Справочници, схемотехника, теория > Обща схемотехника

Лампа за Къмпингуване

<< < (3/3)

EDM electronics:
alvion,
да се занимаваш 2023 г. с къмпинг-луминисцентна лампа от миналия век, при условие, че никога няма да ходиш на къмпинг, е все едно в заводите на Мерцедес да решат да произвеждат магарешки каруци за медуградски транспорт.  ;D

Да не говорим, че нито запалването на тая лампа - аналоговия резонансен блокинг-генератор, нито самата луминисцентна лампа имат температурна устойчивост и в малък температурен диапазон ще ти бяга резонанса - т.е. ефективността, която и без това в голямата си част отива за нагряване на транзистора за тоя дето духа. Ще ти трябва един ординарец да стои на потенциометър, да ти настройва според условията оптималното светене, да не говорим, като вземе да пада захранавено.

И ти си от епохата на Михаил Кузмов изглежда.  :)

Има къде-къде по-съвременно решение и то за жълти стинки, и то поне 3-4 пъти по-голяма ефективност, да не говорим за напреженова и температурна стабилност, компактност поне 10 пъти повече, а пък за лумени - осветеност и дума за сравнение не може и да става, както и за спектър.

Казвам го от личен практически опит в къмпинговото осветяване, щото лятно време най-редовно спя по водоемите и странно - при мен свети, като ден с минимални мощности, за разлика от останалите, по разбираеми причини.  :)

Примерно имам много малка лампа /едно от многото/, която е с вграден литиев акумулатор и е способна да освети една стая съвсем нормално с поток на 360 гр. /не е фенер, челник/, да речем 200 W еквивалент и акумулатора издържа 6 часа, а на малката мощност 12 часа - събира се в джоба ми.  :)

Ама блъскай си главата, като нямаш знания...  :) Той живота така е устроен...  :D

tobo1:
ЕДМ, би ли показал някоя снимка на тази лампа? Че и някаква цена при поръчка евентуално?

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия