Автор Тема: Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата  (Прочетена 8341 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Проекта е пуснат за обсъждане.

https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/InfoPublicDiscussion/d5358ff6-70f3-49ba-96f1-ce8790300fb2

Индикативна дата на обявяване на процедурата 01.02.2023 г.
Дата на публикуване на проекта за обществено обсъждане 22.12.2022 г.
Има .zip файл с необходимите документи.
Февруари ще пускат проекта. Първоначално има 80 милиона за него. Ако има интерес в средата на годината ще се отпуснат другите 160мил.
В народното събрание на II четене се прие да не се търси разрешително за строеж за фотоволтаични централи до 20KW.
Трябва да се обнародва.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg

valex ти ме връщаш 15 години във времето, когато аз кандидатствах за банков КРЕДИТ който щях да
използвам за направата на моето Слънчево парно.

Тогава имаше програма "Енергийна ефективност", която отпускаше КРЕДИТИ за подобни проекти.
Няма да се впускам в подробности, но тогава моят проект "Слънчево парно" не беше одобрен. Не ползвах банков кредит
и Слава БОГУ !
И тогава имаше тежка бюрократична част, но потребителят кандидатстваше за КРЕДИТ, който трябваше да върне за ХХ години.

Сега тази програма предлага БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ, разликата е много голяма !
Бюрокрацията е в ПЪТИ ПО ГОЛЯМА !
Прегледах документите и условията за кандидатстване. Аз лично НЕ БИХ КАНДИДАТСТВАЛ при тези условия.

Смятам, че в основата си програмата е ГРЕШНА !
По ефективно и по правилно е да се кандидатства за КРЕДИТ при ниска лихва и дълъг срок за изплащане.
Може да се  опрости част от кредита и лихвите на добросъвестните потребители.
По този начин парите ще се върнат в Държавния бюджет, много повече потребители ще бъдат обхванати и може да се
изпълняват проекти от всички видове ВЕИ, а не само ФВ и топлинни колектори.

Другото което ми прави впечатление, тази програма е МНОГО, МНОГО закъсняла !
В БГ има много домакинства, които като мен вече са изградили ДЕлЦ и Солари. Тези системи работят с години, доказали са ефективността си. Тези домакинства би следвало да получат някакви бонуси за своята инициативност, както и подкрепа да
разширят своите системи и да ги усъвършенствуват. Пак имам предвид КРЕДИТИ, които ще се изплатят.

Спирам до тук, виждам че Държавната и Общинска администрация в БГ е на твърде ниско ниво, доказва за пореден
път НЕКОМПЕТЕНТНОСТ и КЪСОГЛЕДСТВО. Което е жалко !

 





Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Кредити все още се отпускат под път и над път. Който има желание и смелост може да инвестира и да печели от това си начинание (или поне да си намали разходите).
За мен е абсолютно погрешно да се дават кредити на Кольо и Пешо за да си правят хоум мейд фотоволтаици. Тези пари ще бъдат в огромната си част прахосани поради некомпетентност на кредитополучателите. Или поради користните причини, с които немалка част от полчуателите на такива кредити ще вземат парите и просто ще ги "усвоят".

Забелязахте надявам се че няколко дена ме нямаше. Забавлявах се с профилактика на едни горелки край морето.
Системата е тотално сбъркана. Има 5 поточни линии, и към всяка от тях има по един котел и една горелка. И котлите и горелките са ужасно преоразмерени - буквално в пъти. След като поточната линия се стопли (за около 1 час) горелките "клякат" на минимума и това е реалната консуамция, която е необходима. От години им обясняваме че е необходима една инвестиция за прекрояване на подаването, при която всички котли ще подават флуида в един общ колектор, и оттам всяка поточна линия ще черпи толкова енергия, колкото й е необходимо само на нея. Така при някакъв фал в горелка или котел нищоо няма да спре - другите котли ще поемат товара. Докато сега една повреда води до спиране на една от поточните линии.
Обяснявш, чертаеш, говориш, показваш... и не стига до акъла им. Така са свикнали, когато са имали 1 линия, така си остава. Просто си представят че имат 5 отделни завода на една площадка.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
От години им обясняваме че е необходима една инвестиция за прекрояване на подаването, при която всички котли ще подават флуида в един общ колектор, и оттам всяка поточна линия ще черпи толкова енергия, колкото й е необходимо само на нея. Така при някакъв фал в горелка или котел нищоо няма да спре - другите котли ще поемат товара. Докато сега една повреда води до спиране на една от поточните линии.

Обясняваш, чертаеш, говориш, показваш... и не стига до акъла им. Така са свикнали, когато са имали 1 линия, така си остава. Просто си представят че имат 5 отделни завода на една площадка.

Толкова ли са тъпи, че не могат да разберат нещо толкова елементарно?

Защо не им го обясни с пет отделни електрически кръга на лампи с акумулатори и че ако ги вържеш паралелно, дори да изключиш единия акумулатор, крушката му ще се захранва от другите четири?

Вярно, че беше изчезнал за няколко дни, но аз си помислих, че си на помен /струване 40 дни/ на английската кралица /т.н. бабишкера  :)/, дето ме беше задължил и аз да се засрамя на погребението й, на което не допуснаха саудитския принц и да съм в траур, все едно ми е роднина.   :D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Не, то им стига, разбират го но... "Ама то сега това ще струва пари... Ама то сега ние ще трябва да спрем работата за няколко дни... Ама то сега производителя на оборудването не ни е казал ОК за такава преработка..."
Просто идеята че ще трябва да спрат и да "губят пари заради престоя" е непоносима, макар че след това тия пари ще ги избият за няколко месеца...
А тия спират само ако нещо се разпадне или когато енергото им спре тока за профилкатика на подстанцията - веднъж или 2 пъти в годината за по няколко часа. Не че производството не може да спре, просто това са "загуби" за тях. Да, вярно - спирането не е толкоз просто, но не е невъзможно и не е чал толкоз трудно, въпрос на 1/2 час подготовка е да се изпразнят бункерите от суровината.
Поне почти ги навихме да си купят една нова горелка, че имат една стара за която германците вече се цупят като им поискаме части - след някоя година ще трябва да разглобяват някоя от музея в завода на фабриката :)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
А тия спират само ако нещо се разпадне или когато енергото им спре тока за профилкатика на подстанцията - веднъж или 2 пъти в годината за по няколко часа.
Ами ето ви възможността (поне по начина по който обяснявате проблема), просто трябва да планирате (вие, вашия клиент или съвместно) промяната която им предлагате с профилактиката на подстанцията и така минимизирате всякакви разходи свързани със спиране на производството. Това е само въпрос на добро планиране и така минимизирате на разходите за престой.

При софтуерните системи които с моята група конструираме и потдържаме (като в определени случай може да имаме до 2000 виртуални сървара работещи заедно върху определен изчислителен проблем) при положение че се появи 300 секунди down-time (което не сме засекли с нашия мониторинг), веднага се започват обаждания и търсене на проблемите. По спесификации трябва да потдържеме 99.99% up-time , през годината. Тоест всички оптимизации, промени, и потдръжки които правим трябва да се планират с месеци напред и да се правят на live-systems, даже без да имаме планирано down-time.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Това което ние им предлагаме няма как да се случи за няколкото часа, в които спират тока. Трябва бая рязане на тръбопроводи, нови връзки, заварки, кранове, помпи, автоматика, изпитания... по-малко от 3 дена спиране просто няма как да стане. Дори бих казал че седмица е много по-реалистичен срок.
А и в края на краищата нас ни викат само да проверим и настроим горелките, никой не ни натиска за останалата част. Но когато виждаш такава неефективност и просто те хваща яд и се чудиш всичките тия инжинери, технолози и вся остальная сволочь с която е пълен завода от къде са си купили дипломите...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
ELPUNTO
Аз съм на съвсем друго мнение.
За мен фотоволтаиците при сегашните цени на битовата енергия за АБСОЛЮТНО НЕВЪЗВРЪЩАЕМИ системи!
Да не говорим за кредити изобщо.
Има смисъл само ако се вдигнат цените на битовите потребители. За промишлени нужди сметките излизат.
До 2025 докато когато битовите потребители ще са длъжни да излязат на борсови цени на електроенергията
единствения смисъл да се прави домашен фотоволтаик е безвъзмезното финансиране или ако нямаш достъп до енероток.
Да не съм голословен прилагам картинка на потреблението ми за 1 година. Вижте и смятайте колко енергия може да замени един фотоволтаик
Прилагам и картинка тия дни колко произвежда 4KW система.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg

valex нека всеки остане с мнението си. Бъдещето ще покаже кой е прав. Преди  много ? години ? аз писах във Форума,
че цените на енергоносителите ще растат в БГ и в световен мащаб. За съжаление се оказах прав.
Ще допълня, че цените на всички енергоносители ще растат още.

От графиката която представяш, аз не мога да разбера какво е твоето дневно и годишно потребление на ел. енергия.
Ако може дай потреблението в цифров вид.

Аз знам много добре какъв е добивът на ел. енергия през всичките сезони. Имам опит от моята ДЕлЦ 1 и
сега от ДЕлЦ 2. След като монтирах цифровия електромер, мога да отчитам всеки всеки ВАТ произведен от ДЕлЦ 2.
Сега през декември и януари добивът разбира се е малък, при мен за декември е около 100 кВт/ч , вероятно и за януари ще е толкова.Но аз нямам изгубена ел. енергия, всеки произведен ВАТ отива за ОТОПЛЕНИЕ.

 

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Пуснах първия документ.
В ЕРП Варна "Девня 2". На билетника избираш нещо като "Присъединяване ...."
Чакаш 5 мин и те извикват на гешето. Попълваш формата по-долу, подпис и си готов.
Без пари!
По-късно трябва да ми се обадят или на mail. И до 5 дена след построяване на системата трябва да отида да подпиша  споразумение с ЕРП.
За удостоверението за "Жилището е основно и не с ползва за стопанска цел" трябва да се ходи до Изчислителния център, че за това нямало готови бланки. Не е от кметството или общината  както пишат тиквите в проекта.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
За мен това са пъни простотии.ЕРП-то за какво се мисли, идея си нямам. К'во му влиза в работата какво ще си строя аз в моя си имот и с мои си средства? Ами ако си купя 50 киловата генератор на нафта - пак ли трябва да им пускам уведомление? И какво споразумение, като няма да им продваш тока? За какво ще се споразумяваш с тях?
А за какво се ползва жилището ти обявяваш всяка година в данъчното. Декларирал си го като жилищно, декларирал си го като основно. И си го декларирал именно пред данъчните. Те ако не могат да ти изкарат такова удостоверение, не знам кой друг ще може...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Ами ти си вързан за тяхната жица и ако върнеш можеш да изпържиш някой техник дето пипа жицата и си мисли, че е спрял тока.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Ами ти си вързан за тяхната жица и ако върнеш можеш да изпържиш някой техник дето пипа жицата и си мисли, че е спрял тока.
Няма шанс да върнеш ток поне по две причини. Едната е че за да върнеш ток по мрежата когато е изключена трябва да имаш налична доста сериозна мощност и инвертора като разбере че не може да захрани наличните консуматори сам ще се изключи. Другата по важна причина поради която всички мрежови инвертори се изключват автоматично след отпадане на мрежата е че ако случайно останат включени то при последвалото включване на мрежата вече няма да са в синхрон с нея и мрежовия инвертор ще изгори моментално.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
За това им трябва да видят и да се подсигурят, че системата ти е подходяща да се върже към тяхната. Ако си OFFLINE  слагай каквото си искаш като техника и не ти трябват обяснения.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
В Изчислителния център се отива на Информация и там ти дават бланка за Искане да ти извадят копие на данъчната декларация на имота (иначе се вижда по ЕГН в тяхната система). Теглиш си номерче и като те извикат на гишето подаваш декларацията и ти казват 7-дневен срок за издаване (аз съм за 31.01.2023) .
После като вземеш копието се ходи до Деловодството гише. Там в свободен текст пишеш вече Искането да ти извадят Уверението за основно жилище. Поне така ми казаха на гишето.
Това ми струваше 11лв. такси и 4лв. за документа.