Малко цитати в превод (
https://wire.insiderfinance.io/3-ways-china-is-pulling-ahead-in-the-innovation-race-1f7d393169ae)
...Моят приятел и изпълнителен директор на Gavekal Луис Гейв ми каза: „
Последното нещо, което искаш да правиш в живота, е да се конкурираш с Китай. Когато Китай влезе в стаята, печалбите излизат.“
На Запад компаниите се фокусират върху максимизиране на възвръщаемостта за акционерите. Китай играе играта на минимизиране на печалбите, за да убие конкурентите си.
Капитализмът от типа „Игрите на глада“ е заплаха за глобалното ти портфолио.
Битката между iPhone и Android идва и при електрическите превозни средства.
Американски мускулни коли. Качествено немско инженерство. Евтин японски внос. Това си представям, когато мисля за коли.
Всички знаеха, че Китай не може да произвежда коли... докато електрическите превозни средства (EV) не преобърнаха световната автомобилна индустрия.
През последните 25 години производството на автомобили в САЩ, Германия и Япония е спаднало с над 20%. Междувременно производството на Китай е скочило с 1600%.От 17-те милиона електромобила, продадени в световен мащаб миналата година, 11 милиона са продадени в Китай - повече от останалия свят взети заедно.
Тук, в Ирландия, доскоро не бях виждал нито една китайска кола. Сега BYD (BYDDY) са навсякъде, току-що слезли от поточната линия.
Защо? Те са наполовина по-евтини от Tesla (TSLA). Нищо чудно, че BYD току-що надмина Tesla по продажби в Европа за първи път.
В близко бъдеще вярвам, че електрическите превозни средства могат да се окажат подобни на пазара на смартфони. Tesla ще остане номер 1 на Запад - подобно на iPhone. Междувременно Китай ще залее света с евтини, еквивалентни на Android електрически превозни средства.
Но евтино не означава „лошо“. В много случаи китайските електрически превозни средства са по-добри.
Например, седанът SU7 на Xiaomi - с вградено самопаркиране и изкуствен интелект - съперничи на Taycan на Porsche по производителност, но се продава на половин цена.....
...И да не забравяме пазара на батерии в Китай…
CATL, най-големият производител на батерии в света, контролира 40% от пазара на батерии за електрически превозни средства. Той снабдява 16 от най-големите производители на автомобили в света, включително General Motors (GM) и завода на Tesla в Шанхай.
Най-новите му батерии могат да изминат до 1500 км с пълно зареждане. Това е като пътуване от Ню Йорк до Ню Орлиънс без спиране!
Когато започнах да проучвам пазара на батерии преди няколко години, Panasonic, LG и SK Innovation се бореха за първото място.
Сега CATL държи 90% от печалбите на индустрията.
Tesla е единственият автомобилен производител, който е в крак с Китай. Това е така, защото е възприел изцяло роботиката и продължава да намалява разходите.
Истинското предимство на Китай не е трудът, а роботите.
През 2023 г. Китай инсталира повече индустриални роботи, отколкото останалата част от света взети заедно. И не беше близо:
Истинското предимство на „Произведено в Китай“ не е евтиният труд. Това е автоматизацията.
Както каза главният изпълнителен директор на Apple (AAPL) Тим Кук през 2017 г., „Китай престана да бъде страна с ниски разходи за труд преди много години. Причината е количеството умения на едно място.“
В някои фабрики на BYD роботите превъзхождат хората на всяка смяна. Няколко китайски фирми също така изграждат „тъмни фабрики“ - напълно автоматизирани съоръжения, които не се нуждаят от осветление или хора.
Китай също се състезава напред в хуманоидните роботи. Неотдавнашно изображение от Bank of America Corp. (BAC) показва море от китайски знамена сред водещите производители на части за роботика:
Части за хуманоидни роботи
Източник: Bank of America
Не е изненадващо, тъй като компонентите за роботика често са с 50%-60% по-евтини в Китай.
Реиндустриализирането на Америка е чудесна идея, но тарифите и търговските бариери няма да възстановят Ръждивия пояс. ....