Автор Тема: Самоиздържане на 'зелена' енергия  (Прочетена 20311 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #45 -: Юли 01, 2022, 09:34:42 am »
Все пак соларните панели не дишат  или складират енергия в почвата, и всичко което попада върху тях като енергия, по един или друг начин, завършва като топлина. Замислете се върху това.
Пикси ти си известен със "твойте си замисляния" върху разни елементарни неща. А всъщност всичко е мнооооого по просто и няма нужда от каквито и да било дискусии. Топлината не е проблем, проблем е връщането и обратно в космоса затова и се нарича парников ефект. А не забравяй че пречки за връщането на топлината обратно в космоса създава именно работата на "Дървените батерии".

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #46 -: Юли 01, 2022, 01:32:44 pm »
Цитат
Радико, не мисля че това е "глупост", но всяко изказване без логически обоснована информация, която винаги подлежи на интелиентна дискусия, е само лозунг с цел подвеждане на мисленето в една или друга насока 
Как да го наречем това твърдение щом като не е "глупост" ???
Може би да го наречем Лъжа ли? По правилно ще е но ще е малко грубо. Заради това използвах "глупост" защото допускам, че някой от разпространяващите това твърдение може и да си вярват.  Като тия в клиповете дето посочваш. между другото спести си труда да даваш линкове към клипове когато се обръщаш към мен. Въобще не ги гледам освен разбира се ако не е направена подходяща рецензия та по темата:
Вече има клон от земеделието наречен доларно земеделие при който панелите се използват да осигурят по прохладно място за отглеждане на по деликатни култури в сянката на панелите. Мога да ти дам още много доказателства и да ти обясня поне няколко механизъма по които панелите имат охлаждащ ефект върху прилежащата територия.
Сега относно твърдението ти за зелените покриви:
Може и да са екологични и намаляващи въглеродния отпечатък, но от твоя гледна точка в която обаче не си включил всички фактори. Примерно ти за себе си не включваш какви въглеродни емисии емитираш чрез прихода си на пари "до колкото съм разбрал взимаш някаква не лоша пенсия от чужбина и тя ти осигурява висок комфорт на живот. Някой обаче е изработил парите за тази пенсия нали работейки този някой е емитирал доста голямо количество СО2. Това се пише на твоя сметка не на негова сещаш ли се. Защото ако въпросния не го облагаха с данъци за да ти осигурят пенсията той нямаше да работи толкова много и щеше да емитира по малко количество СО2. Ще се сетиш ли сам за останалите зависимости между панелите на покрива и въпросния човек и как те му помагат той да емитира по малко СО2 за твоя сметка.

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #47 -: Юли 01, 2022, 02:54:44 pm »
Радико -грешиш!имам панел 450 вата -като го напече слънцето загрява много.утре ще ти снимам с безконтактния термометър да видиш за какво става въпрос!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #48 -: Юли 01, 2022, 03:52:49 pm »
Радико -грешиш!имам панел 450 вата -като го напече слънцето загрява много.утре ще ти снимам с безконтактния термометър да видиш за какво става въпрос!
Няма смисъл да ми го снимаш наясно съм колко загрява грешката ти е, че гледаш съвсем тясно. За пример един абсорбционен хладилник. Вътре в него има нагревател пък той студи вместо да грее. Аналигичен е случая и със панелите, но на малко по различен принцип. Иначе ефекта е еднакъв. Значи при равномерен пейзаж имаме равномерно нагряване и сравнително влажен въздух който е и по тежък заради водата от въздуха във височина който е по сух. Заради това топлият въздух остава долу. Когато обаче имаме нещо подобно на соларен парк или голяма южна фасада или вертикална хеле пък с подходящ наклон южна скала там въздуха се нагрява рязко и в повече от околният въздух. Нарушава се равновесието и тръгва вертикален въздушен поток "известен още като термика" отстрани пък слиза надолу студен въздух от висините и охлажда всичко наоколо. Резултатс е доста чувствително охлаждане на района. Това е и една от причините в планините да е доста по хладно от колкото в равнините. В смисъл ако се издигнеш на 1000 метра над Плевен температурата няма да е толкова ниска колкото ако се изкачиш на 1000 метра в Стара Планина.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #49 -: Юли 02, 2022, 09:23:01 am »
защото допускам, че някой от разпространяващите това твърдение може и да си вярват.  Като тия в клиповете дето посочваш. между другото спести си труда да даваш линкове към клипове когато се обръщаш към мен. Въобще не ги гледам освен разбира се ако не е направена подходяща рецензия
Радико, защо изобщо тогава коментирате при положение че не сте погледнали и осмислили гледната точка която се представя в посочените видеа? Или може би, както е присъщо на определени колеги във форума, вие си коментирате това което си "знаете" без да анализирате (потенциално) нова информация. Интелигентия човек, винаги анализира новата информация, точно за да разбере дали трябва да я интегрира в, и евентуално промени мисления си модел, или да я отхвърли но на база на смислени контра аргументи. Това е принципно интелигентността, а не говорене само това което си "знаем" или сме прочели по (смешните) таблоиди. При положение че бяхте погледнали клиповете, и осъзбнали информацията която се показва, най-малко щяхте да разберте представенто там няма нищо общо (директно) със соларните панели, а представя много по-генерален проблем.
Примерно ти за себе си не включваш какви въглеродни емисии емитираш чрез прихода си на пари "до колкото съм разбрал взимаш някаква не лоша пенсия от чужбина и тя ти осигурява висок комфорт на живот. Някой обаче е изработил парите за тази пенсия нали работейки този някой е емитирал доста голямо количество СО2.
Тук много сериозно ме разсмятхте, очевадно това което разбирате е доста грешно ;D, понеже най-малкото имам още поне 20-тина години до (официална) пенсия, при положение че реша изобщо да се пенсионрам разбира се  :), основно защото професиналните ми познания и умения, концентрини в масирани разпръснати софтуврни системи (дефакто бъдещето на софтуерната индустрия), са доста търсени на международните пазари и при положение че реша няма да ми е проблем да продължа да работя поне в следващите 30-40 години( само Бог здраве да дава ).
Топлината не е проблем, проблем е връщането и обратно в космоса затова и се нарича парников ефект. А не забравяй че пречки за връщането на топлината обратно в космоса създава именно работата на "Дървените батерии".
krasias, при положение че бяхте погледнали и евентуално осмислили предоставената информация, която в някаква степен засяга точно "парниковия ефект", щяхте да имате съвсем друго виждане, а не че дървените батерии са проблем (особенно когато се използват ефективно, както винаги не само споменвам, но и работя в тази насока), най-малкото понже огромна част от горсиките масиви се разчистват не за "дървени батерии", а точно за "стандартния" тъи наричано индустриален вид земеделие, което всъщност и огромния проблем.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #50 -: Юли 02, 2022, 12:23:26 pm »
krasias, при положение че бяхте погледнали и евентуално осмислили предоставената информация, която в някаква степен засяга точно "парниковия ефект", щяхте да имате съвсем друго виждане, а не че дървените батерии са проблем
Пикси а ти не разбираш че предоставяш информация на друг език, поне да беше на руски а английския не го разбирам и естествено няма какво да гледам. Та като даваш такива клипове имай предвид че ние повечето сме българи и не разбираме английския а ти си преводач и можеш поне малко да преведеш и опишеш за какво се говори във видеото, инак никой няма да ти гледа видеата. Тука не е английски сайт, опитай в английски сайт да им пускаш видеа на български.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #51 -: Юли 02, 2022, 01:46:02 pm »
Цитат
Радико, защо изобщо тогава коментирате при положение че не сте погледнали и осмислили гледната точка която се представя в посочените видеа?   
Елементарно доктор Уотсън. Защото вие предлагате въпросните видеа като контрапункт на нещо което аз обяснявах на Вектор.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #52 -: Юли 04, 2022, 10:40:24 am »
Пикси а ти не разбираш че предоставяш информация на друг език, поне да беше на руски а английския не го разбирам и естествено няма какво да гледам.
И точно тук се коренят голяма част от проблемите ви. Понеже виждате ли, огромна част, около 90% от световната научна информация, в една или друга степен се предоставя на Английск. От друга страна, при положение че някой е любознателен, невладеенето на езика не би трябвало да го спира, особенно сега в тази ера на технологично генерирани транслации (особенно на youtube). Варно не е същото, като да се знае езика на научно ниво, но все пак за разбиране на основните идеи не е важно перфетктното му владеене, отва мога да ви го гарантирам, особенно когато човек може да мисли.

а ти си преводач и можеш поне малко да преведеш и опишеш за какво се говори във видеото, инак никой няма да ти гледа видеата.
krasias, изобщо не съм преводач, въпреки че преди годни превждах точно пасажи на Тесла, понеже видате ли автотранслаторите не могат да го правят се още това, особенно с технически писания от преди 120 - 130 годни. Даже ексепретна система направих от интегриране на свободен софтуер image-to-text ( както се казва ) която автоматично да прави превод, но излизаще толкова обръкано че осъзнах колко много време още им трябва на тези системи за да веолюират, обоенно когато се борави техно публикации от преди век.
Тука не е английски сайт, опитай в английски сайт да им пускаш видеа на български.
Порблема е разбира се че над 1 милиард разбират Английкси и това след себе си води до огромен пазар (на познания и умения ) които вие овновно игнорирате (което е ваше право разбира се). И една друга гледна точка, сайта не нито български (въпреки че основно се пише на този език ) нито англиикси или руски, а апредполагаемо научно-технологичен. Лично аз мога и с математически симоли да комуникирам, и съм го правил в определни коментр  (математиката е символичен език), но съм абсолютно сигурен че много по-малко ще го разбирате.

В крайна сметка, при положение че толкова много сте загрижен за природата, както постоянно прокламирате, най-малкото можете да намерите автоматичен превод и да се заинтересувте, как така идеите които се преставя във въпросните видеа (а то не само там, но там съм ги намрил, сравнително добре и лесно синтезирани ) са толкова фундаментални за спасяването и от пагубните индустрилани човешки навици (основно) във земеделието.

Между другото, в този контекст съм писал поне 10-тина коментара през последните 1-2 години, и никой, повтарям никой не се заинтересува от това, понже са токлова различни от всико което се преподава (без разбиране) и следователно се заучава (буквално) грешно. Ето защо ви трябва познание на друг език, най-малкото лично да правите стравнение със така вече (погрешно) заученото, и сам да правите заключния (при  положение че имате такъв капацитет рабира се ).

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #53 -: Юли 04, 2022, 10:55:47 am »
 Здравейте, за да се издържате на "зелена" енергия - означава да живеете в постоянен недостиг на евтина енергия и да оценявате много, малкото с много труд добивана от "зелени" еко източници енергия.
 Какво имам в предвид всички ВЕИ дават скъпа алтернатива на добре познатите ни енергиини източници (като "дървени батерии"), като подръжката на ВЕИ също е скъпа и трудоемка, а не са скъпи само първоначалните инвестиции по закупуване, монтиране, изграждане на ВЕИ системи. После имате и скъпа и трудоемка подръжка, ако изобщо искате те да работят, така получаваната "зелена" енергия става много по-скъпа и изискваща много от вашия труд за да я имате.
 Другия основен недостатък на ВЕИ източниците е, че когато най ви тряват, тях ги няма. Затова основния проблем при тях е как да акумулирате енергията, която произвеждат, за да можете после да си я ползвате, когато ви потрябва. Тоест винаги да имате акумулирана ВЕИ енергия, съхранена за момента, когато вие ще имате нужда от нея.
 Алтернативата е Кутията на Тариел Капанадзе, където той просто един на 8 милиарда човека е изобретил "зелена кутия" с размер на кутия за обувки на която има турен контакт и от този контакт: 220 волта 50 херца, можете да захраните каквото си пожелаете електрическо устройство или уред до 5-6 кВт обща ел.мощност: https://mazeto.net/index.php/topic,1546.0.html
<a href="https://www.youtube.com/v/vs79EGlpw9A" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/vs79EGlpw9A</a>
https://www.youtube.com/watch?v=vs79EGlpw9A
<a href="https://www.youtube.com/v/tzOsmLZwCWc" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/tzOsmLZwCWc</a>
https://www.youtube.com/watch?v=tzOsmLZwCWc
« Последна редакция: Юли 04, 2022, 11:19:18 am от alvion »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #54 -: Юли 04, 2022, 02:48:40 pm »
В крайна сметка, при положение че толкова много сте загрижен за природата, както постоянно прокламирате, най-малкото можете да намерите автоматичен превод и да се заинтересувте, как така идеите които се преставя във въпросните видеа (а то не само там, но там съм ги намрил, сравнително добре и лесно синтезирани ) са толкова фундаментални за спасяването и от пагубните индустрилани човешки навици (основно) във земеделието.

Между другото, в този контекст съм писал поне 10-тина коментара през последните 1-2 години, и никой, повтарям никой не се заинтересува от това, понже са токлова различни от всико което се преподава (без разбиране) и следователно се заучава (буквално) грешно. Ето защо ви трябва познание на друг език, най-малкото лично да правите стравнение със така вече (погрешно) заученото, и сам да правите заключния (при  положение че имате такъв капацитет рабира се ).
Пикси, проблема е че нито ти а явно и онзи от видеото сте Агрономи. Та сега ти ми кажи как да ви взема насериозно и да слушам изводите на хора дето нямат никаква връзка със земята а и нямат необходимото образование и опит. То и аз не съм агроном но имах щастието да ме учи един от най добрите български агрономи макар и вече да беше стар човека ми предаде много ценен опит който работи перфектно и аз продължавам всеки ден да обогатявам този опит защото живея на подходящо място и постоянно се занимавам с дървета и градини. А ти продължавай да си мислиш че само с четене, "замисляния" и гледане в тубата на разни пишман капацитети ще научиш нещо.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #55 -: Юли 05, 2022, 12:50:55 pm »
Пикси, проблема е че нито ти а явно и онзи от видеото сте Агрономи. Та сега ти ми кажи как да ви взема насериозно и да слушам изводите на хора дето нямат никаква връзка със земята а и нямат необходимото образование и опит. ... А ти продължавай да си мислиш че само с четене, "замисляния" и гледане в тубата на разни пишман капацитети ще научиш нещо.
krasias, може и да съм Агроном, вие откъде знаете (това в кръга на шегата разбира се)  :). Понеже виждате ли най-малкото да бяхте видели това което се преставя, понеже първо искате лесно и някой да ви го синтезира, после информацията да е на Български, и накрая информацията да се преставя от Агрономи. За ваша радост обаче,  човека обобщава това което се преставя от Австалийски изследовател в земеделието, поканен да изнесе лекция във Харвард, върху глобалните проблеми, и при положение че не сте запознат, такива изследователи са тези които обучават Агрономите. Вие нещо това явно не сте го разбрали. Ами намерете публичните лекции на този изследовател и диреткно ги гледайте, някой нещо пречили ви в това? Най-малкото нали сте загрижен за Земята, или сме загрижени само да критикуваме другите, имайки различно от вашето виждане, и да купуваме соларни панели и батерии.

Но щом като искате научна информация, да бяхте погледнали коментара ми точно преди този, за който пишете, и за ваша изненада ( понеже явно не разбирате за какво става въпрос а сами со говорите на посоки ), лекцията която Д-р Джоунс изнася (отново изследовател по микроорганизми в почвата) представя фундаменатално същата трагична информация за земеделието:
Ето едно образовтелно видео (от конференция) на изследователката Д-р Джоунс: https://www.youtube.com/watch?v=cg0_HzFT9o8
На пръв поглед какво има земеделието със "самоиздържане на 'зелена' енергия" но слушайки, и най-вече осмисляики, какво Д-р Джоунс представя като информация, щв ви покаже какво е решението за огромна част от човешките проблеми, включително и енергииния,

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #56 -: Юли 20, 2022, 11:47:22 am »
Ето това е оптималната система за самоиздържане не зелена енергия: https://www.youtube.com/watch?v=D5mznXjkhQM&t=214s
Бях споменал преди време за изграждане на подобна система (и дай боже след години да я направя), но тук се показва как може да се направи, особенно когато цялата система се планира преди да се изгради къща. Особенно интерсна е идеята за стратифициране на водата на база на температурата с която се подава към термо хранилището. Забележете че панелите които складират топлината на слънцето от лятото за зимата са термални а не електирчки.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #57 -: Юли 20, 2022, 07:33:21 pm »
Здравейте epwpixieq-1, гледах видео клипа 10:38мин и ще се опитам да обясня на Български какво съм видял, а вие ако искате ме поправете ако сгреша или бъркам някъде при превода за аудиторията на мазето:

Близо 79% 4/5 (от всички разходи за енергия в дома) отиват за отопление и топла вода в къщата за да ги намалим:
1. Първо трябва ни обвивка кожух на къщата, която термо-изолира целия дом и намалява драстично загубите на топлина от къщата.
2. Едва след като сме опаковали добре изолирали термично къщата по стандарта за Пасивна Къща в германия. Правим втора стъпка воден термоакумулатор, като се използва разлояване на топлата вода отгоре а студената отдолу на слоеве разделяме водата в ТА. Това разслояване прави възможно да се намали допълнително енергията която е необходима за затопляне на водата в желязната цистерна на видеото е обяснено как с чорап се прави Tesy Piston ефект като в бойлерите на Теси и това е ключа за ефективно съхраняване на температурата в резервоара.
3. или май би две е подовото отопление с нискотемпературна вода нагрята до по ниска температура и така се постига по ефективно използване на вече загрятата от слънцето със соларните панели вода за месеците през зимата ноември, декември и януари когато слънцето грее най-слабо а навън е най студена зима.

за потвърждение ще дам примери селската къща в балкана на Boho Soulz https://www.youtube.com/c/BohoSoulz канала, които са младо семейство решили да се завърнат след 15 години живот в Канада и след като я обиколиха с микробус Mercedes Sprinter Long Base 4.27m, преправен саморъчно от тях на караван. https://www.youtube.com/c/BohoSoulz/videos

и

https://www.youtube.com/watch?v=Z7eBrX98i_o Превръщам бус в кемпер еп.5 | Тъпа ламперия

https://www.youtube.com/shorts/UWPiHIRMc4g

https://www.youtube.com/watch?v=1NNVuM5xe6o  Превръщам бус в кемпер еп. 4 | Под, Вода

https://www.youtube.com/watch?v=HJ1RLYdnpIs  Превръщам бус в кемпер еп.3 | Соларна система, Интернет

https://www.youtube.com/watch?v=1EJiu36PEUE  Превръщам бус в кемпер еп.2 | Прозорци, Седалки, Изолация

https://www.youtube.com/watch?v=sYIDy1o2GOQ  Превръщам бус в кемпер еп.1 | Регистрация, Подготовка

https://www.youtube.com/watch?v=YLTt5NXDljU Купих си бус
Идеята е че малкия дом на колела показва тези зависимости много ясно и забележимо, че даже очевадно.
« Последна редакция: Юли 20, 2022, 08:02:47 pm от alvion »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #58 -: Юли 20, 2022, 08:15:09 pm »
Вода - 4186 J/(kg⋅°C)
Това е всичко което ти трябва да знаеш като решиш да съхраняваш енергия в резервоари. От 1 килограм вода можеш да извадиш 4 киловата топлина за 1 секунда за всеки градус температура. Тоест един 2 киловатов нагревател може да работи 80 000 секунди от 1 тон вода, загрята с 40 градуса над стайната. 80 000 секунди са горе-долу денонощие. 40 градуса над стайната са 60 градуса темп. на водата.
За 1 месец ще ти трябват 30 тона вода. Ако приемем че 2 киловата са достатъчни за 1 стая, за 3 стаи тоновете стават 100. За 4 месеца тоновете стават 400.
Цялата тая сметка е без загубите през стените на басейна.
А 400 тона са басейн 10х20 метра, дълбок 2 метра. Или 10 х 10 метра, дълбок 4. Тоест етаж и половина на къща 100 квадрата. Това за да топлиш 3 стаи които са ... примерно 60 квадрата.

Таков нещо би могло да върши работа в Гърция, Южна Италия или поне Сандански. В Кнежа или Плевен ще изпукаш от студ още около Нова година.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #59 -: Юли 20, 2022, 08:24:21 pm »
Немския стандарт за "Пасивна Къща" регламентира 100Вт на кв.м за отопление, а не стандартната сметка 1000Вт.кв.м. която се смята за съвременно строителство с изолация.<a href="https://www.youtube.com/v/MJ3SFqQKvqk&amp;list=UU_e08Zc5lMucF_cbSk0_uHg" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/MJ3SFqQKvqk&amp;list=UU_e08Zc5lMucF_cbSk0_uHg</a>
в клипа горе на Пикси се говори за резервоар цистерна 2000 галона 63 тона вода това. Идеята е силната излишна топлина през лятото да се акумулира за през зимата когато най-трябва и да не се горят дърва а има и дървен котел ако топлото в цистерната не стига.