Автор Тема: Мистерията на Брауновия газ, създаден от българина Юл Браун - Филм на БТВ.  (Прочетена 8382 пъти)

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
В условията на енергийна криза и драстично повишение на цените на горивата, дали опцията автомобил да се зарежда с чешмяна вода, вместо гориво е възможна. Зрителите на bTV предстои да разберат на 24 май 2022г. (вторник) от 20:00 ч. след новините, новият специален епизод от документалната поредица на bTV „Неразказано в историята“ -  „Гражданин на света: Юл Браун“, ще разкаже изумителната история на българина Илия Вълков. Бележитият български изобретател е роден преди 100 години във Варна, но през 50-те години бяга от режима в България. Вълков успява да емигрира в Австралия, където променя името си на Юл Браун и прави редица открития, най-голямото от които е Брауновият газ: „Аз вземам водата, преобразувам я в газ, използвам енергията на газа и го превръщам отново във вода. Това е кръговрат, който никога няма да свърши“, заявява изследователят. Брауновият газ представлява имплозивна смес от водород и кислород, произвеждана от Браунов генератор. Приложенията са многоспектърни, но най-общо това е добиване на енергия от чешмяна вода. По този начин Юл Браун успява да измине с един резервоар 1600 километра с кола през 70-те години. Интересите на петролните компании обаче спират по-нататъшното развитие. Към момента приложението на Брауновия газ е намерено в металургията и други енергоемки индустрии.
« Последна редакция: Май 22, 2022, 04:51:37 pm от alvion »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
И смяташ че в момента в който Русия прави тия мизерийки с енергоносителите на целия останал свят никой няма да се сети за Браун газа, ако беше това което се твърди за него? Че западняците ще плащат природен газ по над 1000 евра за 1000 куб.м, ако имаша алтернатива? Че китайците вече нямаше да го продават по 5 долара в Алиекспрес?
Моля ти се...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
И смяташ че в момента в който Русия прави тия мизерийки с енергоносителите на целия останал свят никой няма да се сети за Браун газа, ако беше това което се твърди за него? Че западняците ще плащат природен газ по над 1000 евра за 1000 куб.м, ако имаша алтернатива? Че китайците вече нямаше да го продават по 5 долара в Алиекспрес?
Моля ти се...

Прием го като опит да предизвикаш ненужни спорове, но няма да ти дам тази възможност. Но понеже си нагъл ще ти отговоря, че не Русия прави мизерийки, а запада налага санкции и се отказва от руските енергоносители. Да си купят от друго място демократичен евтин газ. На мен доколкото ми е известно досега по-евтин от руския няма, но щом западните педераси имат по-добро решение, пазарна икономика е, да си купят. Китайците сега купуват в несвяс евтин руски петрол, защото няма молекули на западна демокрация в него.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Това не променя същността на това което казвам - западняците не са толкова луди че да не ползват Браун газ вместо демократичен газ по хилядо долара. Или да дигнат един огромен завод за Браун газ и да духнат на гнома под опашката...
Китайците в момента имат мънички проблеми с китайския вирус и леекичко им е паднала консумацията на газ. Така че са в несвяст, ама не от купуване на руски газ.
А твоето изказване изобщо не е по темата. Ще взема да докладвам поста ти на модератор :)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Ако разрешите, да се изплюнча и аз по въпроса! Като експериментатор, въобразяващ си експерт в полето на браун газ, искам да потвърдя написаното от алви, само с една уговорка! Ако браун газ, и съответно разделената му форма на Н2 и О2, се добиват с безплатна, слънчева енергия ДА!
Моите дългогодишни практически разработки, на ок. 12 дизайна на електролизери, не помня колко вида и разработки на захранвания, хиляди литри браун газ и водород, изхвърлени в атмосферата с експериментална цел, неоспоримо доказаха че енергията вложена за разлагане на водата е повече от енергията на добитите газове!
Така че можем да си позволим загуби, на и без това безплатно доставена енергия!
Нека да видим филма, да видим журналистическата интерпретация, и тогава да коментираме повече!

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Деспа, дъщерята на бай Илия (проф. Юл Браун) покрай превода на книгата ми е пращала видеа с баща си, къде той разправя това-онова.
И никъде не съм го чувал да говори за free energy (относно газа).
Ама кой е тоя, в сравнение нас тук тъдява?!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Михаил Кузмов, за какво го ползваш този водороден газ?
Не те ли е страх от взривове?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
EDM, в същност по опасната форма е браун газ. Въпросната смес е в съотношение 2:1, 2Н2О2.  Или 66.66% водород и 33.33% кислород. Идеална смес в стехиометрично съотношение за пълно изгаряне без вредни емисии. Единствено получава се вода. Изгаряне не е точната дума. Сместа е взривна, изключителна скорост на горене. По простите електролизери именно добиват тази смес, като вътрешното налягане обикновено се контролира до 3 бара. При разделителните елктролизери нещата са по сложни. Необходима е протонно обменна мембрана за разделяне на газовете. Тогава е допустимо по високо налягане. По принцип чистият водород при атмосферни условия, не е толкова опасен. Аз съм пускал във форума видео. Водорода гори кротко директно излизащ, без арестори и защита от изходна дюза на водородният сектор на елктролизера. Макар че кислорода във въздуха е ок.21%. Това се случва защото в изходната тръба има само чист водород. При смес от над 4% кислород започва леко пукане, а при браун газ направо оглушителен трясък. Разбира се разрушенията зависят от количеството.
Витан, така е! И аз съм изгледал и изчел в годините назад доста. Сега мога да потвърдя трайнни резултати без изхвърляне, 200W/MIN за литър браун газ.  Някъде ок. 2000г. екип на George Wiseman е изследвал в Австралия електролизер на Юл Браун BN1000. Засякъл е резултат 165/W/MIN. Това е върхово постижение което аз съм постигал на моменти при стого контролиран процес. За съжаление е пълно със самохвалковци, или такива които не знаят как да измерят! Отново за съжаление, ние в България нямаме политика по въпроса. Турция например използва браун газ в тецове за подобряване на емисиите. И т.н. и т.н. можем да си пишем много още!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Доколкото се сещам от книгата, която първи превод направи VITAN, едно от приложенията беше изгаряне на ядрени отпадъци и превръщането им в напълно безопасни.
А иначе ми е интересно, Браун-газа вероятно не може да се складира, като чистия водород?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
... Турция например използва браун газ в тецове за подобряване на емисиите.
Много бих искал да видя нещо написано по въпроса. Дори и само новинарска статия.
Защото както може би се сещаш имам достатъчно вътрешна информация за "ефективността" на това, което една фирма почна да прави в България. Примерно за това:
https://www.investor.bg/energetika/472/a/sgradata-na-obshtinata-v-belene-shte-se-otopliava-na-vodorod-326583/
и за това:
https://www.razgrad.bg/news/razgrad-e-sred-parvite-balgarski-obshtini,-koito-vnedryavat-vodorodno-gorivo-za-otoplenie-na-administrativna-sgrada

Да, има намаляване на някои от емисиите, но за сметка на увеличаване на други. Икономия на гориво на практика няма, но за сметка на това има разходи за електричество и сериозни проблеми по котлите.

Само за да добиеш представа за какво става въпрос - за всеки киловатчас топлинна енергия ти трябва грубо кубически метър въздух. Оставям на теб да сметнеш при мощности на един ТЕЦ-ов котел от порядъка на 100 000 киловата колко кубически метра въздух минават през горивната камера и колко браун газ трябва да произведеш и да вкараш за да излезеш извън ppm-ите (части на милион) и да се доближиш поне до промили в съотношението "браун газ - въздух". А дори и при промили сме в зоната на хомеопатията...

Доколкото се сещам от книгата, която първи превод направи VITAN, едно от приложенията беше изгаряне на ядрени отпадъци и превръщането им в напълно безопасни.
А иначе ми е интересно, Браун-газа вероятно не може да се складира, като чистия водород?
Опита да се намесиш в структурата на атома с помощта на химична реакция е мечта на алхимиците. Все още нереализирана по обясними причини. Моля, правете разлика между химическа стабилност на съединение и ядрена стабилност на един атом.

На теория може да се съхранява - няма да се вкисне или разложи. Но по безопасност може да се сравни със съхраняването на нитроглицерин в дъбови бъчви...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Ако браун газ, и съответно разделената му форма на Н2 и О2, се добиват с безплатна, слънчева енергия ДА!
ДА но по скоро НЕ. Незнам защо си мислите че има нещо безплатно на този свят. Всичко е функиця на енергиината концентрация, а електроволтаиците както и ветровите турбини са едни от най-ниско концентрираните енергиини "източници". Вие сам го казвате:
Моите дългогодишни практически разработки, на ок. 12 дизайна на електролизери, не помня колко вида и разработки на захранвания, хиляди литри браун газ и водород, изхвърлени в атмосферата с експериментална цел, неоспоримо доказаха че енергията вложена за разлагане на водата е повече от енергията на добитите газове!
А то и няма как да е, физически погледнато, по друг начин. Така че помислете, при положение че имаме ( и сме свикнали ) 100х пъти по-енергоконцентрирани карбонни горива, когато минаваме на по-ниско концентрани енергиини енергиини източници, които изискват огромна инфраструктура ( точно понеже са енергиино по-малко наситени) повече ли трябва да сме ефективни или по-малко. Това надявам се да е реторичен въпрос за повечето колеги. Но за хора които не са запознати с основни физични енергиини зависимости, както почти всички политици а, и за съжаление, колеги в този форум, това е нещо което изобщо няма да се осмисли и така онтово ще се хврълят пари на вятъра и на слънце ( в буквалния и преносния смисъл на дуамта ).

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Пикси, в твоите разсъждения не фигурира цената. Пределно ми е ясно че пропан-бутана има по-малка енергийна плътност на кубичен метър от бензина, и губя и обем и тегло когато слагам газова уредба на колата си, но това не значи че не ми е по-евтино на пропан-бутан.
Инфраструктурата е еднократно вложение което може да се избие с последващата й експлоатация. Да, трябва да се напарави сметка докъде увеличаването на цената на инфраструктурата ще е икономически изгодно, но в предвид "глупостта и ината на западните п*дераси" (цитирам по памет многоуважаемния от всички нас модератор :) ) такава инвестиция става все по-изгодна.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Здравейте колеги,
доста време се чудех да пиша ли тук или не... причините са известни на старите потребители. Но все пак искам да уточня нещо важно по темата. Може да го счетете за лично мнение, измишльотина и прочее /хейтърчетата ще се обадят гарантирано  :) / но не ми пука - надживях тия глупости отдавна. Та тези, които работят на практика и мислят със собствения си акъл, да имат предвид следните неща /някои от които казани отдавна и от други потребители и удобно забравени/:
1. Оригиналните чертежи в патента на бай Илия включват волтова дъга на изхода на газа, след арестора.
2. Никъде не е казано едно към едно, но е твърде вероятно тя да не е само за запалване на газа - това става и със запалка, не ти трябва система с ток, траф, волфрамови електроди и прочее.
3. Наличието на волфрамови електроди потвърждава още веднъж това че дъгата е постоянна.
4. Оригиналният електролизер на бай Илия е в стоманена бутилка, а не пластмасов "сандък". Разликата е много голяма, справка добре забравеното оргонно устройство Клетка на Джо. Има вътрешно отражение на оргонния заряд, създаван при електролизата - това се запазва в стоманената бутилка, но при пластмаса изфирясва до голяма степен навън.
5. Качествата на газа за топлинна самонастройка към различните топими материали се дължат основно на тази допълнителна съставка - не на оксиводородната смес. Атомарен водород и прочее са опити за обяснение.
6. Има пряка връзка на системата на бай Илия със АВТОТЕРМИЯТА. Т.е. директно горене на вода и ВЪЗДУХ. Затова е и волтовата дъга, има руска горелка на чист въздух със мощна искра от авиационна бобина. Ниво на енергията за това - около 1 джаул мощност на искрата /дъгата/. Четете проф. Евгений И.Андреев, книгите са на руски и достъпни все още /"Естествена енергетика" например/. Напомням - практика!!!
7. Напоследък има доста тестови любителски въздушно-автотермични системки, направени да работят през пламък от свещ, спиртник и прочее. Т.е. слаб пламък, през който минава влажен въздух с 1% добавка бензин /за катализатор/. Няма да ви сдъвквам яденето, намерете си ги сами - има Интернет. Който го мързи, да си тролства.

Та... мисля че е съвсем ясно - системата на бай Илия е автотермична, ползва се оксиводорода и оргонната добавка само като начин за запалване на въздуха. Оттам вече следва т.нар. азотен цикъл и като краен резултат - водна пара. Затова сметките не излизат като се изчисли вложена и получена енергия - не се отчита автотермичната въздушна реакция. А с нея нещата са хиляди пъти нагоре.

Толкова от мен, който разбрал, разбрал. Поздрави на реалните експериментатори!
А. Асенов - Кадуцеус

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Аааа... азотен цикъл - не!! Щот после има киселинни дъждове.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Аааа... азотен цикъл - не!! Щот после има киселинни дъждове.
Не ги разбираш тия теории:
1. Що си новобранец у форумо.
2. Що си груб материалист  8) (майтап бе Уили)

Що никой не забогатя от тия автотермии само питам (и отговор не искам). Я колко поскъпнаха енергоресурсите.
ЕС поиска борсови цени на газа (за да може янките и те да играят, що тая игра те са я измислили) и цените излетяха!
При тия цени Кадуцеуса го виждам милионер (без майтап Уили).