Автор Тема: Икономично отопление с магнит  (Прочетена 11298 пъти)

Неактивен mirkata

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 35
  • Пол: Мъж
  • Невинен
Икономично отопление с магнит
« -: Януари 06, 2023, 06:06:42 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=AfcapuY5cG4
Доста привлекателно предложение.
В нета има доста разработки за икономично отопление. Само на тази страница има доста предложения и разработки.
Интересувам се, дали някой вече направил подобно устройство и какъв е икономичния ефект.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #1 -: Януари 06, 2023, 06:19:14 pm »
Ефекта е НИКАКЪВ. Също толкова ефективно ще е ако сложиш маховик и диск от автомобилен съединител и мотора трие диска в маховика, загрява го и те топли. Само дет ще е малко по-миризливо... :)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #2 -: Януари 06, 2023, 07:07:52 pm »
По-ефективно ще е трансформатор с навивка на късо от медна тръба, поне няма да има загуби в мотора и предавките, принципа е същия.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #3 -: Януари 06, 2023, 07:17:30 pm »
По-ефективно ще е трансформатор с навивка на късо от медна тръба, поне няма да има загуби в мотора и предавките, принципа е същия.
Тъй като целта доколкото разбирам е отопление, загубите (които са във вид на топлина) на практика не са загуби... :)

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #4 -: Януари 06, 2023, 08:53:09 pm »
<a href="https://www.youtube.com/v/Nusaw4ItJVk" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/Nusaw4ItJVk</a>
Трансформаторный Котёл на КЗВ (коротко-замкнутом витке) - YouTube
Трансформаторен нагревател с намотка накъсо. (Работа на трансформатора в режим на късо съединение.) Трансформатора с магнитопровод на 50 херца трансформаторно желязо замества електромотора и диска с магнитите един магнит беше 45лв. а като гледам са над 20броя и отделно механика лагери ремъчна предавка. А медната трансформаторна жица и трансформаторно желязо например от стар социалистически електрожен където се сменя вторичната намотка с Няколко навивки от медна тръба свързана накъсо по която тече течността на парното с кондензаторите в първичната последователно се регулира на три степени мощноста ако се налага да не работи на пълна мощност когато не се налага толкова топло.

<a href="https://www.youtube.com/v/GvaoaKj1xuE" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/GvaoaKj1xuE</a>
https://www.youtube.com/watch?v=GvaoaKj1xuE
Резонансный трансформатор — тепловой генератор
« Последна редакция: Януари 06, 2023, 09:18:03 pm от alvion »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #5 -: Януари 06, 2023, 09:26:11 pm »
Според правилото на дясната ръка, тази джаджа с въртящите магнити, нещо не ми се вижда да е толкова ефективна, колкото се иска на изобретателя!

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #6 -: Януари 06, 2023, 10:03:36 pm »
Трябва да се измери по електромер, да щото по такова плащаме, с траф с намотка на късо и с обикновен бързовар да се загрее определено количество вода.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #7 -: Януари 06, 2023, 10:10:14 pm »
Когато трансформатора работи в "режим на късо съединение на вторичната намотка" е специален случай. Разглежда се отделно и подробно в учебника по електротехника. Част от магнитното поле на вторичната намотка при късо се затваря извън магнитопровода и така СЕ намалява реакцията на ЛЕНЦ-а т.е. това което плащаме. Има известен кяр от таз разсеяна магнитна енергия извън магнитопровода затворена. Това е печалбата ни, иначе както ви каза Юлиянg , както и да се нагрява все е полезно, нали ще го използваме за отопление.


Проблема с трансформатора е нагряването в първичната най-близо до тази схема седят индукционните поялници от миналото, които бяха масови навремето за бърз нагрев 2-4сек на жилото от медно телче 2кв.мм за запояване там трафа първичната се изчислява 30-50 навивки на волт (вместо около 1волт на навивка, както е стандартно за по мощните трафове) и вторична 1-5 навивки накъсо (моя беше червен с 4 навивки по памет не съм го проверил пазя си бакърената вторична от калайдисна медна шина увита с стъклвлакно напоено с епоксидна смола за изолация междувиткова) ако някой иска да провери да му дам макаричката на която скъсах единия извод на първичната да преброи навивките.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #8 -: Януари 06, 2023, 10:13:39 pm »
ppipillica, смятам че няма смисъл! В споменатото правило, не съм забелязал да се движи ръката по дължина на проводника. Това е не оползотворена загуба, която прави само вятър. В случая въртенето на диска. По горе беше написано, аз също смятам че с трансформатор е малко по ефективно.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #9 -: Януари 06, 2023, 10:42:42 pm »
ето едно изделие ВИН Руснаците карат тъпо на 50 херца и там колко много килограми медта и желязото отиват над 50кг. е поне няма платка и какво да му изгори.
<a href="https://www.youtube.com/v/mrlbNEXm3G0" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/mrlbNEXm3G0</a>
https://www.youtube.com/watch?v=mrlbNEXm3G0
При мен развитието на тази тема за Вихревой Индукционной Нагревател (ВИН) е следно теореоретично разбира се преминава се на по-висока честота от 50 херца на 24 000 херца се качва работната честота. Това има следните преимущества: изчезва бръмченето на 50 херца, намаляват се навивките на първичната до 30-50 общо. Самата намотка се прави с сноп от изолирани медни проводници известен с термина Лицендрат като отгоре се увива с дебелата тефлонова лента която продават само на профи водопроводчици освен за ВиК тя има чудесни електроизолационни качества и нали е с по-голяма дебелина трябва да намеря една ролка имах подарена такава когато връзвахме бойлера какво пише на нея че по железариите има едно тънко говно което направо се навива на сопол и за нищо полезно не става. Та тръбата гледах китайците неправилно иконимия правят с Желязна тръба а аз измислих нека да е медна тръба с минимално омично съпротивление така се намаляват загубите I2R във вторичната навивка накъсо която играе роля медната дебела 1 цол (25.4мм) диаметър тръба около 40-50 сантиметра дължина с медни холендъри бързи връзки (запоени в двата й края) в Индукционния котел, където ще има PCB платка от индукционен котлон си купих два от КАУФЛАНД за общо 70 лв. имаха промоция 50% намаление генератор 24000 херца 2x2 киловата и повече ако се изисква и отгоре соленоидна намотка в един ред без значение посоката 30-50 средно около 40 навивки с медния съставен лицендрат увит с тефлонова изолация както и самата тръба преди навиването на кабела да се изолира с тефлонова изолация да стане двойно изолиране за да се застраховаме от пробив все пак безопасността преди всичко като ще си играем с токовете.
Индукционен нагревател (mazeto.net)
« Последна редакция: Януари 06, 2023, 10:59:24 pm от alvion »

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #10 -: Януари 06, 2023, 11:17:33 pm »
Намерих я ролката на балкона съм я запилял вместо да я пазя в склада и слънцето я е опекло пластмасата жълта станала трошлива. На нея пише:
NASTRO PROFESSIONALE
TENUTA FILETTI
100% PTFE
19mm x 15m x 0,20mm
Ако на някой изобщо му е любопитно да не се блъска да обикаля за евтините тефлонови ленти не че с тях не става ама трябва няколко слоя да се слагат за да се образува един 0,2мм дебелина, като от тази ролка.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #11 -: Януари 07, 2023, 01:15:00 pm »
Според правилото на дясната ръка, тази джаджа с въртящите магнити, нещо не ми се вижда да е толкова ефективна, колкото се иска на изобретателя!
Бат Мишо, не виждам какво общо има правилото на дясната ръка при отворен контур, който въпреки че е отворен и не тече ток по него пак загрява. А това е само поради вихровите токове, и тук за да имаш по добро КПД се иска по висока честота или обороти.
Когато трансформатора работи в "режим на късо съединение на вторичната намотка" е специален случай. Разглежда се отделно и подробно в учебника по електротехника. Част от магнитното поле на вторичната намотка при късо се затваря извън магнитопровода и така СЕ намалява реакцията на ЛЕНЦ-а т.е. това което плащаме. Има известен кяр от таз разсеяна магнитна енергия извън магнитопровода затворена.
alvion, пак бъркаш здраво нещата, няма как от магнитно поле което се разсейва в пространството да имаш някаква полза. Щом не минава през ленца значи тази енергия не отива във вторичната намотка, остава да сложиш няколко кофи около трафа да я събираш. А намотката на късо наистина е интересна и доста специална и все още не са изучени всички ефекти в нея като например че изправя тока, има и още по интересни неща при нея ама ще ти стане много подсказването.

Неактивен mirkata

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 35
  • Пол: Мъж
  • Невинен
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #12 -: Януари 07, 2023, 05:12:58 pm »
Поразгледах дадените отговори и предложения. Не знам дали е така или не съм разбрал следното: дали някой е правил подобно устройство. Интересуваше ме какъв е ефекта при него.
Имаше и негативни мнения.
Аз обаче, искам да ви кажа, че съм видял подобно устройство на живо, направен от приятел. Пуснал го е съвсем наскоро и няма още резултат от ефекта му. Отоплява малка стая, да кажем 3 х 3 метра. Нека мине поне месец и ще се разбере колко е ефективен метода. Засега е доволен, но да се види в по дълъг период.
ПС: интересното е, че елдвигателчето се захранва с 12 волта.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #13 -: Януари 07, 2023, 08:10:47 pm »
Ако твоя приятел топли вода с такова нещо нека засече с колко вата, поне лесно се мери на 12 волта, колко вода загрява до определена температура.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Икономично отопление с магнит
« Отговор #14 -: Януари 07, 2023, 09:08:03 pm »
Поразгледах дадените отговори и предложения. Не знам дали е така или не съм разбрал следното: дали някой е правил подобно устройство. Интересуваше ме какъв е ефекта при него.
Ефекта е никакъв, правиш някаква машинария дето да ти вдига шум и да ти прави само загуби, като въобще не знаеш че един обикновен нагревател "реотан" ти дава почти 100% КПД.
Аз обаче, искам да ви кажа, че съм видял подобно устройство на живо, направен от приятел. Пуснал го е съвсем наскоро и няма още резултат от ефекта му. Отоплява малка стая, да кажем 3 х 3 метра. Нека мине поне месец и ще се разбере колко е ефективен метода. Засега е доволен, но да се види в по дълъг период.
ПС: интересното е, че елдвигателчето се захранва с 12 волта.
Въобще няма значение колко волта е двигателя, има значение колко вата е. Преди доста време тука във форума някой колеги правиха такива установки но откриха че има много сериозен ленц ефект. И това е нормално щом се прехвърля енергия няма друг начин, но е практически абсолютно безсмислено. Ето приятеля ти е сложил токоизправител да свали напрежението от 220V,  тука са първите загуби, после мотора който в повечето случай има 50% КПД, после предавката и механичната конструкция, после преобразуване на магнитни полета в ел енергия и накрая в топлина. И накрая ако замери всичко това ще открие че с обикновен нагревател си е в пъти по добре.