Форум > Филми, видео лекции

Самоиздържане на 'зелена' енергия

<< < (2/18) > >>

ELPUNTO:
Chervenko здравей, имам слънчева инсталация за топла вода и парно отопление – Соларът работи вече 13 години, непрекъснато. Имам Домашна Ел. Централа – ДЕлЦ която произвежда ток за собствени нужди. ДЕлЦ работи девета година.

Разбира се, че мощностите на "Слънчевото парно" и ДЕлЦ са малки, според потребностите на домакинството ми.Соларът има 4 плоски панела с обща топлинна мощност около 10 кВт, ДЕлЦ има 8 бр. ФВ панела с мощност 2 кВт/пик.

Двете слънчеви системи са описани подробно във Форума Mazeto.net
Преди ? 7 ? години започнах да давам ИНФО за Солара във Форума. Тогава ме засипаха с въпроси и упреци, че това е не ефективна система, че тя няма да се изплати, че напразно съм инвестирал и т.н. и т.н.
По мои реалистични сметки, по цени на газа от 2010 г. инвестицията за Солара щеше да се изплати за 15 – 16 години.

Аз предвиждах, че цените на енергоносителите ще вървят НАГОРЕ. Това което става с днешна дата с цените на газта, тока и др.
е БЕЗУМИЕ, то надминава и най черните ми прогнози.При тази цена на газа, която е с днешна дата, Соларът изплаща инвестицията за 5 години, след това произвежда ТИХО, ЕКОЧИСТО и БЕЗПЛАТНО топлинна енергия за Битова Гореща Вода и Парно отопление.

Така или иначе, каквито и цени да вземем, за изминалите 13 години Соларът е изплатил инвестицията над 80 %.
Няма да описвам ползите от Солара, правих го многократно във Форума, но за съжаление това не се разбира от теоритиците, скептиците, критиците и пр. "експерти" във Форума. Температурният комфорт, който постигнах със Солара и ДЕлЦ е несравним,
вече се улавям, че аз, жена ми и детето сме се "разглезили" и дори в късна пролет или през лятото пускам Слънчевото парно
при дъждовни дни, за да изсушавам въздуха в стаите.

Мога още много да пиша, но спирам до тук.В заключение ще кажа, че в БГ има отлични условия за слънчева енергетика.
Климатичните изменения които са очевадни, правят тези условия в БГ все по добри.
Цените на енергоносителите ще РАСТАТ с всяка година. 

Цената на слънчевата енергия е НЕИЗМЕННА 0,00 лв.

Една правилно проектирана и добре изпълнена слънчева система ще работи 2 – 3 десетилетия, вероятно и повече.

Оставям всеки да прави изводите  за себе си.

Поздрави
ELPUNTO





 

VITAN:
Колегата не е споменал до колко му "лепне" да се занимава с тия инсталации, до колко има свободно време и пари за инвестиции. Отговора ми беше съобразен с отсъствието на такива данни. Иначе и аз съм за това...

Още повече се очакват световни патаклами и енергията още ще скача! А след коронобесието ще дойде зеленобесие - не ми се мисли...!! Тогава и аз май ще се кача на покрива :)

Радико:
Кой каквото прави, сега е момента това е оследният влак така да се каже. Няма да поскъпнат само електроенергията и газа. Всичко ще поскъпне. И панелите и колекторите.е им се увеличи търсенето и цените им ще скочат, те вече скочиха де.
Преди половин година даже по малко имаше фотоволтаици по 400 pW  за 170 лв без ДДС  бройката сега в момента под 270 не можеш да намериш.
Та ако някой иска да прави нещо да гледа да не изтърве и последния влак. Че после цените ще са като на самолетите.

alvion:
https://www.youtube.com/v/Ehx45gHF19Y
Защо Евгений Дайнов стана независим от сметката за ток? - Събуди се...(20.02.2022) - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=Ehx45gHF19Y

https://www.youtube.com/v/z-z3HjvqnBc
Солнечные батареи в частном доме.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: Chervenko в Януари 22, 2022, 09:27:21 pm ---Здравейте, наскоро решихме с жената, че е доста по-спокойно и приятно да се живее на село,

--- Край на цитат ---
Похвално Chervenko похвално. Повече хора да виждат света като вас. Най-важното е че имате поддръжка в семейството!

--- Цитат на: Chervenko в Януари 22, 2022, 09:27:21 pm ---също искаме да сме възможно най-независими от ток, вода и тн.

--- Край на цитат ---
За водата е ясно, вижте за тока е въпрос и то не маловажен. Не споменавате отпление което всъщност е най-важното, понеже то ви е над 99% от годишната консумация на енергия в къщата, така че предполагам е то също е решено, и при положение че е така, (почти) съм сигурен че няма да е на ток, понеже противното ще бъде нереалистично.

--- Цитат на: Chervenko в Януари 22, 2022, 09:27:21 pm ---Виждал съм из нета и тук във форума предложения за различни видове слънчеви панели, но се чудя дали наистина си струва.
Като сметна колко пари трябва да хвърля по няколко панела, контролери, кабелация и акумулатори, почвам да се чудя дали наистина е по-добра алтернатива от тази на енерго мрежата...
Какво мислите :) ??? ?

--- Край на цитат ---
Отговора на това е зависи (както казваше покойната ми учителка по математика в основното училище )! Независимостта не идва евтино, но най-важното е да прецените за какво изкате да използвате напрежението/тока който мислите че ви трябва. При положение че е за осветление, малки консуматори ( като компютри ) и малки моторчета такава система си заслужава, а това дали ще е на соларни панели е друг въпрос. Но при положение че мислите да ползвате за готвене или топлене на вода (което е голяма глупост), забравете, освен ако не желаете само през през определено време, след силно слънцегреене, да готвите и да си вземате душ, а през останалото време да имате друго по-надежно решение, като например голяма газова бутилка разположена в двора.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия