Справочници, схемотехника, теория > Програмиране на микроконтролери, програматори, цифрови проекти

Двуканално реле

(1/3) > >>

vradev:
Имам въпрос, ако някой се сблъсквал с това.
Ардуино управлява двуканално реле, но са два независи източника: единия е от соларни панели втория е от мрежата.
На двата COM са ми изходите: единия е фаза другия е нула.
На NC се захранва от мрежата, на NO е от инвертора.
Само че като го свържа релето гръмва? или аз бъркам нещо или релета/китайски са/ не са наред.

EDM electronics:
Ако е така, както казваш, като ти се включи релето мрежовото напрежение отива на изхода на инвертора. Чудя се, как той не е изгорял?

Трябва изходът на релето да е NC. На него се връзва консуматора.
На останалите връзваш мрежовото захранване и инвертора в зависимост от това, кое ще работи при вкл. или изкл. реле.

vradev:
Според мен COM и NC /нормално затворени/ са свързани, при сигнал на IN се свързват COM и NO.
Имам напрвено осветление с детектор за движение на COM ми е фазата, на NO ми е към крушката и това си работи. Мисля че логиката ми е правилна.
Мисля че има проблем с релетата, времето за превключване сигурно е различно и се получава фаза от едното нула от другото, лошо.

EDM electronics:
Схемите на двете релета са ти различни. На първата схема общия извод на релето е NC.
Задачата ти е твърде елементарна. Взимаш един уред и намираш средния извод на релето - там е консуматора. На останалите два връзваш съответно мрежовото напрежение и това на инвертора.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Сега видях, че схемите са еднакви. Заблуди ме първата, малко неясно се вижда. Да, извода СОМ е средния на релето. Правилно си ги вързал. Би трябвало да работи. Щом ти изгаря релето вероятно имаш някакъв голям начален ток, примерно зареждане или разреждане на някакви кондензатори. Релетата не обичат кондензатори, увреждат се контактите.

Иначе релетата са яки. С такива управлявам телфер от поне 7-8 г. и не са мръднали.

juliang:
Няма как релето да е яко и да струва 2.32 ЛЕВА за модул с 2 релета и платката :)
https://www.aliexpress.com/item/32385866986.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.657f351fl4zvHZ&algo_pvid=21d2efb4-e873-4a96-a212-ddae39dedbce&algo_exp_id=21d2efb4-e873-4a96-a212-ddae39dedbce-35&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2258721571220%22%7D&pdp_pi=-1%3B2.32%3B-1%3B-1%40salePrice%3BBGN%3Bsearch-mainSearch

Проблема ти може наистина да е от различните времена за задействане на релетата. Такава схема се прави с отделни релета - първо се изключва едното захранване изцяло, и чак след това се включва другото.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия