Начало > Новини от света на технологиите

Space / Космос

<< < (2/23) > >>

juliang:

--- Цитат на: VITAN в Януари 02, 2023, 10:40:13 am ---Да предположим, че степените тежат колкото 1 ЖП вагон и са издигнати на 50 километра. Сериозна атмосфера за летене има на 11 км.

1. Мъсковият вагон започва да пада като зряла круша. До момента на включване на двигателите, колко му е кинетичната и колко потенциалната? Следват плазми, пламъци, Уаа.а..а...а....У..У.У..., но ако не се потроши колосално количество енергия - все едно е гръмнал тактически ядрен заряд (152 калибър) на земната повърхност.

2. Московският вагон и той започва да пада от тия 50 км. Крилата се отварят и на 11 вече може да си прави безброй кръгчета, за да гаси скорост. Има цялото време на света. Стига крилата да издържат. А аз залагам, че ще.
Има един минус, няма: Уаа.а..а...а....У..У.У... и кухите лейки няма да се подмокрят.

--- Край на цитат ---
А от 50 до 11 км какво ще правиш? А, да... сетих се... ще гориш като факла :)
За да се скриеш от плазмата (не само самото тяло на ракетата, ами и крилото), ще ти трябва топлоизолация. Най-съфистикейтед топлинна изолация в момента има все още не летелия Starship. Тя излежда горе-долу така:

Всяка една плочка има размер около 20 см, и като гледам е дебела поне 15 мм. Керамика. Отдолу има още 20-25 мм вата. Оставям на твоето въображение колко тежи плочка гранитогрес с тези размери. СпейсЕкс не е споделила колко е теглото на топлинната защита, но запознати с материята хора по аналогия със защитата на космическите совали изказват предположение че теглото е минимум ДЕСЕТ ТОНА. Само топлинната защита.
Трите крака на Фалкън-а плюс grid fin-овете, които го направляват при влизането в атмосфрата тежат точно ДЕВЕТ ТОНА.
Ако приемем че кораба има и крака и топлинна защита, това означава че ти ще качиш почти двадесет тона до височина 50+ км само за да ги върнеш обратно на земята. Тоест ще качиш 20 тона по-малко гориво и полезен товар. В тая сметка не включвам теглото на самото крило.  Няма идея колко ще тежат колесниците и механизмите, които ще ги отварят, но и там ще са тонове.
За сравнение - корпуса на последната версия на Старшип-а е изграден от неръждавейка с дебелина 3.5 мм. Празен, без гориво той тежи 85 тона.


--- Цитат на: VITAN в Януари 02, 2023, 10:40:13 am ---2. Московският вагон ... Има цялото време на света

--- Край на цитат ---
Всяка секунда, в която обикаляш със скорост от 2 000 м/сек в атмосферата означава загряване на корпуса на апарата. Нямаш НИКАКВО време да планираш, защото дори топлинния щит изгаря при тези скорости. Не случайно всички космически апарти падат като камък (освен ако в тях няма живи хора, за които има ограничение в ускорението, което могат да понесат). Смисъла на този маньовър е да се достигне максимално бързо до плътните слоеве на атмосферата, преди топлината да е преминала през топлоизолацията на топлинния щит и да е сварила всичко вътре. Щита буквално се изпарява от външната страна, отвявайки по този начин най-голещия си слой извън кораба, оставяйки го в атмосферата. И в момента в който скоростта става поне малко поносима, целия щит се откача и се изхвърля, за да не стопи кораба, точно както човек хвърля горящото си палто излизайки от пожар. Другата причина това да се прави е че кораб без топлинен щит тежи в пъти по-малко от кораб с щит и съответно са необходими в пъти по-малки парашути които да го спрат, което означава стотици килограми по-малко тегло преди полета.
Естествено за кораб за многократа употреба всичко това е неприложимо, и се налага да си влачи целия щит със себе си, да спира със двигателя за да не унищожава топлинния си щит. Но Спейс Екс просто разкараха щита, използвайки изгорелите газове от двигателите вместо него. Хем си намаляваш скоростта, хем не влачиш 10 тона керамика постоянно със себе си. Соплата на двигателите, които посрещат първите удари с атмосферата са най-усточивите на температура елементи в един кораб, така че тях високата температура не ги притеснява особено.

Обаче за да се изпълни едно такова кацане, е неободима доста автоматика. Да, предполагам че китайския процесор с руска щамповка "Елбрус" би се справил някак си с изчисленията, но когато се опре до сензори и изпълнителни механизми, които могат да се справят бързо и качествено със задачата... сори... Бош, Сименс, Фесто, Рейтеон... все неща, които руснаците ще гледат в близките десетилетия само на картинки в проспектите... Да, може да се пробва с поръчани от Алиекспрес аналози или доставени от пакистански контрабандисти възли втора употреба, ама аз лично не бих рискувал... :)

GreenHulk:

--- Цитат на: juliang в Януари 02, 2023, 12:12:01 pm ---  все неща, които руснаците ще гледат в близките десетилетия само...

--- Край на цитат ---
щ
Много е под въпрос тази твоя песимистичКа прогноза, като за македония в евросъюз.
Много зависи как ще завърши специалната военна операция, която въпреки редовните натовски части там май е все по-ясно как ще завърши (вече са в Бахмут) и оттам малко по малко се разбива цялата домнбаска защитна линия. Останалото оставям на твоето въображение.

VITAN:

--- Цитат на: GreenHulk в Януари 02, 2023, 01:18:20 pm ---...Останалото оставям на твоето въображение.
--- Край на цитат ---
Има го в излишък, но от детските му години  :D

1. Това неговото гориво, де го бълва не тежи.
2. Това крило тежало много, и щитовете тежали, а на Мъск нищо не му тежи.
3. Ако не ме лъже паметта, Урсула-та от самия връх на Брюксел се изока, че руснаците крадели пералните на украинците, за да имат чипове за ракетите си... O, SANCTA SIMPLICITAS! А кой ли беше Владимир Пентковский (Pentium) и какво ли му бе заниманието в древният СССР ?!
4. Не съм изследвал, но имам чувството, че 1 тон щит ще свърши много повече работа от 1 тон гориво.

h2motor:
VITAN, Русия има някакъв друг проект, уж го правят някакви частни фирми. При него отпада необходимостта от ракета за да достигнат примерно в орбита от 1500км, дори 4000 без проблем ми се струва. При него нещата са много енергийно ефективни, ракетите са си е едно прахосване на енергия и при излитане - ускоряване. Достатъчно е да се изведе самолета на височина 50 км. и от там вече без жестоко ускорение си отива и до 4000км. Мисля, че по това работят и то ще е успешно. Дори за гориво може да се използва просто вода, не керосин, не метан а вода. Да кажем седмица време ще отнеме докато се вдигнат на достатъчта височина нещата, но какво значение има когато е евтино могат едновременно да вдигнат 1000бр.

VITAN:
Да, знам. Имат. И от ниска орбита нагоре ще влачи ядреният буксир.

На орбита спокойно може да се построи нещо, което да се прехвърли на Луната като лунна база.
Но сега руският космос има друга занимавка..., с любезното съдействие на Вашингтон, Лондон и Брюксел.

Но пак отиваме до самолет, крило, а там Хулио ще ни сдъвче  8)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия