Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Самоделни/DIY ел.котли за централно парно отопление

<< < (2/3) > >>

alvion:
Пикси някога вежливо бях посъветван да пиша глупости аз принципно никак не обичам да правя "лирични отклонения" ама така било по читаемо и емоционално ангажиращо ми казаха хората не били, като мен да им харесва сухи факти и теории само както аз обичам направо на най-важното без езоповски басни, алегории, метафори, намеци, сатира и кво ли още не заобикалки от типа в един слънчев майски ден птичките пееха пчеличките жужаха, а докато стигнем до съществената част сме си изгубили времето, без лигавни и разстягане за захаро-амилазния гел (локуми) просто казано.


Възниква един задочен въпрос за Буферния Съд Топлинния Акумулатор ТА с вода на снимките е демо как се свързва между котела и потребителите на топлото:

https://www.youtube.com/watch?v=Y795DFQA5T0
Котельная. Очень дешево и эффективно. - YouTube

alvion:
Въпроса е важен и го повдигна Юлиян е:

Трябва ли водата (в буферния съд (ТА)) да се премешва, както на снимките с външно ел.котле 9кВт (от неръждаема тръба с дебелина на стената 4-5мм, диаметър цол и половина (40мм) и дължина съответно колкото да побере на дължина трифазния нагревател с три тръбни реотана по 3 киловата всеки или по-добре с три различни по мощност реотани 2 , 3 , 4 киловата за да има 7 степени, а не три) и омешване с помпа GRUNDFOS ALPHA1L 25-40 180 засмукваща от долу студена вода и качваща през ел.котела (проточен бойлер) 90 градуса нагрята вода горе в горната част на ТА

 или както Юлиян предложи на ELPUNTO - да седи статична водата в ТА (да не се претака като зеле с помпа да се омешва в целия ТА с еднаква темп да седи), за да може да се разслоява и да образува различни по температура зони във височина и така поема повече енергия при това когато е статична водата топлата отива отгоре, а студената отдоло и по-дълго време разполагаме с топла 90 градуса нагрята полезно използваема вода, вместо охладена под 30-40 градуса която се събира в долната част на ТА и няма как да ни е полезна за радиаторно отопление (е 40 градуса може да става все още за подово топли подове), за целта мисля горе в нагрятата област трябва да има серпентина по която да тече флуид който да отнема топлината а водата в 0,75 кубика ELDOM буферния съд от неръждавейка на ELPUNTO да речем за пример да седи неподвижна статична и да не се премесва с помпи.

Вие КАК мислите?

Прикачам pdf-и с описание на ТА ЕЛДОМ серията.

juliang:
Изгледай видеото по-вниматело, и слушаи какво говори човека. В този случай реотана е сложен там поради ред други причини. Също така не е ясно на какви обороти е настроена помпата за да ти кажа дали омешва водата.
Най-голямото предимство на така показаната конструкция е че без никакви допълнителни устройства загрятата в горните 20 см на съда вода могат да тръгнат директно към консуматорите. Тоест инсталлацията може да се използва в режим без ТА без никакви превключвания, кранове и т.н.
Другото хубаво (което всъщност се налага заради хоум мейд конструкцията на "котела") е, че можеш да смениш нагревателя без да източваш целия акумулиращ съд.

Последно правих автоматизация за подобен проблем с два отделни съда от по 1 000 литра. Водата за БГВ се грееше от котелна вода през топлообменник. Там следях темп. на котелната вода, темп. на водата в първия съд и темп. на водата на връзката между двата съда. Изискването беше водата в бойлерите да не надвишава 50-55 градуса при темп на котелната вода от 98-102 градуса за избягване на изгаряния при ползване на чешмите. И за икономия на енергия, разбира се.
Идеята беше че циркулационната помпа към консуматорите осигурява някакъв мижав постоянен дебит в цялата инсталация, вкл. и през двата последователно свързани бойлера. Следейки температурата между двата бойлера, аз си гарантирам че във втория няма да попадне прекалено топла вода. Температурата на топлоносителя от котелното пък ми казва кога е безмислено да искам топлина, защото котлите по някое време се спират и топло няма как да получа от никъде. Също така позволява болера да не дърпа топло в случаите, когато фабиката е натоварена "до капаците" и не стига температура за основното производство, или рано сутрин веднага след палане на котлите, когато цялата инсталация е все още студена. Тоест водата се грее само когато има излишна енергия.
Ползвах две помпи - такива каквито имаше в склада на фабриката, да не купуват нови. Едната беше с цифрово управление и свободо регулиране на оборотите, която ми доставя котелна вода от котлите в топлообменника, и втора двускоростна, която върти водата от първия съд през топлообменника.
На симулатора работата изглежда така:





Да визуалиазацията е куца, ма с тоя контролер, и съчинявано в абонатната станция с лаптопа в скута - толкова... :)

И малко от самата логика:

alvion:
Ако вместо от метал се направи от пластмаса няма да трябва всичкия тоя метал да се нагрява първо и по-бързо ще се затопля и изстива ел.котела.



Самоделен Електрокотел за локално водно отопление за вашия ДОМ от Полипропиленови тръби 63мм 33 сантиметра дължина троиник и там на снимките се вижда Нагревателя е от бойлер в комплект с терморегулатор.

juliang:
Пластмаса до нагревател не е добра идея. Дори и да направиш така, че да гарантираш водата вътре да не се нагрява над 60 градуса, пак не си е работа. И не е само заради стареенето на пластамаса, а заради гигантските топлинни раширения на полипропилена. Само виж в който и да е справочник колко са му линейните разширения...

И този нагревател не е подходящ за проточен бойлер. Просто няма площ. Той е подходящ за бойлер, където ще топли вода в продължение на часове, а не за секунди. В проточните бойлери се ползват нагреватели, навити като макарон - голяма площ в малък обем:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия