Форум > Филми, видео лекции

Мистерията на Брауновия газ, създаден от българина Юл Браун - Филм на БТВ.

<< < (2/6) > >>

VITAN:
Деспа, дъщерята на бай Илия (проф. Юл Браун) покрай превода на книгата ми е пращала видеа с баща си, къде той разправя това-онова.
И никъде не съм го чувал да говори за free energy (относно газа).
Ама кой е тоя, в сравнение нас тук тъдява?!

EDM electronics:
Михаил Кузмов, за какво го ползваш този водороден газ?
Не те ли е страх от взривове?

Михаил Кузмов:
EDM, в същност по опасната форма е браун газ. Въпросната смес е в съотношение 2:1, 2Н2О2.  Или 66.66% водород и 33.33% кислород. Идеална смес в стехиометрично съотношение за пълно изгаряне без вредни емисии. Единствено получава се вода. Изгаряне не е точната дума. Сместа е взривна, изключителна скорост на горене. По простите електролизери именно добиват тази смес, като вътрешното налягане обикновено се контролира до 3 бара. При разделителните елктролизери нещата са по сложни. Необходима е протонно обменна мембрана за разделяне на газовете. Тогава е допустимо по високо налягане. По принцип чистият водород при атмосферни условия, не е толкова опасен. Аз съм пускал във форума видео. Водорода гори кротко директно излизащ, без арестори и защита от изходна дюза на водородният сектор на елктролизера. Макар че кислорода във въздуха е ок.21%. Това се случва защото в изходната тръба има само чист водород. При смес от над 4% кислород започва леко пукане, а при браун газ направо оглушителен трясък. Разбира се разрушенията зависят от количеството.
Витан, така е! И аз съм изгледал и изчел в годините назад доста. Сега мога да потвърдя трайнни резултати без изхвърляне, 200W/MIN за литър браун газ.  Някъде ок. 2000г. екип на George Wiseman е изследвал в Австралия електролизер на Юл Браун BN1000. Засякъл е резултат 165/W/MIN. Това е върхово постижение което аз съм постигал на моменти при стого контролиран процес. За съжаление е пълно със самохвалковци, или такива които не знаят как да измерят! Отново за съжаление, ние в България нямаме политика по въпроса. Турция например използва браун газ в тецове за подобряване на емисиите. И т.н. и т.н. можем да си пишем много още!

EDM electronics:
Доколкото се сещам от книгата, която първи превод направи VITAN, едно от приложенията беше изгаряне на ядрени отпадъци и превръщането им в напълно безопасни.
А иначе ми е интересно, Браун-газа вероятно не може да се складира, като чистия водород?

juliang:

--- Цитат на: Михаил Кузмов в Май 23, 2022, 10:56:06 am ---... Турция например използва браун газ в тецове за подобряване на емисиите.

--- Край на цитат ---
Много бих искал да видя нещо написано по въпроса. Дори и само новинарска статия.
Защото както може би се сещаш имам достатъчно вътрешна информация за "ефективността" на това, което една фирма почна да прави в България. Примерно за това:
https://www.investor.bg/energetika/472/a/sgradata-na-obshtinata-v-belene-shte-se-otopliava-na-vodorod-326583/
и за това:
https://www.razgrad.bg/news/razgrad-e-sred-parvite-balgarski-obshtini,-koito-vnedryavat-vodorodno-gorivo-za-otoplenie-na-administrativna-sgrada

Да, има намаляване на някои от емисиите, но за сметка на увеличаване на други. Икономия на гориво на практика няма, но за сметка на това има разходи за електричество и сериозни проблеми по котлите.

Само за да добиеш представа за какво става въпрос - за всеки киловатчас топлинна енергия ти трябва грубо кубически метър въздух. Оставям на теб да сметнеш при мощности на един ТЕЦ-ов котел от порядъка на 100 000 киловата колко кубически метра въздух минават през горивната камера и колко браун газ трябва да произведеш и да вкараш за да излезеш извън ppm-ите (части на милион) и да се доближиш поне до промили в съотношението "браун газ - въздух". А дори и при промили сме в зоната на хомеопатията...


--- Цитат на: EDM electronics в Май 23, 2022, 11:15:46 am ---Доколкото се сещам от книгата, която първи превод направи VITAN, едно от приложенията беше изгаряне на ядрени отпадъци и превръщането им в напълно безопасни.
А иначе ми е интересно, Браун-газа вероятно не може да се складира, като чистия водород?

--- Край на цитат ---
Опита да се намесиш в структурата на атома с помощта на химична реакция е мечта на алхимиците. Все още нереализирана по обясними причини. Моля, правете разлика между химическа стабилност на съединение и ядрена стабилност на един атом.

На теория може да се съхранява - няма да се вкисне или разложи. Но по безопасност може да се сравни със съхраняването на нитроглицерин в дъбови бъчви...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия