Автор Тема: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор  (Прочетена 21249 пъти)

Неактивен Filchev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 11
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #30 -: Април 14, 2023, 11:05:47 am »
Здравейте ! Захванал съм се с проект- топлинен акумулатор, който е разположен в целогодишна оранжерия, захранван от 30kW фотоволтаици. Основната функция на акумулатора е да събира топлина целогодишно, а да отдава през зимата, и то основно за отопление на къщата. Топлинните загуби от акумулатора смятам да използвам, за отопление на оранжерията. По мои груби изчисления 10-15 кубика пясък, нагрят до 300-400гр. ще са достатъчни за отоплението на къщата през зимния сезон. Първоначално смятах, тока от фотоволтаиците директно да отива в нагревателите на пясъчният акумулатор, и всичко изглеждаше чудесно преди да попадна на този форум, където ми стана ясно, че по този начин няма да използвам капацитета на фотоволтаиците изцяло ! Ще съм доволен на всякаква помощ от ваша страна. Най-вероятно и отделна тема ще отворя, със снимков материал, и подробности !

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #31 -: Април 14, 2023, 08:29:14 pm »
Енергия за цяла зима за цяла къща... ще ти трябва нещо с размера на Хеопсовата пирамида...

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #32 -: Април 14, 2023, 08:37:07 pm »

Filchev привет, добре си се ориентирал към Фото Волтаиците като източник на екоЧИСТА и БЕЗПЛАТНА енергия.
Аз имам голям опит в изграждане и експлоатация на Слънчеви системи. Накратко имам Слънчево парно, то работи вече 14 год. целогодишно т.е. пролет, лято, есен и зима. Слънчевото парно има топлинна мощност около 9 кВт.

Имам и Домашна Ел. Централа с мощност 4,5 кВт, работи 10 год. Общо двете слънчеви системи имат около 14 кВт мощност.
През отоплителния сезон който за мен е 6, 7 понякога 8 месеца енергията на двете системи използвам ИЗЦЯЛО за
ОТОПЛЕНИЕ
на къщата където живея. Къщата се намира край София – Банкя.

Filchev  от сега мога уверено да кажа, че "складиране" на енергия във вид на топлина, дългосрочно, от лятото за
зимата технически е много трудно, дори невъзможно и НЕ Е ЕФЕКТИВНО.
Това показва моят опит от ескплоатацията на моите Соларни системи.

Можеш да "складираш" топлинна енергия за 1 най много 2 седмици и толкова.
Това показва животът, това показват и изчисленията.

Начините за "складиране" на енергия от лятото за зимата са други, не във вид на топлина.
"Складиране" може да се направи под формата на химически съединения, във вид на водород или
синтезиране на газ метан. Не съм направил все още такава система, но мисля в тази посока и търся
партньори за направата на пилотен проект.

Поздрави ELPUNTO







 

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #33 -: Април 14, 2023, 08:51:54 pm »
Забрави водорода - няма в какво да го държиш месеци. Тая гад се просмуква през метала и изфирясва.

GMG

  • Гост
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #34 -: Април 15, 2023, 06:25:26 am »
  ELPUNTO, ти не разбра ли, че си мъченик - мъчен от всякъде ....  ;)

Какво парно, каква централа, загазил си доста в нелоялната политика братле!

Купил си панели, направил си бойлери и нз кво друго, замислил ли СЕ колко си назад?

Живота ти станал айрян от тез нови технологии.  ;)
Дал си сума пари за какво?

Виж отчета ELPUNTO.     ;)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #35 -: Април 15, 2023, 07:51:08 am »
От водорода произведен от фотоволтаиците се прави 'зелен газ' , който е подобен на LPG и съответно може да се складира и т.н.
Най-лесното складиране на електрическа енергия е в съответното регионално ЕРП. Мисля че е с по-малко загуби и по-малко разходи.

Неактивен suliko

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 112
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #36 -: Април 15, 2023, 10:06:19 am »
Има хим.в-ва, които при навлажняване се загряват или охлаждат и съответно при изсушаване се обръща процеса на поемане или отдаване на топлина - амониевата селитра при навлажняване се охлажда например, а Натриевия Сулфид се нагрява при овлажняване Един килограм натриев сулфид може да акумулира и да отдава един киловатчас енергия = 3,6 MJ (3 600 000 J).

 Друга алтернатива е "зеления" водород, генериран с "излишна" електроенергия.

 Или сгъстен газ (въздух) най-простото в специални балони от карбонови влакна се нагнетява въздух под високо налягане, който после служи като акумулатор на енергия прио разширенирто си след това , но възниква проблем с прекаленото охлаждане при разширението на въздуха нагнетен в балоните.

Въпросите отдавна са изследвани още през 1965 г. от Нурберий Гулия, той разработва супермаховик, като най-ефективен акумулатор на енергия, обаче след като е изследвал десетки и даже стотици видове "енергетически капсули" в едноименната си книга.

Водата като има 4186J/kg енергия може също да се ползва проблема е че за цяла зима (няколко месеца отоплителенен сезон основно  декември, януари февруари и от части март и април, ако се накага) топлинната енергия е огромно голичество общо 24 мегавата някъде за цялата зима по мой груби сметки има начин да се сложи добра или оше по-добра термоизолация и така да се намалят загубите на топлинна енергия. А и ще трябва масивен ТА (Топлинен Акумулатор).

Апропо в тоя ред на мисли с мини ядрен реактор с ториев цикъл и разтопена сол, като реагент може да се постигнат чудеса в отоплението споменавани тук във форума неведнъж от колегата Пикси. но не измамата на Роси.
« Последна редакция: Април 15, 2023, 10:37:44 am от suliko »

GMG

  • Гост
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #37 -: Април 15, 2023, 10:14:15 am »
  Нищо зелено не е адекватно  ;) вижте тук
https://www.vbox7.com/play:06df8fb86a
как СЕ гори вода.

 п.п. другите клипове показват  на Тренчев историята --

 за доста хора не е ясно ..

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #38 -: Април 15, 2023, 11:13:56 am »
И преди съм го казвал и пак че повторя.копаш биткойн с енергията лятото и зимата пускаш калориферите и климатиците и плащаш с криптото.кво се чудите,кво се майте ..вместо да умувате обърнете внимание на баата.погалете я докато замърка..

Неактивен suliko

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 112
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #39 -: Април 15, 2023, 11:52:34 am »
Ето Ги книжките ама са на руски предупредих ви.

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #40 -: Април 15, 2023, 12:16:48 pm »
Копаш си на сметка и квото остане избиваш панеля.всякъв за съхранение друг начин от сорта на супер маховик ,водород и др тъпотии са неефективни технолоджита предвид криптото...
Да добавя че в тос форум сме вдигнали Левела търсим начини за свободна енерджиа и не щем да четем претоплени манджи (имаше вече такава тема)

Неактивен Filchev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 11
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #41 -: Април 16, 2023, 10:48:09 am »
ELPUNTO - Запознат съм с доста и различни начини за акумулиране на енергия, но си избрах "пясъчният", като най-нискобюджетен ! С дебела и качествена изолация загубите стават в рамките на търпимото. За това и пяс. акумулатор е разположен в оранжерия, за да се използва "загубата" от изолацията. Има много подробности относно цялата схема, които усмислят целият проект, но е дълго за описване.
   Интересува ме какви джаджи да насадя между фотоволтаиците и нагревателите, че да оптимизирам КПД-то на системата !

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #42 -: Април 16, 2023, 12:45:25 pm »
Дай снимки да видим тас оранжерия,тес панели.. 8)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #43 -: Април 16, 2023, 12:59:48 pm »
Пак напомням - енергийната топлоемкост на водата е малко над 4 000 джаула (ватсекунди) за градус за килограм. А водата е най-поглъщащия топлина материал за килограм (поне от достъпните).
Тоест - 3.6 тона (3 600 литра/килограма) вода ще ви дадат 4 киловатчаса топлинна мощност ако се охладят с 1 градус. Или 200 киловатчаса при топл. диференц от 50 градуса - от 80 до 30.
И за да добиете представа - 200 киловатчаса има в една туба нафта или в една битова бутилка пропан-бутан.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Фото Волтаичен Енергиен Оптимизатор
« Отговор #44 -: Април 16, 2023, 02:48:09 pm »
За това и пяс. акумулатор е разположен в оранжерия, за да се използва "загубата" от изолацията. Има много подробности относно цялата схема, които усмислят целият проект, но е дълго за описване.
Filchev оптимално казано, това което juliang насписа, което сме дискутирали много подробно в няколко други теми, е точно. Въпроса е са не само загубите, а те не са малки при пясъчния акумулатор, понеже там трябва да вдигнете 4х по-висока температура за да получите капацитета на водата ( на килограм пясък ) но и кога ви трябва тази топлина.  Предполагаемо топлината ви е необходима зимните месеци когат имате малко слънце и температурите са ниски. Ето какво става със загубите на пясъчните батерии сравнени с водните: https://protonsforbreakfast.files.wordpress.com/2022/07/storage-battery-graph.png (източник: https://protonsforbreakfast.wordpress.com/2022/07/21/a-sand-battery-not-obviously-a-great-idea/, дискусията след статията също е доста полезна)Точно поради това топлината от лятото най-оптимално може да се прехвърли към зимата с голяма (20 -30  кубика) водна батерия, особенно когато гоговрите за оранжерия.

Според мен вашето акумулиране на (топлинна) енергия, с фото-волтаици, е доста събоптимално, най-малкото понеже тяхната ефекивност е 20% ( оставяме всякакви други загуби ), докато сравнително лесно ( с доза сръчност ) можете да се достигне 70-75% при солар-термална система. Така една домашно направена система ще ви отнеме 3х по-малко място или обратното ще ви даде 3х ( когато се вземат и допълнителни фактори, този коефициент нараства до 4, особенно през лятото) повече енергия или, което всъщност е може би най-важното, ще ви са необходими три пъти по-малко часове слънчегреене, за да акумулирате същото количество енергия, в сравнение със солар-електрик.

Относно топлинния акумулатор 24 кубика са ви, ров 4х4х1.5 метра (спокойно направени под или в страни от оранжерията), като изолацията ви е с 60 см (широки) бали слама (отвсякъде) имащи изолационните характериситки на 40 см (стериопор) и това ви дава възможност да съхраните 1.260 MWh (45С температурен диференциал), които можете да прихванете за 30 слънчеви дни през лятото от 12 m2 инсталация при 5 часа слънчегреене (доста консервативно за лятото).

Моето лично виждане е, при положение че имайки човек място и желание за такъв проект, като от всички акумулационно-енергиини този изисква най-малко средства (и интересно  е най-ефективен), акумулатора трябва да се оразмери така че да поеме енергията поне за 90 (слънчеви) дни, тоест 3х по голям топлинен акумулатор (на същата енерго-събирателна площ) при възможност.
« Последна редакция: Април 16, 2023, 03:17:28 pm от epwpixieq-1 »