Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Резонанс Трансформатора

<< < (2/2)

Runetri:
Косинус "фи" е така да се каже фактор на мощността на практика! Най-много може да стане единица това "cos (fi)", а най-малко нула, но на практика е между нула и единица
Разбира се, че нямаме идеални уреди за отчитане на ток, напрежение или мощност!  А това че кондензатора изменя траекторията на тока различна от идеалната синусоида може да се измери с осцилоскоп, (е хайде не с един а с няколко осцилоскопа, за да се види и изчисли средната грешка). Да, хареса ми подхода ти за грешката в измерванията
 Най-важна от всичко е Истината,  как я виждаме, как я възприемаме и как Я осмисляме!  Защото самата Истина има свой "отпечатък" на реалността!

juliang:

--- Цитат на: Runetri в Май 05, 2024, 03:28:48 am ---Косинус "фи" е така да се каже фактор на мощността на практика! Най-много може да стане единица това "cos (fi)", а най-малко нула, но на практика е между нула и единица

--- Край на цитат ---
Цитираш ми учебника.
Тоя косинус е ъгъла (реално не е ъгъл, а време) на който тока е изместен от напрежението. При чисто резистивен товар напрежението расте, с него расте и тока. Когато имаш намотка или кондензатор, тока и напрежението растат (и намаляват) не заедно, а с известно закъснение или изпреварване един от друг.
Сега се замисли когато мериш променлив ток какво означава "230 волта" и "3 ампера". Ама в рамките на последователни интервали от ... примерно от 1 милисекунда. Ако имаш само резистор ще имаш 0.1 волт и 0.01 ампер в едната милисекуда, в следващата 0.2 волта и 0.02 ампера и т.н. При кондензатори и намотки нещата стават много-много различни. Имаш моменти с нищожнон парежение и огромен ток, и моменти с огромно напрежение но никакъв ток.
И сега се замисли как твоите измерителни уреди ти визуализират тока и напрежението. Напрежението е 230 волта в един много тесен интервал - на практика се колебае между 0 и 300 волта (или за да сме по-точни - между -300 и +300 волта), същото прави и тока, и като бонус - максимумите на тия две графики може да са разместени, и като втори бонус - графиките може да не са чисти синусоиди.
Но ти ми казва "Ето на - 230 волта, 1 ампер, значи аз консумирам 230 вата"... Сещаш се че това е абсолютна заблуда - ти консумираш между 0 и 500 вата, и никой на тоя свят (без осцилоскоп или друго специализирано оборудване не може да ти каже в конкретна милисекунда колко вата консумираш.
Затова ти казвам, че мултиметъра има заложен алгоритъм, който да ти извади някакво число близко до истината, но само ако формата на сигнала е такаква, за каквато е произведен уреда. Ако той очаква синусоида, а имаш правоъгълен сигнал, грешката е огромна. Ако уреда е направен да мери напрежение 50 херца, а ти мериш 5 херца или 5 килохерца - грешката отново е огромна.

Ако се заинтересуваш как работи битовия електромер ще разбереш как донякъде можеш да избегнеш тая грешка. И коато се сетиш че един битов електромер струва няколкостотин лева, а мултицета с който провеждаш измерванията ти е макс 50 лева - ще разбереш колко голяма грешка допускаш. При това битовия електроемр има една-единствена задача - да мери променлива мощност 50 херца и около 230 волта, докато в мултицета ти са натикали още една камара фунции... просто няма как това което показва да е вярно.

Runetri:
В интерес на Истината съм напълно съгласен което обесняваш! Наистна резонанса си е начин при който можем по-ефективно да преобразуваме една енергия в друга така да се каже било то с така наречените "ефективни стойности" на напрежението и тока! Интересното е как обаче можем да определим ефективните стойности т.е. да ги измерим като отчитаме тези реални фактори които обесняваш, и които няма как наивно да пренебрегнем, тъй като в противен случай ще мянипулираме истинските стйности!
Възникна въпроса, който си го задавам е как на произволна графика независимо дали е синусоида или не да се определи или измери (намери формула)за да и се намери Ефективната и стойност???. Може би по практичен начин на теория не знам!

VITAN:
Емм, ако не намериш в интернет как става по фън-шуй, ми хрумва следното:

Правиш снимка на осцилограмата така, че да не е под ъгъл на екрана - т.е. строго перпендикулярно.
Работиш с фотошоп или подобно, за да може принтера да ти разпечата картинката 1:1.

Ако искаш работи в точен мащаб 2:1, 5:1 или 10:1.
След като принтираш, режеш точно по графиката.
Знаеш (т.е. смяташ) колко тежи 1 лист хартия (пише си го на пакета мисля за 1 кв. м.),
гледаш колко тежи твоето изрязано, смяташ и получаваш. Трябва ти везна за златари/нумизмати, но тя беше около 15 лв. навремето - (китайска, но мери точно). Но може и чужда да ти измери...

Това е най-простото. Има и по-сложно, но то е апроксимация на функции и/или разделяне на графиката на парчета (и пак апроксимации) + определен интеграл. Може и с помощта на AI.

juliang:

--- Цитат на: Runetri в Май 05, 2024, 04:17:38 pm ---... Интересното е как обаче можем да определим ефективните стойности т.е. да ги измерим като отчитаме тези реални фактори които обесняваш, и които няма как наивно да пренебрегнем, тъй като в противен случай ще мянипулираме истинските стйности!

--- Край на цитат ---


--- Цитат на: juliang в Май 05, 2024, 09:54:33 am ---Ако се заинтересуваш как работи битовия електромер ще разбереш как донякъде можеш да избегнеш тая грешка.

--- Край на цитат ---

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия