Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Икономично отопление с магнит

<< < (2/9) > >>

Михаил Кузмов:
Според правилото на дясната ръка, тази джаджа с въртящите магнити, нещо не ми се вижда да е толкова ефективна, колкото се иска на изобретателя!

ppipilica:
Трябва да се измери по електромер, да щото по такова плащаме, с траф с намотка на късо и с обикновен бързовар да се загрее определено количество вода.

alvion:
Когато трансформатора работи в "режим на късо съединение на вторичната намотка" е специален случай. Разглежда се отделно и подробно в учебника по електротехника. Част от магнитното поле на вторичната намотка при късо се затваря извън магнитопровода и така СЕ намалява реакцията на ЛЕНЦ-а т.е. това което плащаме. Има известен кяр от таз разсеяна магнитна енергия извън магнитопровода затворена. Това е печалбата ни, иначе както ви каза Юлиянg , както и да се нагрява все е полезно, нали ще го използваме за отопление.


Проблема с трансформатора е нагряването в първичната най-близо до тази схема седят индукционните поялници от миналото, които бяха масови навремето за бърз нагрев 2-4сек на жилото от медно телче 2кв.мм за запояване там трафа първичната се изчислява 30-50 навивки на волт (вместо около 1волт на навивка, както е стандартно за по мощните трафове) и вторична 1-5 навивки накъсо (моя беше червен с 4 навивки по памет не съм го проверил пазя си бакърената вторична от калайдисна медна шина увита с стъклвлакно напоено с епоксидна смола за изолация междувиткова) ако някой иска да провери да му дам макаричката на която скъсах единия извод на първичната да преброи навивките.

Михаил Кузмов:
ppipillica, смятам че няма смисъл! В споменатото правило, не съм забелязал да се движи ръката по дължина на проводника. Това е не оползотворена загуба, която прави само вятър. В случая въртенето на диска. По горе беше написано, аз също смятам че с трансформатор е малко по ефективно.

alvion:
ето едно изделие ВИН Руснаците карат тъпо на 50 херца и там колко много килограми медта и желязото отиват над 50кг. е поне няма платка и какво да му изгори.
https://www.youtube.com/v/mrlbNEXm3G0
https://www.youtube.com/watch?v=mrlbNEXm3G0
При мен развитието на тази тема за Вихревой Индукционной Нагревател (ВИН) е следно теореоретично разбира се преминава се на по-висока честота от 50 херца на 24 000 херца се качва работната честота. Това има следните преимущества: изчезва бръмченето на 50 херца, намаляват се навивките на първичната до 30-50 общо. Самата намотка се прави с сноп от изолирани медни проводници известен с термина Лицендрат като отгоре се увива с дебелата тефлонова лента която продават само на профи водопроводчици освен за ВиК тя има чудесни електроизолационни качества и нали е с по-голяма дебелина трябва да намеря една ролка имах подарена такава когато връзвахме бойлера какво пише на нея че по железариите има едно тънко говно което направо се навива на сопол и за нищо полезно не става. Та тръбата гледах китайците неправилно иконимия правят с Желязна тръба а аз измислих нека да е медна тръба с минимално омично съпротивление така се намаляват загубите I2R във вторичната навивка накъсо която играе роля медната дебела 1 цол (25.4мм) диаметър тръба около 40-50 сантиметра дължина с медни холендъри бързи връзки (запоени в двата й края) в Индукционния котел, където ще има PCB платка от индукционен котлон си купих два от КАУФЛАНД за общо 70 лв. имаха промоция 50% намаление генератор 24000 херца 2x2 киловата и повече ако се изисква и отгоре соленоидна намотка в един ред без значение посоката 30-50 средно около 40 навивки с медния съставен лицендрат увит с тефлонова изолация както и самата тръба преди навиването на кабела да се изолира с тефлонова изолация да стане двойно изолиране за да се застраховаме от пробив все пак безопасността преди всичко като ще си играем с токовете.
Индукционен нагревател (mazeto.net)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия