Автор Тема: Това е вече много сериозна заявка.  (Прочетена 13243 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Това е вече много сериозна заявка.
« Отговор #30 -: Април 19, 2022, 05:12:04 pm »
Аз пък искам да кажа, че заради такива енергиини прахосници, като Краси, ако имаше фрее ток е добре, че няма безплатен
Опсссс, още един изтрещял, пиша че ще се топля а не че ще се варя ма няма кой да чете. И alvion-чо аз не съм баба ти гинка и къде се бъркаш да отговаряш дето никой не те пита, нещо много ми приличаш на баба ти.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Това е вече много сериозна заявка.
« Отговор #31 -: Април 19, 2022, 05:55:26 pm »
Мога само да ти кажа че ако имам изобилие от ток който ми е безплатен, никога няма да режа дърва и да паля печка, пускам си реотаните и въобще няма да ме интересува някаква си ефективност.
Тогава е много добре че тока трябва да се заплаща, понеже той нама как и трябва да бъде трансформриан от първична енергия :) Но на по сериозна тема, най-малкото за да няма заяждане а точни сметки, и най-важното осъзнаване на енергиината плътност, ви препоръчвам ( както и на интересуващите се колеги ) да направите малко основни изчисления за да осъзнаете какво е топлинната енергия. Ето тук даже има създадена тема точно върху този, привидно елементарен, но явно не толкова за определени колеги във форума, въпрос: https://mazeto.net/index.php/topic,11125.0.html

И само за ваше улеснение си преставете че използваме енергия за вдигаме температурата на 1л вода с 1С ( без фазов преход), тази енергия за да се извлече от воден поток ( същата плътност на флуида и 100% ефективност на електродинамичната трансформаторна система ) ще са необходими 4.2т вода движещи се със скорост 2.235ms (за да може скоростта на водата след турбината да падне до 1ms, без потенциална разлика, като тя най-елементарно дава 10J на 1л, на 1м височина). Сега за затопляме този 1л вода от 15С до 65С ни трябват 210т! а за загряване на един бойлер от 100л,  21 000т! движещи се с посочената скорост.  Същите изчисления и визуализация, с малко съобразяване, могат да се направят отностно ветровия обем необходим и скорости (при вятърните турбини) за загряване на въздуха в една стая от 40м3 от 5 до 20С.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Това е вече много сериозна заявка.
« Отговор #32 -: Април 19, 2022, 11:42:09 pm »
Доколкото съм разбрал енергия има навсякъде по земното кълбо, но в неголеми количества, а има места по Земята, където тя енергията е в по-концентрирана форма. Задачата се свежда само до метод за ефективното и пренасяне на енергията в мястото, където ще ни е необходима от мястото където ни е по-лесно да я добием.
Енергията идва главно от близката звезда около, която сме в орбита и се разпределя неравномерно навсякъде.
За да ме разберете ще ви дам един пример: нашата огнена цивилизация е започнала развитието си от откриването на огъня - първата енергия в природата, която сме я обуздали и сме си изградили с нейна помощ цивилизацията, която имаме днес. Та в резюме 1откриваме огъня 2пренасяме го в къщи и си светим и се отопляваме с него, а и ни пази от хищници в дивата природа. Следващото голямо откритие е да се научим да ползваме СЕ.
« Последна редакция: Април 20, 2022, 12:06:53 am от alvion »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Това е вече много сериозна заявка.
« Отговор #33 -: Април 20, 2022, 07:26:40 pm »
Доколкото съм разбрал енергия има навсякъде по земното кълбо, но в неголеми количества, а има места по Земята, където тя енергията е в по-концентрирана форма. Задачата се свежда само до метод за ефективното и пренасяне на енергията в мястото, където ще ни е необходима от мястото където ни е по-лесно да я добием.
ами alvion, не е точно така. Енергия има навсякъде и то в огромни количества, само погледнете картата на Европа ( а и света ) за топлината на скалите на 2-3 км дълбочина (ами минералните извори с топла вода?). Задачата всъщност не е в ефективното пренасяне, а в ефективното трансформиране във формата в която ни е необходима директно за използване. И да не отваряме върпоса за ядрената енергия (на база на ториев цикъл), понеже имаме цели теми на тази тематика.

Основния проблем който хората имат, както и много колеги във форума, е виждането че енергията е електричество, и то от типа който тече по металните проводници. Венднъж човек отръси ли се от това заблуждение света става пълен с енергия. Точно като знаменитата фраза: "Which pill you are going to take: blue or red".