Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Инвертор с два трафа

(1/8) > >>

alvion:
Здравейте, мъчи ме една (сложна за мен) мисла, а ако някой има желание, то може да помогне с акъл, а и не само.

Та значи вместо Увод, ще разгледаме един класически ел.генератор, който има Статор и Ротор - въртящи се части. Ротора има електромагнит, които се захранва през четки. От статора с трифазна намотка снемаме енергията, която се получава от механичната кинетична сила на въртенето на ротора на ел.генератора. Като по-достъпен за всички пример, нека разгледаме автомобилен алтернатор, където ротора хаби 12V 5А за да се намагнити. В нашумелите сега клипчета за безплатен ток по тубето се преправя с постоянни магнити на ротора. Така се спестяват тея 60 Вата от 5-те Ампера при 12 волта, които се заделят за намагнетизиране на ротора на алтернатора с електромагнит и четките, които ги подават на въртящия се ротор, стават ненужни.

https://www.youtube.com/watch?v=QOV_Js59BHY
Как да генерирате безкрайна мощност с автомобилен алтернатор и двигател

Първата част във Видеото е показана преработката с постоянните магнити на ротора. Добре ама си мисля една стъпка по-напред, тоест как може да се направи генератор на ток изцяло без движещи се части и отговора до който достигам е, че това е най-прост трансформатор с две неподвижни намотки едната на вместо статорна, а другата на вместо роторната намотка на алтернатора. Така излиза накрая, че най-прост генератор на ток става от обикновен трансформатор, но понеже искам да ми е сложно и си го мисля как да стане с два трафа, така като на клипчето:

Танк Капа. Автор ТАНК
https://www.youtube.com/watch?v=T4__c9DSytU
 
Какво излиза. Значи тръгваме от по-горното клипче и накрая ще достигнем до долното, където според чатланите е схема на Инвертор с два трафа показан. Но преди това малко теория нали е важен пътят:

Теория: имаме трансформатор с две намотки за удобство и за да ги различаваме нека ги наречем първична намота и вторична намотка. От вторичната намотка снемаме полезна енергия, чрез товар - съпротивление свързано към изводите и. Дотук няма неясноти нали. Ако захраним Трансформатора с променлив ток постоянно на изхода ще получим толкова енергия, колкото сме подали на входа му, минус загубите в трансформатора ни. Дотук нищо необичайно и всичко отговаря точно на теорията, която са ни я набили в канчето още в ученическия ни период от живота.
А какво ще стане ако изменим захранването на трансформатора и го захраним с правоъгълни импулси тип меандър (с 50% коефициент на запълване). Тук започва вече да става интересно теорията която сме я учили не помага много освен ако не сме учили през първите 40 години от живота си и не сме станали учьони, които знаят и могат да обяснят какво ще стане ако трансформатора се захранва от генератор на правоъгълни импулси меандър или иначе казано могат да направят времеви анализ защото за разлика от променливия ток тук с меандъра случая през половината от времето не се подава захранване към трансформатора ни.

alvion:
Опитах се да си ги представя процесите в трансформатора, как ще протекат във времето при захранване с правоъгълен сигнал (меандър). Но все пак винаги съм бил среден (тройкаджия) ученик и може на практика нищо от това, което показвам и казвам, да не е вярно, нека по-умните и знаещи специалисти да кажат, дали е така?:

Фиг.1На времедиаграмата се опитах да ги визуализирам процесите в трансформатора, които се случват при захранване на първичната му намотка с меандър сигнал:
На фиг.1, където: Uп - напрежение на изводите на първичната намотка; Iп - ток който ще протече през първичната намотка; Uв - напрежение на изводите на вторичната намотка и товара Rt съответствено. A тока през товара It, лесно може да се пресметне/изчисли по закона на Ом: It=Uв/Rt.
А защо да е просто само с един трансформатор, след като може да е сложно - с два трафа например, ако се направи. И втория траф пък ще работи в противофаза на първия изместен на 180 градуса от него. И така редувайки се двата трафа: работен и почивен такт за всеки, през един такт.

И специално за Bитан, че той спореше в една друга тема за това че на изхода на Тесла трансформатора излизал само плюс (да натъртя на входа на трансформатора, ние в случая подаваме само положителни спрямо нулата, импулси - само в +. А на изхода на трансформатора ни излизат + и - импулси), мне излиза променливо + и -, както на диаграмата по горе.

Следва продължение ...

Радико:
Значи нещата не са чак толкова сложни. За да ги разбереш разгледай първо постановката с един траф на който подаваш  въпросните импулси, обаче с една малка разлика:
Нека да са импулси с продължителност един час. Значи включваш към трафа нещо осигуряващо въпросният импулс, тече ток един час, после спираш импулса за един час в началото на третият час отниво подаваш имоулс. И така нататък.
И ще ти се изяснят нещата принципно. Защото принципно няма значение  дали импулса е един часа или една милисекунда. Все по един закон се изчисляват нещата.

alvion:
Здравейте, значи да се върнем малко назад в алтернатора на колата се подава 1 час на ротора 12 волта и той се върти и произвежда тока в статора, това което пропуснах да кажа, а си го мисля е, че нали ротора на алтернатора в автомобила ни се връти с 2000-4000 об/мин. или  средно около 50 херца честота. Та си мисля вместо постоянно захранване да използвам ел.мрежата 220 волта на 50 херца. Въпрос : Защо трябва да се върти принудително ротора с 2000-4000 об./мин., само за да се получи от 30 до 60 херца честота на смяна на полюсите на електромагнита в него е средно около 50 херца да вземем, като можем направо ние да подадем променлив ток на електромагнита в ротора и вместо да въртим механично ротора, в който електромагнита е захранен с 12 волта постоянно напрежение от акумулатора в автомобила, да имаме променливотоковото захранване, което е и необходимо по принцип за работата на трансформатора. Затова по подразбиране възприемам честотата на меандъра да отговаря на нарастването на тока, защото опростено възприемам трансформатора, като една бобина с голяма индуктивност L, която при включването и към захранването тока през нея започва винаги от 0 да нараства до една максимална стойност и повече не нараства, а бобината например за запалване на искрата в стар модел автомобил, само се загрява от тока през нея без да работи, като трансформатор - генератор на ток във вторичната си намотка.

Това което исках да кажа досега в цялата тема е, че можем да си представим: Трансформатора, като генератор на ток във вторичната намотка, за генерирането на който ток се използва промяната на големината на тока в първичната намотка на трансформатора или иначе казано ние изменяйки тока в първичната на трансформатора, го използваме като генератор на ток - подобно на автомобилния алтернатор (генератор). И после се хвърлих в расъждение как можем ефективно да изменяме тока без загуби и с високо КПД на изменяне на тока в първичната намотка, а не да подадем постоянно напрежение и да имаме 100% топлинни загуби и 0% КПД на трансформатор-генератора ни.

krasias:
Христо спри да запълваш форума с откровенни глупости, спри се докато пак не почнеш да молиш да ти трият коментарите.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия