Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Соларен MPPT контролер с два транзистора.

<< < (2/10) > >>

krasias:
Какво всъщност различава PWM от MPPT, всеки панел има една много важна характеристика която е записана отзад на табелката и това е "напрежение при пълна мощност". Именно това в случая е най важната характеристика на панела, това е MPPT точката на този панел, това е точката на максимална ефективност на панела и под това напрежение не трябва да се пада по време на консумация на енергия. Точно това следи и MPPT контролера и не позволява това напрежение да спадне под максимално ефективното. PWM контролера си е обикновен ШИМ и не може да следи за тази точка на максимална ефективност.

juliang:

--- Цитат на: krasias в Април 24, 2022, 11:00:42 pm ---Какво всъщност различава PWM от MPPT, всеки панел има една много важна характеристика която е записана отзад на табелката и това е "напрежение при пълна мощност". Именно това в случая е най важната характеристика на панела, това е MPPT точката на този панел, това е точката на максимална ефективност на панела и под това напрежение не трябва да се пада по време на консумация на енергия. Точно това следи и MPPT контролера и не позволява това напрежение да спадне под максимално ефективното. PWM контролера си е обикновен ШИМ и не може да следи за тази точка на максимална ефективност.

--- Край на цитат ---
Не е точно така. MRRT системата тества панела при различни нива на осветеност и определя кога произведението "волтове по ампери", тоест мощността е максимална при всяко ниво на осветеност. След като си състави такава таблица, се опитва да "източи" максимума от панела при дадената осветеност.
Не винаги панела отдава максимума си при максималното напрежение. При определени нива на осветеност понякога можеш да "изстискаш" повече, ако го натовариш малко и той "клекне" по напрежение.
Но за такава система без процесор няма да се оправиш. Или поне не ако не си някакъв гуру на електрониката и имаш много компоненти и свободно време.

krasias:

--- Цитат на: juliang в Април 24, 2022, 11:07:46 pm ---Не е точно така. MRRT системата тества панела при различни нива на осветеност и определя кога произведението "волтове по ампери", тоест мощността е максимална при всяко ниво на осветеност. След като си състави такава таблица, се опитва да "източи" максимума от панела при дадената осветеност.
Не винаги панела отдава максимума си при максималното напрежение. При определени нива на осветеност понякога можеш да "изстискаш" повече, ако го натовариш малко и той "клекне" по напрежение.
Но за такава система без процесор няма да се оправиш. Или поне не ако не си някакъв гуру на електрониката и имаш много компоненти и свободно време.

--- Край на цитат ---
Ти просто го описваш малко по подробно, точно това прави контролера сам намира точката на максимална мощност за определеното осветяване и при пълно осветяване намира точно това напрежение което пише на панела.

dmitarp:
Най-елемнтарният MPPT, за соларни панели е като се следи само температурата на панела и се наглася товара в зависимост от нея. По този начин, може да се реализира чисто аналогов контролер, с много малко компоненти, и ако товара е резистивен, се прави на секции, които се включват или изключват в зависимост от температурата. Това нещо може да се реализира с няколко транзистора и релета, дори с два транзистора, като единият играе ролята на температурен сензор. Разбира се че такъв контролер не е идеален, но в същото време не е много далеч от идеалният, проблема е само че може да се използва за резистивни товари, за друг вид товари нещата са малко по-сложни, но не невъзможни.

alvion:
Контролер за фотоволтаичен бойлер INTIEL Поморие
https://intiel.com/products/solar-energy/photovoltaic-contrller

Предназначение:
Устройството е предназначено за контрол загряването на бойлери захранвани от фотоволтаични панели.
Подържа температура на водата в бойлера Tb, според настроеното задание и хистерезис, като включва или изключва нагряването.
Следи тока и напрежението на фотоволтаичния панел и измерва моментната консумирана мощност.
Чрез режим “MPPT” следи точката на максимална мощност от панела според моментното огряване от слънцето. По този начин се постига по ефективно използване на панела при слабо огряване от слънцето.

Технически данни:
Захранващо напрежение: 15 – 24V/0,5А DC
Адаптер: 24VDC
Максимално напрежение на панелите: 320V/10A
Изход за нагревател: MOSFET 320V/10A
Датчик за температура: Pt 1000 (-50 до +250 °С)
Обхват на измерване: -10 +120 °С
Единица за измерване: °С
Влажност: до 80%
Защита: IP2
Метална кутия
Възможност за стенен монтаж
Гаранционен срок: 24 месеца
https://intiel.com/wp-content/uploads/2020/08/PVBoiler_rev02_BG.pdf
Ръководство за работа с Контролер за фотоволтаичен бойлер – 600kB

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия