Справочници, схемотехника, теория > Програмиране на микроконтролери, програматори, цифрови проекти

Умният дом - струва ли си?

(1/3) > >>

Chervenko:
Здравейте, отново благодаря на всички за добрите отговори на предишната ми тема относно фотоволтаичните панели. Та сега имам друго запитване.
Какво мислите за смарт системите и по-скоро тези, направени собственоръчно, а не изцяло готови /set/ ? Мисля, че е доста удобно да се ползват различни датчици /китайски много и евтини видях че има/, било то за движение, влага за автоматизиране за поливане на градина примерно и тн... Разни самоделни малки камери, това-онова излизат доста по-евтино от DVR системите и са по-скрити, но дали са по-сигурни от тях? Все си мисля, че както и да ги защитя, пак няма да са по-надеждни от Hikvision.
Приемам всякаки идеи и предложения :)

VITAN:
Здравей,
Ако ще правиш своя система, то трябва да си на ти с програмирането.
Варианти (включително с Raspberry Pi и камерите им) има хиляди.
Ти си решаваш спрямо:
- Колко време имаш за своя си система. От идейния проект до реализацията.
- Колко разбираш от хардуера и софтуера.
- Колко пари ти се влагат.
- Колко надеждно искаш да работи това.

Уравнението си го решава всеки сам  8)
Ако вече си се спрял на конкретика, задаваш и конкретния въпрос...

xakep:
Здравей, да, по-добре е "направи си сам"  смарт система и далеч от тези които работят с клоуд. Аз лично си закупих китайските SONOFF и им смених фирмуера, сложих Raspberry за сървър и всичко си работи вече няколко години. Относно марката Hikvision - китайски устройства които се продават във всеки китайски магазин из цяла Европа. По-добре си вземете нещо от рода на https://a.aliexpress.com/_uY3ZlA . Важното в случая е видеото да се кодира с h265 което товари по-малко и заема по-малко място на хард диска, следователно и видеозаписа е с по-високо качество. Линка е за NVR но има и платки за AHD DVR. Евтини и добри камери са тези на Dahua или eyemotion. Dahua имат и добри DVR, с анализатор на картината и разпознаване на обекти, но цените са високи.

Радико:
За видеонаблюдението няма да говоря защото смятам, че това е съвсем отделна тема.
Сблъках се на два пъти със "смартхоум" мисля така да звучи. Или умна къща. Мисля, че в монента в това направление цари голям хаос и има хиляди недомислия. Човек ако исла да има в къщи нещо такова смислено и работещо, най добре да си ги направи сам от нулата.

GMG:
    И какво беше значението на този пост?

--- Цитат на: Радико в Януари 29, 2022, 04:03:12 pm ---Сблъках се на два пъти със "смартхоум" .. Мисля, че в монента в това направление цари голям хаос и има хиляди недомислия. Човек ако исла да има в къщи нещо такова смислено и работещо, най добре да си ги направи сам от нулата.

--- Край на цитат ---
  Че разбираш ли царял хаос според автодидактика - пещерняк ..  :D
Жестоко!
Ами направи си ве Радико, може да включиш разпознаване по зеницата на окото щото отпечатъка вече е отживелица - примерно като го погледнеш кашона и сам да почва да вибрира.... в банята.  ;D

   За Chervenko - Умният дом винаги си струва и заслужава!  ;)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия