Автор Тема: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?  (Прочетена 18179 пъти)

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Здравейте,

Преди години четях редовно кой какво е написал, на края уж някой успяваше и се покриваше :). Разни хора, разни идеяли.
Та въпроса е има ли още ентусиасти да се занимават с опити да направят работеща клетка за разлагане на вода или всичко е един мит ?

Лично за себе си все още се надявам някой ден да намеря "ключа от палатката" и да го пусна, ей така, просто защото вярвам, че знанията трябва да са свободно достъпни.
Иначе, нямаше да бъде това което сме.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #1 -: Февруари 28, 2022, 09:53:03 pm »
Здравей,

А какво трябва да има в палатката? Ако говорим за браунов газ - потроших 3 месеца за превод на български. Вземаш, четеш, смяташ, вадиш кинти, инструменти и свободно време.

Ако друго търсиш в палатката, дай нишан...

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #2 -: Февруари 28, 2022, 10:14:57 pm »
"Ключа за палатката" за мен е един ден да се направи едно работещо и точно описано "Помагало" (надявам се и аз да дам своя принос) за това как може да се направи работеща клетка за разлагане на вода. И все пак да си направя колата на вода :)
И не става дума да забогатея. Да сме живи и здрави пари се правят :).
Просто нещо трябва да се промени, и не говоря за България, а за човечеството като цяло.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #3 -: Февруари 28, 2022, 10:15:48 pm »
Да правиш разлика между експлозия и имплозия?

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #4 -: Февруари 28, 2022, 10:45:26 pm »
С риск да прозвучи като заяждане, правя разлика между експозия (процес при който има разширяване на газовете) и импозия (процес при който има свиване).
И като имах на предвид да си направя колата на вода, нямах предвид само на газ (водород+кислород), а да намаля бензина в някакъв порядък.
За кола само на водород, ще трябва да се промени малко или много целия двигател.

Наясно съм, че да се направи работеща клетка (под работаще разбирам да не консумира 20А и може да даде поне 5 - 6 литра в монута) е едно, да се монтита в колата е "друга бира"
Проблемите за които поне аз съм се сетил са:
 - Да се реши проблема при рязко натискане педала на газта как да се компенсира интертноста на клетката
 - Как да се промени map картата на ECU то, като да се съобразя с количеството подаден газ и на база това да се коригира бензина, като това да не доведе до грешки от типа "check engine"
 - Вкарване на газа в двигателя, като да вкараш директно тръбата в с газ във въздушния филтър ми е малко несериозно (поне за мен)

Иначе като каза четене към кой документ предлагаш да се насоча ?
Типа клетка към който съм се насочил е плоска.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #5 -: Февруари 28, 2022, 11:05:54 pm »
Към никой документ конкретно. 1-во имаш да смяташ:

1. Съотношение имплозия/експлозия. Калории бутало не бутат. Бута количеството газ, но тоя принцип бутни-дръпни, дори Юл Браун не е използвал. Правил е кола само с имплозия.
2. КПД на клетката също да влезе в сметките.
3. Износване на двигателя от водорода като гориво.

Имаше разни ентусиасти, но никой в дългосрочен план с нищо не се похвали.
Имам предвид за 2-3 години работа.

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #6 -: Март 01, 2022, 08:34:28 am »
Преди да стигна до точка 1 и 3.
Трябва да се намери вариант при който има работеща клетка, докато не се намери, всички други сметки са безмислени.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #7 -: Март 01, 2022, 08:52:15 am »
През двигател 2 литра минават... ами 2 литра въздух на всеки 2 оброта. Дори на празен ход двигателя прави около 800 оборота в минута, или минават около 800 литра въздух. С тия 5 литра водород в него не правиш на практика нищо. За по-високите обороти па съвсем.

... Бута количеството газ, но тоя принцип бутни-дръпни, дори Юл Браун не е използвал. Правил е кола само с имплозия.
Буталото се движи от разликата в наляганията от двете му страни. При класическия двигател имаш около 80 бара от едната страна и 1 бар (атмосферно налягане) от другата. При имплозия от едната ще имаш макс. 0 бара, а от другата - пак тоя 1 бар атмосферно налягане. Тоест ефективността на литър двигателен обем пада 80 пъти. Няма начин дори да мръднеш колата с енергията, която ще ти дава имплозията. Не знм к'во е правил Браун, ма тая теория е неработоспособна.
А и ако искаш наистина близки до 0 бара стойности ,това означава запълване на цилиндърса САМО с браун газ. Всякакъв въздух там ще влоши още и без това отчайващата ефективност, щото няма да се свива, а ще се разширява.

GMG

  • Гост
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #8 -: Март 01, 2022, 09:27:47 am »
С риск да прозвучи като заяждане...
   Никакво заяждане fever_wits, представи си, че имаш клетка произвеждаща около десет литра в минута при 12V/5A (долу-горе колкото хладилна жабка) и смятай нататък..  :)
  Имай предвид, че както    juliang написа, този вид газ наистина имплодира в началото, но после РЯЗКО се разширява.  ;)
  Съвета ми е да игнорираш VITAN от сметките и да си направиш свои, понеже не става за съветник (всички разбрахте защо и как)... още сигурно се чуди над Райф-лампата - нямало материали, а от Русия не внасяли и в склада няма.  :D

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #9 -: Март 01, 2022, 10:31:30 am »
Не знм к'во е правил Браун, ма тая теория е неработоспособна.
Търси в първите години на форума. Имаше го някъде из темите.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #10 -: Март 02, 2022, 08:25:00 am »
Рових в старите години, само това намерих, ама е на Руски:

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #11 -: Март 02, 2022, 09:12:46 pm »
Извинявам се, че пиша късно, работа, кола и времето свършва :)

За двигател на чист водород и дума не може да става защото
 - Бензина гори "бавно" спрямо водорода - ще трябва да се тества докато се намери подходящия ъгъл на запалване. Че може и да се окаже, че трябва да е 0 или след горна мъртва точка.
 - Не се знае, как ще реагира двигателя като като метал на този вид гориво, клапани, бутала и тн.

Моята идея е да се опитам да успея да намаля бензина до 30% като разход (примерно), не знам дали ще успея, ще опитам във времето.

За клетката на Майер ако приемем, че работи, имам спомен, че се говореше че и тръбита участват като резонатори.

Лично бих искал да опитам с плоска клетка. Вариант-а с прав ток след всичко изчетено не е добър, остана варианта клетката да се разглежда като плосък кондензатор и или LC или RLC група. Като проблема честотата. Или другия варинат прав пулсиращ ток, но тук има форма на вълната, честота.

Много е вероятно клектка която е правена за прав ток, да не работи със схема за LC група.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #12 -: Март 02, 2022, 09:32:00 pm »
Не се опитваш като мен да плаваш в неизвестни води.

Не се занимавай с викане на духове (за GMG не иде реч), много неща са отработени.
Не се занимавай и с експерименти за начало.
Ако не можеш да сметнеш (което е нормално), то ще ти трябва да прочетеш 100-1000 страници и ще си спестиш много време, нерви и пари.

Пример:
Effect of hydrogen addition on combustion and emissions performance of a spark ignition gasoline engine at lean conditions

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0360319909010519

Просто търсиш в Жужъл-а каквото те интересува. Топлата вода е открита в твоя случай.
Въпроса е, защо аджеба само експериментатори се занимават с това :)
Щем да ни светнеш  8)
Ако изнамериш яка технология, няма лошо, ще си платя или да погледам, или за тунинг :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #13 -: Март 02, 2022, 09:53:58 pm »
По света все още има ентусиасти по въпроса, даже са малко грандомани. Предполагам ще се съгласите, че 420 конски сили си е грандомания. 420 при това на водород. Четете в линка:
https://www.ams.bg/content/yamaha-moshten-dvg-no-vaglerodno-neutralen-036977 

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #14 -: Март 02, 2022, 10:57:54 pm »
<a href="https://www.youtube.com/v/PcR55dC0_L0" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/PcR55dC0_L0</a>
http://www.panacea-bocaf.org/paulzigouras.htm
« Последна редакция: Март 02, 2022, 11:21:28 pm от alvion »