Автор Тема: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM  (Прочетена 5975 пъти)

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Здравейте, може ли да помогнете? Трябва ми схема на УКВ ЧМ стерео Радиоприемник на CCIR обхвата 87.6-108MHz със следните ИС чипове:
Philips TDA7000 - УКВ Радиоприемник в един чип
Toshiba TA7342P - FM PLL MPX Stereo-Decoder, Ucc=1,8..5V, 9 SIP
Изход за слушалки TDA2822N - НЧУ стерео, клас АВ
NE570 - Compandor за разширяване на динамичния диапазон на предварително компресирания звук. На двата стерео канала.
Захранване: един LiIon елемент 18650 3.7V

Засега още издирвам NE570 чипа и гледах, нещо неприятно, че той иска захранване мин. 6V което не се връзва с батерииното захранване от един акумулаторен  елемент. Освен ако имате предложения за друг expander-ен чип подходящ за батерииното захранване и слушалки за джобен Радиоприемник да се получи с минимални размери, който използва оплетката на кабела на слушалките вместо антена.

Засега от един гръцки магазин за чипове свалих прикачената схема с TDA7000 и елементите около нея и моно НЧУ с LM386:

схемата е с P1 електронна настройка на станциите с варикап BB105.
https://hobbykit.eu/ukv-radiopriemnik-88-108mhz
Купих си един Хоби Кит набор 1400 за сглобяване само заради чипа на Philips, да се докопам до него, че този скъп над 30 годишен чип не успях никъде другаде да намеря. Сега ми останаха много излишни части с кутииката от набора. https://panda-bg.com/bg/product/УКВ-Радиоприемник-88-108-MHz/435752/
https://www.kn34pc.com/construct/lz2ava_fm_radio.html


« Последна редакция: Юни 12, 2022, 05:14:49 pm от alvion »

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #1 -: Юни 12, 2022, 05:38:47 pm »
Radio Data System

Идеята за цифров RDS декодер 1115б/с с 2x16 символа кирилизиран LCD дисплей с amber подсветка за 10-тина лева с едно ардуино и тон PLL декодера NE567 за АМ декодер на 57kHz носещата на цифровите данни. Оставям за после след като подкарам първо стерео декодера TA7342P с експандерите NE570 на сигнала към НЧУ.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #2 -: Юни 12, 2022, 06:49:58 pm »
https://en.wikipedia.org/wiki/Radio_Data_System
ПоПрочетох малко с преводача на гоогле от английската википедия: RDS системата използва двоичен PSK със скорост на данни от 1187,5 bps битове в секунда на 57 kHz подносеща, така че има точно 48 цикъла на подносеща по време на всеки бит от данни или 16такта на честотата на пилотния тон 19kHz с когото е фазово синхронизирано PSK предаването на RDS данните.

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #3 -: Юни 13, 2022, 10:43:52 pm »
каква е идеята само да слушаш или И да гледаш?
Защото най простото решение е RTL2832U един от най-ефтините телевизионни приемници на пазара + телефон

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #4 -: Юни 14, 2022, 09:10:26 am »
Струва си да правиш нещо било то по любителско направление "направи си сам" или професионално, само първо, ако продукта ще е много по-евтин или много по-качествен от наличните на пазара, или второ, ако представлява иновация. Всичко останало е неспособност за планиране на лимитираното ценно и скъпо земно време - аз му викам обуначване или направо полудяване.  :)

Бих могъл да си направя сам кола, телевизор, компютър, пералня и т.н., но не го правя, защото все още съм психически здрав, не съм стигнал до обуначване, ще загубя голяма част от земното си време, както и много пари за изключително простата идея. Всички тези неща се продават на пазара за жълти стинки.  Купувам и продължавам напред в по-смислени и стойностни неща. :D

Казвам го принципно, ако някой се е разпознал... :D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #5 -: Юни 16, 2022, 07:25:27 am »
EDM, не секвай така порива на хората :D
За някой, удовлетворението е да го направи със собствените си ръце...
И Макс вложи сума ти усилия, време и средства в една недоразбрана от него концепция, но...го окуражавахме.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #6 -: Юни 16, 2022, 07:36:35 am »
А какво стана с инженера от Търново? Тотално изчезна, сигурно е зает с патента.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #7 -: Юни 16, 2022, 07:39:02 am »
Здравей, Макс!
Битовизми, работа...лични проблеми...но да не превръщаме форума в чат...добре съм! Ако питаш за Ганчев - срещам го от време на време из града...но нямам директна приказка с него.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #8 -: Юни 16, 2022, 09:33:39 am »
Добро Утро Атос, влизайте по-често в мазето и чата, поне всеки ден, той ЕДМ навремето и за електромобила така ме попари и отказа преди. Лошо няма, всяко зло, за добро. Така си спестих много пари, да не си ги пилея по проекта. Е откъде той да знае тогава януари 2020 за вируса, войната и кризата, които додоха едно през друго, че сега след няма и две години бензина ще скочи над трите лъва за литър, а тока за бита си е направо евтин. И сега да се изразя, като него: сега си чеша пъпа и си пия колата, а автомобила КадетаЕ на трупчета полунедвижима собственост стана, а Копейкин се закани 3лв./л. още нищо не сте видели каза.

https://mazeto.net/index.php/topic,11107.0.html
Там и публикациите по темата ми ги изтриха и тя са осакати, ма карай да върви, нали на никой не му пука, важното е чеши си пъпа.
« Последна редакция: Юни 16, 2022, 09:55:04 am от alvion »

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #9 -: Юни 16, 2022, 12:18:17 pm »
Да, за Ганчев питах. Нямах идея, че и ти си оттам. Извинявам се за намесването ми в тази тема, просто ме спомена и се сетих за едно време.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #10 -: Юни 16, 2022, 12:24:00 pm »
Добро Утро Атос, влизайте по-често в мазето и чата, поне всеки ден, той ЕДМ навремето и за електромобила така ме попари и отказа преди. Лошо няма, всяко зло, за добро. Така си спестих много пари, да не си ги пилея по проекта. Е откъде той да знае тогава януари 2020 за вируса, войната и кризата, които додоха едно през друго, че сега след няма и две години бензина ще скочи над трите лъва за литър, а тока за бита си е направо евтин. И сега да се изразя, като него: сега си чеша пъпа и си пия колата, а автомобила КадетаЕ на трупчета полунедвижима собственост стана, а Копейкин се закани 3лв./л. още нищо не сте видели каза.

https://mazeto.net/index.php/topic,11107.0.html
Там и публикациите по темата ми ги изтриха и тя са осакати, ма карай да върви, нали на никой не му пука, важното е чеши си пъпа.

Прав се оказа ЕДМ, че все друг ти е виновен, ако имаше възможност за електромобил досега да го имаше.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #11 -: Юни 16, 2022, 12:48:22 pm »
Прав се оказа ЕДМ, че все друг ти е виновен, ако имаше възможност за електромобил досега да го имаше.

Аз не искам готов, да си купя, а да си правя сам. Вие чували ли сте нарцис да си признае вината. Мче то нарцисите никога не са виновни те все другите им криви.

Както и да е явно радио схема от вас няма да дочакам ми поне ми олекна като се изповядах.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #12 -: Юни 17, 2022, 10:56:07 am »
Вие явно не слушате радио по цял ден докато работите, исках стерео звук, разширен стерео широка база, и увеличен динамичен обхват 120дб от моето моно радио и затова ми трябва схемата нататък е лесно спецификация части закупуване поръчка на платка в завод и красива кутия, остава всичко да се сглоби и готово. Въпроса е откъде да си намеря схемата която я описах в началото, или кой прави схеми?

Сранна работа уж тук сме се събрали всички да правим схемата на Капанадзе, а какво се оказва едно концертно радио няма кой схема за него да направи, а как тогава сте сехванали за схемата на Капанадзе, след като никой не може един радиоприемник да направи сам без да си го купи наготово.

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Re: УКВ Стерео Концертен Радиоприемник (88-108MHz) FM
« Отговор #13 -: Юни 19, 2022, 12:08:55 pm »
С TDA7000                НЕ               СТАВА
Няма стерео декодер вграден.
Виж може да опиташ с TDA7040T там има PLL + Стеро декодер
Само с 1 чип няма да получиш чудеса.
Като гледам ти трябва и TDA7021T
Дори и да постигнеш някакъв звук няма да е нещо особенно.
Виж файла отдолу
Правил съм подобни стерео трансмитери, преди да излязат купешките. Повярвай никак не е лесно.
Това не е цифрова техника, пойш и си готов след като мине през програматора.
Трябва ти доста техника за настройка: осцилоскоп спектър анализатор , най малкото пластмасови отверки.....
Елементната база също е от значение. Примерно мен ме спъна един кварц дето в магазина го продаваха за 20лв. - тогава ми прилоша.

Ето 1 решение с кит относително сносно, стерео без усилвател и бобини :) (радио без бобина е като попски ръкав приема широк спектър, аз не ги уважавам)
https://www.youtube.com/watch?v=E_Bjc0SPNoQ