Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Инвертор с два трафа

<< < (3/8) > >>

merlinbg:
   Браво... похвално!!! Само не мога да разбера каква е идеята, искаш да дръпнеш 25W от контакта например, за да запалиш 21W крушка!?! Ако това е целта, дерзай.

alvion:
Да това е най-вероятният резултат, но се надявам на малко по невероятен резултат, като да се намали консумацията от мрежата например. И понеже ми е сложно да я симулирам - тази простичка схема на симулатора, се жертвах с едни 50лв. за науката с желание да я изработя в реалността, за да не гадаем всички, какво ще или не ще стане ако се направи.

А иначе Теоретично Теорията ми е следната или по скоро хипотезата ми или идея е все още де, та имаме еднотактен прав преобразовател, както е описан в учебника. Обратния ход (ОЕДС) го предаваме на изхода и това е цялата идея, даже модифицирах схемата на фиг.11.14 б) от учебника за целта да покажа идеята си:

Еднотактен трансформаторен импулсен преобразувател с двутактен изправител на изхода.

времедиаграма за работата на схемата.

alvion:
Ако разсъждавам, вече като прост човек:
 Нека в началото подаваме напрежението U, тогава тока започва винаги от 0 и нараства до максималната си стойност, която зависи само от активното съпротивление Ra на намотката и кабелите (се ограничава).  Докато нараства тока от 0 до максималната си стойност Imax=U/Ra, на изхода се появява ЕДН, което го товарим с товар лампата 21 вата. То от своя страна по закона на Ленц създава обратен ток през товара, който пречи на първия ток да нараства и така влагаме енергия 21 вата в товара през правия ход.
 След като спрем ключа Q1 обаче, през обратния ход (ОЕДН), намагнитения магнитопровод започва да се саморазмагнитва, тогава пък тока през товара му пречи да се размагнити и тече в обратна посока (лампата 21W пак ще свети). В този период на обратен ход (такт) не се подава енергия от източника, както е при класическите Пуш-Пул инвертори двутактно, а се разчита на саморазмагнитването на магнито-мекия магнитопровод изработен от Ферит, Силициева трансформаторна ламарина или пермалой.
 Но според класификацията от учебника - идеята е еднотактен трансформаторен правоходов инвертор с двутактен токоизправител на изхода - Full Wave Bridge Rectifier.

juliang:
Вместо цялата тая схема сложи един кондензатор - той също акумулира енергия в себе си. Ама понеже е елементарно, знаеш че няма да проработи. Не че това ще проработи де...
А ако няма никакъв товар във вторичната какво се случва? Може би ще ми кажеш че в нито един момент няма никаква консумация от трафа? Разпиши си го както си го разписал сега и ще видиш къде бъркаш.
Накратко - енерията в трафа се предава между намотките от това, че магнитните линии пресичат проводниците. За да работи трафа, трябва да има променливо напрежение. Траф на прав ток не работи.
Тоест магнитното поле постоянно се раздува и свива, и именно движението му генерира напрежение във вторичната. Но това раздуване, напомпване харчи енергия, която след това ти се връща при отпадането на напрежението.

nasko:

--- Цитат на: alvion в Февруари 16, 2022, 03:36:32 am ---Ако разсъждавам, вече като прост човек:
 1. Нека в началото подаваме напрежението U, тогава тока започва винаги от 0 и нараства до максималната си стойност, която зависи само от активното съпротивление Ra на намотката и кабелите (се ограничава).
 2.Докато нараства тока от 0 до максималната си стойност Imax=U/Ra, на изхода се появява ЕДН, което го товарим с товар лампата 21 вата. То от своя страна по закона на Ленц създава обратен ток през товара, който пречи на първия ток да нараства и така влагаме енергия 21 вата в товара през правия ход.
 3.След като спрем ключа Q1 обаче, през обратния ход (ОЕДН), намагнитения магнитопровод започва да се саморазмагнитва, тогава пък тока през товара му пречи да се размагнити и тече в обратна посока (лампата 21W пак ще свети). В този период на обратен ход (такт) не се подава енергия от източника, както е при класическите Пуш-Пул инвертори двутактно, а се разчита на саморазмагнитването на магнито-мекия магнитопровод изработен от Ферит, Силициева трансформаторна ламарина или пермалой.
 Но според класификацията от учебника - идеята е еднотактен трансформаторен правоходов инвертор с двутактен токоизправител на изхода - Full Wave Bridge Rectifier.

--- Край на цитат ---
Ех, да беше така, но не е...
За пренамагнитване на магнитопровода е необходима някаква енергия. От тук КПД е винаги по-малко от 100%.
1. Ако се изпълни подчертаното, то загубите ще са огромни в сравнение работа без насищане на магнитопровода. Работа с насищане на магнитопровода е със изключително рядко приложение, като на КПД не се държи.
2. И тук подчертаното не е вярно. В този случай към намагнитващия ток се прибавя консумирания. Иначе консумирания ток пречи на намагнитването на магнитопровода.
3. Подчертаното е валидно само при определен товар. При по-голям товар при обратния ход магнитопровода няма да се размагнити и ще премине в работа с насищане. При по-малък товар размагнитването ще е по-бързо и ще се получи пауза в изходния ток.
Двутактният преобразувател винаги е с по-високо КПД спрямо еднитактния. Също така позволява много по-широк диапазон в мощностите на товара без автоматично регулиране.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия