Автор Тема: Двуканално реле  (Прочетена 6280 пъти)

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Двуканално реле
« -: Март 24, 2022, 10:14:17 am »
Имам въпрос, ако някой се сблъсквал с това.
Ардуино управлява двуканално реле, но са два независи източника: единия е от соларни панели втория е от мрежата.
На двата COM са ми изходите: единия е фаза другия е нула.
На NC се захранва от мрежата, на NO е от инвертора.
Само че като го свържа релето гръмва? или аз бъркам нещо или релета/китайски са/ не са наред.
« Последна редакция: Март 24, 2022, 10:28:41 am от EDM electronics »

Активен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Двуканално реле
« Отговор #1 -: Март 24, 2022, 10:26:55 am »
Ако е така, както казваш, като ти се включи релето мрежовото напрежение отива на изхода на инвертора. Чудя се, как той не е изгорял?

Трябва изходът на релето да е NC. На него се връзва консуматора.
На останалите връзваш мрежовото захранване и инвертора в зависимост от това, кое ще работи при вкл. или изкл. реле.

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Re: Двуканално реле
« Отговор #2 -: Март 24, 2022, 10:48:54 am »
Според мен COM и NC /нормално затворени/ са свързани, при сигнал на IN се свързват COM и NO.
Имам напрвено осветление с детектор за движение на COM ми е фазата, на NO ми е към крушката и това си работи. Мисля че логиката ми е правилна.
Мисля че има проблем с релетата, времето за превключване сигурно е различно и се получава фаза от едното нула от другото, лошо.

Активен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Двуканално реле
« Отговор #3 -: Март 24, 2022, 11:17:24 am »
Схемите на двете релета са ти различни. На първата схема общия извод на релето е NC.
Задачата ти е твърде елементарна. Взимаш един уред и намираш средния извод на релето - там е консуматора. На останалите два връзваш съответно мрежовото напрежение и това на инвертора.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Сега видях, че схемите са еднакви. Заблуди ме първата, малко неясно се вижда. Да, извода СОМ е средния на релето. Правилно си ги вързал. Би трябвало да работи. Щом ти изгаря релето вероятно имаш някакъв голям начален ток, примерно зареждане или разреждане на някакви кондензатори. Релетата не обичат кондензатори, увреждат се контактите.

Иначе релетата са яки. С такива управлявам телфер от поне 7-8 г. и не са мръднали.
« Последна редакция: Март 24, 2022, 11:58:21 am от EDM electronics »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Двуканално реле
« Отговор #4 -: Март 24, 2022, 12:10:48 pm »
Няма как релето да е яко и да струва 2.32 ЛЕВА за модул с 2 релета и платката :)
https://www.aliexpress.com/item/32385866986.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.657f351fl4zvHZ&algo_pvid=21d2efb4-e873-4a96-a212-ddae39dedbce&algo_exp_id=21d2efb4-e873-4a96-a212-ddae39dedbce-35&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2258721571220%22%7D&pdp_pi=-1%3B2.32%3B-1%3B-1%40salePrice%3BBGN%3Bsearch-mainSearch

Проблема ти може наистина да е от различните времена за задействане на релетата. Такава схема се прави с отделни релета - първо се изключва едното захранване изцяло, и чак след това се включва другото.

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Re: Двуканално реле
« Отговор #5 -: Март 24, 2022, 02:04:34 pm »
По всяка вероятност е времето на задействане и оттам може би се получава проблема.
Ще ползван тази платка но ще управлявам два външни контактора с изчакващо време /1-2 сек./ между изключване и включване, така би трябвало да няма проблем.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Двуканално реле
« Отговор #6 -: Март 24, 2022, 05:16:26 pm »
Автоматично превключване от мрежа към инвертор в случай на повреда в мрежата с помощта на електромеханично реле за 220 волта


Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Двуканално реле
« Отговор #7 -: Март 24, 2022, 07:31:30 pm »
vradev, ако намериш две механични релета като тези на платката но с един допълнителен нормално затворен контакт без връзка с другите контакти на релето. Та прекъсваш управляващата верига на второ реле и последователно връзваш нормално затворения контакт на първо реле, прекъсваш управляващата верига на първо реле и последователно връзваш нормално затворения контакт на второ реле. Така което и реле да се включи то веднага ще изключи другото. Същото става и с контакторите, най простата и сигурна схема.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Двуканално реле
« Отговор #8 -: Март 24, 2022, 07:48:58 pm »
vradev имаш проблем с времето на задействане. Но както Краси ти предложи, е много добро  схемно решение.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Двуканално реле
« Отговор #9 -: Март 25, 2022, 04:46:47 am »
С два контактора К1, К2 Така ли ? а закъсненията при превключване програмно.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Двуканално реле
« Отговор #10 -: Март 25, 2022, 06:18:58 am »
Има едни комбинирани защити релета ABB, които следят да не се объркат фазите и дали всички фази са налични. С по едно такова реле да има от двете страни за всеки източник по едно и да подава фазата на Контактора К бобинката, през него. Така ако има проблем, да не може да се включи съотвения контактор К, това за защита от преплитане, разменяне на фазите или от отпадане на едната от фазите.

Или по-добре май така ?