Автор Тема: Умният дом - струва ли си?  (Прочетена 6934 пъти)

Неактивен Chervenko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 10
Умният дом - струва ли си?
« -: Януари 29, 2022, 10:07:21 am »
Здравейте, отново благодаря на всички за добрите отговори на предишната ми тема относно фотоволтаичните панели. Та сега имам друго запитване.
Какво мислите за смарт системите и по-скоро тези, направени собственоръчно, а не изцяло готови /set/ ? Мисля, че е доста удобно да се ползват различни датчици /китайски много и евтини видях че има/, било то за движение, влага за автоматизиране за поливане на градина примерно и тн... Разни самоделни малки камери, това-онова излизат доста по-евтино от DVR системите и са по-скрити, но дали са по-сигурни от тях? Все си мисля, че както и да ги защитя, пак няма да са по-надеждни от Hikvision.
Приемам всякаки идеи и предложения :)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #1 -: Януари 29, 2022, 10:22:49 am »
Здравей,
Ако ще правиш своя система, то трябва да си на ти с програмирането.
Варианти (включително с Raspberry Pi и камерите им) има хиляди.
Ти си решаваш спрямо:
- Колко време имаш за своя си система. От идейния проект до реализацията.
- Колко разбираш от хардуера и софтуера.
- Колко пари ти се влагат.
- Колко надеждно искаш да работи това.

Уравнението си го решава всеки сам  8)
Ако вече си се спрял на конкретика, задаваш и конкретния въпрос...


Неактивен xakep

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 101
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #2 -: Януари 29, 2022, 11:21:27 am »
Здравей, да, по-добре е "направи си сам"  смарт система и далеч от тези които работят с клоуд. Аз лично си закупих китайските SONOFF и им смених фирмуера, сложих Raspberry за сървър и всичко си работи вече няколко години. Относно марката Hikvision - китайски устройства които се продават във всеки китайски магазин из цяла Европа. По-добре си вземете нещо от рода на https://a.aliexpress.com/_uY3ZlA . Важното в случая е видеото да се кодира с h265 което товари по-малко и заема по-малко място на хард диска, следователно и видеозаписа е с по-високо качество. Линка е за NVR но има и платки за AHD DVR. Евтини и добри камери са тези на Dahua или eyemotion. Dahua имат и добри DVR, с анализатор на картината и разпознаване на обекти, но цените са високи.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #3 -: Януари 29, 2022, 04:03:12 pm »
За видеонаблюдението няма да говоря защото смятам, че това е съвсем отделна тема.
Сблъках се на два пъти със "смартхоум" мисля така да звучи. Или умна къща. Мисля, че в монента в това направление цари голям хаос и има хиляди недомислия. Човек ако исла да има в къщи нещо такова смислено и работещо, най добре да си ги направи сам от нулата.

GMG

  • Гост
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #4 -: Януари 29, 2022, 04:26:22 pm »
    И какво беше значението на този пост?
Сблъках се на два пъти със "смартхоум" .. Мисля, че в монента в това направление цари голям хаос и има хиляди недомислия. Човек ако исла да има в къщи нещо такова смислено и работещо, най добре да си ги направи сам от нулата.
  Че разбираш ли царял хаос според автодидактика - пещерняк ..  :D
Жестоко!
Ами направи си ве Радико, може да включиш разпознаване по зеницата на окото щото отпечатъка вече е отживелица - примерно като го погледнеш кашона и сам да почва да вибрира.... в банята.  ;D

   За Chervenko - Умният дом винаги си струва и заслужава!  ;)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #5 -: Януари 29, 2022, 06:39:18 pm »
GMG
Знаеш ли, когато човек не е изобщо в час със някаква материя по добре да не коментира. Защото много си личи разнираш ли.
Има един лаф:
Като мълчиш изглеждаш по умен.

Неактивен Chervenko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 10
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #6 -: Януари 29, 2022, 07:03:35 pm »
(включително с Raspberry Pi и камерите им)
Сега като разглеждам тези raspberry pi варианти, наистина ми се струват най-смислени и най-функционални, благодаря !

Неактивен Chervenko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 10
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #7 -: Януари 29, 2022, 07:05:27 pm »
Аз лично си закупих китайските SONOFF и им смених фирмуера, сложих Raspberry за сървър и всичко си работи вече няколко години.
Мен точно тези сонофф смарт контакти ме запалиха по идеята за смарт дом и както предложи и Витан, ще взема Raspberry Pi, наистина изглежда доста потребно!

Неактивен Chervenko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 10
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #8 -: Януари 29, 2022, 07:06:14 pm »
Човек ако исла да има в къщи нещо такова смислено и работещо, най добре да си ги направи сам от нулата.
Да и аз смятам, че ако сам си го направя, ще ми е хем по-удобно за ползване, хем по-лесно, независимо дали ще положа повече време за настройки. :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #9 -: Януари 29, 2022, 07:12:32 pm »
Преди няколко дни писаха във фейсбука:
Сървъра на Соноф се сринал и си еб@ло майката. Не можеш да си запалиш лампата в кенефа щот е "умна"  като натиснеш ключа той не пали лампата ами дава информация на облака на Соноф, че искаш да си запалиш лампата. Облака на Соноф изпраща сигнал до изпълнителното устройство на лампата???
Много умно нали!!!

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #10 -: Януари 29, 2022, 07:40:13 pm »
Chervenko, за Raspberry Pi

Имай предвид, че лентовите им съединения са хилави. Прецаква се лесно "защипването" на лентата. Или работиш много внимателно, или си търсиш с камера на самата прцесорна платка. Аз не съм виждал, но ми казаха, че имало...

Избягвай такива "щипки".

Бяло-черното, над написа: Camera

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #11 -: Януари 29, 2022, 07:59:45 pm »
Това съединение е по-читаво:


GMG

  • Гост
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #12 -: Януари 29, 2022, 08:20:16 pm »
   
GMG
Знаеш ли, ...
Като мълчиш изглеждаш по умен.
Ми прос съм не отричам Радико, аз мърдащи кашони нямам, за мълчанието си прав - еволюцията създаде човека!

Пещерата го  връща назад към корените, които той забеляза и забелязва, че ги няма вече, освен в .... познай къде?  ;D

Неактивен Chervenko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 10
Re: Умният дом - струва ли си?
« Отговор #13 -: Януари 29, 2022, 08:39:49 pm »
Chervenko, за Raspberry Pi

Имай предвид, че лентовите им съединения са хилави.
Избягвай такива "щипки".
Мерси за съвета, тези лентови кабели наистина изглеждат хилави, ще внимавам!