От години им обясняваме че е необходима една инвестиция за прекрояване на подаването, при която всички котли ще подават флуида в един общ колектор, и оттам всяка поточна линия ще черпи толкова енергия, колкото й е необходимо само на нея. Така при някакъв фал в горелка или котел нищоо няма да спре - другите котли ще поемат товара. Докато сега една повреда води до спиране на една от поточните линии.

Обясняваш, чертаеш, говориш, показваш... и не стига до акъла им. Така са свикнали, когато са имали 1 линия, така си остава. Просто си представят че имат 5 отделни завода на една площадка.

--- Край на цитат ---

Толкова ли са тъпи, че не могат да разберат нещо толкова елементарно?

Защо не им го обясни с пет отделни електрически кръга на лампи с акумулатори и че ако ги вържеш паралелно, дори да изключиш единия акумулатор, крушката му ще се захранва от другите четири?

Вярно, че беше изчезнал за няколко дни, но аз си помислих, че си на помен /струване 40 дни/ на английската кралица /т.н. бабишкера  :)/, дето ме беше задължил и аз да се засрамя на погребението й, на което не допуснаха саудитския принц и да съм в траур, все едно ми е роднина.   :D

juliang:
Не, то им стига, разбират го но... "Ама то сега това ще струва пари... Ама то сега ние ще трябва да спрем работата за няколко дни... Ама то сега производителя на оборудването не ни е казал ОК за такава преработка..."
Просто идеята че ще трябва да спрат и да "губят пари заради престоя" е непоносима, макар че след това тия пари ще ги избият за няколко месеца...
А тия спират само ако нещо се разпадне или когато енергото им спре тока за профилкатика на подстанцията - веднъж или 2 пъти в годината за по няколко часа. Не че производството не може да спре, просто това са "загуби" за тях. Да, вярно - спирането не е толкоз просто, но не е невъзможно и не е чал толкоз трудно, въпрос на 1/2 час подготовка е да се изпразнят бункерите от суровината.
Поне почти ги навихме да си купят една нова горелка, че имат една стара за която германците вече се цупят като им поискаме части - след някоя година ще трябва да разглобяват някоя от музея в завода на фабриката :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия