Автор Тема: Икономично отопление с магнит  (Прочетена 11293 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #15 -: Януари 07, 2023, 09:43:32 pm »
Краси, от това което виждам, тръбата работи като намотка на късо. Магнитните с. л. се движат перпендикулярно по оста на тръбата, ефекта загряване на тръбата се дължи на факта че магнитите са подредени snsnsn. Т. е. произвежда се променлив ток. Ако магнитите са подредени sssss или nnnnn, нищо няма да се получи. Ако греша ме поправете! Не мисля че вихрови токове тук имат връзка.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #16 -: Януари 07, 2023, 10:01:15 pm »
Да, сега се загледах че май тръбата е окъсена, но и да не е окъсена пак ще е същото защото магнитите никъде не пресичат перпендикулярно тръбата а се движат по оста на тръбата. Което означава че са само вихрови токове. Перпендикулярно пресичане имаш при намотката с крушката дето я доближава до магнитите но не и при тръбата.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #17 -: Януари 07, 2023, 10:28:04 pm »
Тогава защо казва че магнитите са подредени snsnsn? Помисли, според модела на Ампер, движейки се магнитите плъзгат силовите линий перпендикулярно по оста но точката през която преминават, веднъж линията е в една посока в следващ момент се сменя посоката. Това ме навежда на мисълта че се произвежда променлив ток! Да има и вихрови токове но масата на тръбата е твърде малка, за да окажат съществено влияние. Поне аз така виждам нещата.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #18 -: Януари 07, 2023, 10:43:22 pm »
При перпендикулярно пресичане имаш приближаване пресичане и отдалечаване на магнита от намотката и подреждането snsn е заради синусоидата. При пресичането на s полюса се генерира единия поупериод от синусоидата а при пресичането на намотката от n полюса се генерира обратния полупериод. Тука нямаш перпендикулярно пресичане на намотката то въобще нямаш никакво пресичане на намотката, магнититие се движат по оста на намотката и не може да се генерира ток по нормалния начин, разбери имаш единствено и само вихрови токове.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #19 -: Януари 08, 2023, 02:44:36 pm »
Ясно, ти виждаш магнитите намагнитени по една ос, аз по друга. Ако наистина е така, твоето виждане е вярното!
Сега искам да споделя една хопотетична идея. Да си представим същата тази тръба, вързана на късо като вторична намотка на трансформатор. Мисля си че ще бъде по ефективно от предложеният вариант. Ще липсват загуби от трансмисия и мотор, от друга страна, трансформатор с желязна сърцевина не е особено ефективно и като развитие на идеята, феритна сърцевина, първична управлявана от мостова схема с висока честота. Може би?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #20 -: Януари 08, 2023, 04:12:24 pm »
Искаш да кажеш нещо такова: https://youtu.be/IS0SC7BRrx0

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #21 -: Януари 08, 2023, 04:13:51 pm »
Първичната предлагам да се навие от проводник с тефлонова (температурно издръжлива) изолация, но нали все пак ще има водно охлаждане на вторичната където загрява. И ферита при нагряване си губи магнитните качества Мю, трябва да се предвиди охлаждане. може би от вторичната намотка която се охлажда да предава топлина на нея.


Друго хрумване понеже има навивка накъсо индуктивността на първичната рязко пада и тока на празен ход се качва почти до този на шунт или мост затова последователно на първичната може да се включи мощен дросел с отворен магнитопровод, който да ограничава тока във първичната намотка. Подобно на дросела на електрожена където той там е на вторичната намотка при големия ток и ниското напрежение 60-80V за запалване на дъгата и подържа 20 волта за горене на дъгата.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #22 -: Януари 08, 2023, 08:34:22 pm »
alvi, да изясним първо нещата как  стоят на теория! Гоним висока ефективност, допълвам не СЕ!
Краси изгледах клипа само веднъж. Бързо се сменят субтитрите на английски и не прочетох доста. Общо взето малко схванах. Какво е това синьото в/у радиатора? Опитах да чета коментарите. Очевидно има интерес защото като започна от начало, твърде често ме забива в края поради нови коментари и така ми губи време да превъртам на тл. пак началото. Ще вкл. лаптопа да видя, ще мога ли да си изясня за какво точно иде реч! Любопитно ми е!

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #23 -: Януари 08, 2023, 08:55:49 pm »
Това синьото на радиатора е пластмасова форма в която са закрепени феритните сърцевини, загрява директно металния радиатор. Между другото тоя турчин има доста интересни клипове.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #24 -: Януари 08, 2023, 09:15:50 pm »
Бат Мишо, това е добре познатата схема на ZVS с която човека прави индуктор с висока честота и грее директно радиатора. Под клипа чукаш на връзката "Електрическа схема" и ще ти излезе и схемата.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #25 -: Януари 09, 2023, 04:52:45 am »
Вие разглеждате тръбата като кабел но може и да се разгледа като навивки на късо наредени една до друга, ако се погледне сечението на тръбата. В този случай долната част на тръбата минава перпендикулярно на магнитното поле и има Ленц.
Ето още едно видео от турчина с точно същата постановка, на 3-та минута показва с медна пластина как се вдига тока а моторчето.
https://www.youtube.com/watch?v=Ui6m7StxOuQ

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #26 -: Януари 09, 2023, 09:24:44 am »
Вие разглеждате тръбата като кабел но може и да се разгледа като навивки на късо наредени една до друга, ако се погледне сечението на тръбата. В този случай долната част на тръбата минава перпендикулярно на магнитното поле и има Ленц.
Да може и да има слаб ефект, но тука не забравяй че имаш в по голямата си част хомогенно магнитно поле което не изменя интензитета си спрямо тръбата и това не води до прехвърляне на енергия. Тука въпроса беше дали ще имаш някакво напрежение в краищата на тръбата и дали има значение че е окъсена. Е няма да имаш напрежение в краищата на тръбата защото нямаш пресичане на намотката и полето си остава постоянно и не прехвърля енергия. Дори и да се генерира някакво напрежение то при подредба на магнитите snsn всеки магнит във всеки един момент ще се опитва да генерира обратно напрежение на съседните магнити и всичко ще се неутрализира и в краищата на тръбата няма да има напрежение.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #27 -: Януари 09, 2023, 08:26:33 pm »
Краси, едва сега имах възможност да гледам клипа за втори път. В един момент който преди съм пропуснал за миг, забелязах че показва магнита в ръка. На широката плоска страна пише S. Значи неправилно съм съм определил м.с.л. В случая, те са перпендикулярни на моето предишно виждане т. е. при въртеливото движение те са успоредни на тръбата.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #28 -: Януари 09, 2023, 09:16:22 pm »
И да завъртиш магнитите пак ще е същото, няма да се получи нищо. Защото имаш и едно по важно условие да имаш промяна в интензитета на полето, тоест приближаване, пресичане и отдалечаване на магнитите от тръбата, а при тази установка нищо не се променя. То е все едно да подадеш прав ток на първичната на трансформатор и да чакаш да получиш ток във вторичната намотка. 

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #29 -: Януари 09, 2023, 09:24:50 pm »
Тя темата и дискусията е все едно да имаш топла вода на крана, но понеже нали трябва да си изобретател, заинатил се викаш да те чуят останалите - аз, аз ще открия топлата вода, аз, да... мани я тая кирлива топла вода в крана. Търсиш, сучеш, въртиш, полюси въртиш, инвертори, трафове, правиш се на Тесла и на инженер, и накрая преоткриваш топлата вода, но пак в крана.  :D

Михаил Кузмов пък той искал да си изясни и гледа видеото на забавен каданс, там да види молекулярните процеси и разбрал, стигнал до кривата круша.  :D