Автор Тема: Самоиздържане на 'зелена' енергия  (Прочетена 20328 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #15 -: Май 09, 2022, 08:56:20 pm »
epwpixieq-1
Въпросната задачка която си дал е превъзходна илюстрация на вашият проблем, а именно прекалената обстоятелственност и вкарването на прекслено много излишни неща при пресмятането на елементсрни неща.
Във случая:
Деклсрирали сте котлон с мощност един киловат. другото е плява. За работатс на този котлон в облачно време през деня са ти необходими ТРИ КИЛОВАТА панели. Защото както Елпунто сподели при облачно време 35 процента добив. Елементарна и проста сметка. Дреме ти колко точно вода се изпарява котлона е ЕДИН КИЛОВАТ. Вари го печи го все е един киловат.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #16 -: Май 09, 2022, 08:58:31 pm »
Пикси няма какво да ти смятам тенджерите и боба, сметките са много по прости на котлона му трябва 1kW. При 30% при облачно време ти трябват 3kW панели, това е сметката.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #17 -: Май 09, 2022, 09:21:29 pm »
При 30% при облачно време ти трябват 3kW панели, това е сметката.
И на каква площ ще покриват тези 3kW панели?
Въпросната задачка която си дал е превъзходна илюстрация на вашият проблем, а именно прекалената обстоятелственност и вкарването на прекслено много излишни неща при пресмятането на елементсрни неща.
Възможно е Радико, но един експеримент ( даже и умествен ) при положение че не е добре дефиниран не е точен експеримент. Точно и затова съм обстоятлствен.
Деклсрирали сте котлон с мощност един киловат. другото е плява.
не е точно така, при положение че ви кажа че температурата на околната среда (в стаята е 0С), картинката доста се променя и тогава няма да се готви 3 часа а доста повече, при положение че водата изобщо заври ( вижте даже забравих да определя на каква надморска височина се прави експеримента, а това има значение  ::) ). Вие виждате ситемата като статична, а тя винаги е динамична.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #18 -: Май 09, 2022, 09:43:07 pm »
Е и какво като ще се готви повече време???
Ако превключиш експерименталната система котлон-боб от слънчева енергия на такава от енергото това ще промени ли нещо в крайния резултат???

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #19 -: Май 09, 2022, 09:48:33 pm »
И на каква площ ще покриват тези 3kW панели?
Пикси ти съвсем на луд ли се правиш 12кв м, и какво значение има това ти да не би да живееш на покрива и да спиш на керемидите.
Възможно е Радико, но един експеримент ( даже и умествен ) при положение че не е добре дефиниран не е точен експеримент. Точно и затова съм обстоятлствен. не е точно така, при положение че ви кажа че температурата на околната среда (в стаята е 0С), картинката доста се променя и тогава няма да се готви 3 часа а доста повече, при положение че водата изобщо заври ( вижте даже забравих да определя на каква надморска височина се прави експеримента, а това има значение  ::) ). Вие виждате ситемата като статична, а тя винаги е динамична.
Пикси забравяш и прозведения метан от боба след като го изядеш..... те това е, още по динамична става сметката.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #20 -: Май 10, 2022, 10:59:41 am »
Пикси ти съвсем на луд ли се правиш 12кв м, и какво значение има това ти да не би да живееш на покрива и да спиш на керемидите. 
Ефективността на соларките е ( да вземем най-ефективните, и съответно най-скъпите, ) 20%. На 1м2 на земната повръхност падат 1000 J на секунда или 1 KW. Тоест на 1м2 максимално получаваме 200W, при безоблачно небе, не силно слънце, понеже тогава панелите се загряват и ефективността им пада до към 80%, и оптимален ъгъл, близък до 90о. Тоест за 1 KW ни трябват 5м2, а за 3 KW (при облаци), 15м2, а не 12м2, както вие казвате.

И сега си помислете трябват ви 15м2 за да получавате 1 KW, при "разсеяно" облачно време. ами при положение че имате домакнски нужди от (мижавите) 3 KW, директно отиваме на 45м2 (без батерии). Интерсно как нещата започват сериозно да набъбват при малко по-високи енергиини нужди.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #21 -: Май 10, 2022, 11:12:42 am »
Е и какво като ще се готви повече време???
Ако превключиш експерименталната система котлон-боб от слънчева енергия на такава от енергото това ще промени ли нещо в крайния резултат???
тук сте прав, няма да го промени! Но точно затова повтарям и потретвам, че използването на електричеството за отопление е най-неикономичния начин, и най-разхитително за природата, някой да използва електричестовото. Не че не може да се използва, и за съжаление много хора го правят, но ефективността е мижава в най-добрия случай. Ами че ефективността на ДВГ-то е обикновеено минимум 50% по-висока отколкото тази на използването на  соларните панели за топлина. Че то по такава изкривена логика за ефективност, ние можем да си печем палачинки ( надявам се безглутенови и без олио, иначе с времето, идва много лошо ) и върху ДВГ-то директно.

Както споменах в един предишен коментар, аз също имам слънчево отопление  ;D, но при мен няма неефективно превръщане на енергията, точно понеже го използвам само за топлина. И за разлика от други хора, не съм палил камината от края на Март (от когато започнаха слънчевите дни), само вкарвам слънчева топлина през прозорците и отварям вратите към зимната градина, където още през средата на Април измерих температури от 45С, и пускам допълнително венилатор който духа в тръба да циркулира топлия въздух към вътрешните помещения на къщата.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #22 -: Май 10, 2022, 11:47:21 am »
Здравейте, много правилни мисли и неща споменавате. Харесва ми начина ви на мислене. Но защо премълчавате важните неща вместо да ги кажете явно, покажете и повтаряте, докато всички ги схванем и разберем вие имате цял светоглед различен от масово насажданите заблуди. А така плахо само с тънки намеци и гатанки ни разкривате вашето мнение, вашите мисли. Хем сте ги и доказали с времето.

Аз такова понятие като "зелена" енергия не ми допада заради значителния собствен личен труд, който всеки любител на "зелена" енергия трябва да полага, за да може да се възползва от нея. Лично за мен е безкрайно в пъти по-лесно да цъкна на телефона или по скоро плъзна пръста по екрана и да се стопли вода в бойлера или свари боб. А "зелената" енергетика иска много повече труд и постоянна подръжка също, което лично мен мързела хич не ме кефи.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #23 -: Май 10, 2022, 12:17:37 pm »
И сега си помислете трябват ви 15м2 за да получавате 1 KW, при "разсеяно" облачно време. ами при положение че имате домакнски нужди от (мижавите) 3 KW, директно отиваме на 45м2 (без батерии). Интерсно как нещата започват сериозно да набъбват при малко по-високи енергиини нужди.
Пикси и какъв ти е проблема че нещо не разбрах, в това ли че като ги качиш тия панели на покрива вече ще използваш една пощ която и без това за нищо не се ползва.
тук сте прав, няма да го промени! Но точно затова повтарям и потретвам, че използването на електричеството за отопление е най-неикономичния начин, и най-разхитително за природата, някой да използва електричестовото. Не че не може да се използва, и за съжаление много хора го правят, но ефективността е мижава в най-добрия случай. Ами че ефективността на ДВГ-то е обикновеено минимум 50% по-висока отколкото тази на използването на  соларните панели за топлина. Че то по такава изкривена логика за ефективност, ние можем да си печем палачинки ( надявам се безглутенови и без олио, иначе с времето, идва много лошо ) и върху ДВГ-то директно.
Разбирам уникалните ти напъни да докажеш че ФВ панелите са неефективни за отопление, но не ми е ясно за каква ефективност става дума щото тука нищо не се влага като гориво. Просто се произвежда ток от слънцето без никакви разходи, загуби би следвало да са ако тази енергия не се ползва както в случая ти имаш панели но не ги ползваш е това са загуби. А това колко си взел от нещо което е безплатно и как го ползваш няма никакво значение. Та недей да обясняваш на другите за извратена логика щото точно твоята логика е извратена и изкривена и то много.
Както споменах в един предишен коментар, аз също имам слънчево отопление  ;D, но при мен няма неефективно превръщане на енергията, точно понеже го използвам само за топлина. И за разлика от други хора, не съм палил камината от края на Март (от когато започнаха слънчевите дни), само вкарвам слънчева топлина през прозорците и отварям вратите към зимната градина, където още през средата на Април измерих температури от 45С, и пускам допълнително венилатор който духа в тръба да циркулира топлия въздух към вътрешните помещения на къщата.
Пикси не разбирам само откъде идва твърдата ти убеденост че при теб ефективността е 100%, да не би да хващаш по 1kW топлина на квадратен метър или да си говориме за отчайващата ефективност при преноса на топлина посредством въздуха. А то всеки знае как да се топли когато има слънце а когато няма какво правиш стоиш на студено какво друго. А панелите дават ток и при облачно време може и да е малко но не е като да няма нищо.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #24 -: Май 10, 2022, 08:58:34 pm »
Както споменах в един предишен коментар, аз също имам слънчево отопление  ;D, но при мен няма неефективно превръщане на енергията, точно понеже го използвам само за топлина. И за разлика от други хора, не съм палил камината от края на Март (от когато започнаха слънчевите дни), само вкарвам слънчева топлина през прозорците и отварям вратите към зимната градина, където още през средата на Април измерих температури от 45С, и пускам допълнително венилатор който духа в тръба да циркулира топлия въздух към вътрешните помещения на къщата.
Пикси, айде първо направи нещо и тогава философствай. Аз направих 3 броя слънчеви панели за топла вода, всеки с площ 1.5 кв.метра. Отпред с двоен стъклопакет, отзад с 5 см изолация каменна вата. В момента работят с вода вместо антифриз. Изправени са на 30 гр спрямо вертрикала за оптимална работа зимно време. Помпата осигуряваща циркулацията на водата се включва при 60 гр температура на водата при изходната дюза и се изключва при 50 гр. При прецизно замерване преди няколко седмици се оказа че всеки панел дава по 500 W мощност при слънчево време (т.е. толкова влизат в бойлера). А по твоите сметки трябваше да дава 1500 W, къде са останалите 2/3. Ако се замислиш малко ще се досетиш че светорпопускливостта на стъклото е между 70% и 80 %. Добави към това отражението от стъклото което е между 5% и 10 %. Не забравяй и топлинните загуби през челното стъкло, особено ако то е единично. А също така и топлинните загуби през изолацията на гърба. Да не говорим за това че ако водата в бойлера достигне максималната си температура трябва да има система която да закрие панела за да не изкипи водата (антифриза). И накрая да ти кажа защо съм на вода а не на антифриз - веднъж протече едната от помпите и изтече всичкият антифриз.
А всичко това липсва като проблем при фотоволтаичните панели. Мисли повече моето момче не говори ангро. И най вече направи нещо и тогава можеш да раздаваш акъли от позицията на опарил се...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #25 -: Май 10, 2022, 10:12:48 pm »
Понеже по повод спортния риболов съм се занимавал с понятие, като светлопропускливост на влакната, знам, че стъклото има най-голямата светлопропускливост около 97%, а не 70%. По спомен само кварца отива към 99%.

Флуорокарбона е един материал, който се ползва в риболова за лидер, представлява нещо, като плексиглас на влакно, той има светлопропускливост около 93-94% и тия неща аз ги меря на око, защото моето е професионално, нищо че е скромно  :D, та познавам ментетата от истинския флуорокарбон по светопропускливостта от орлов поглед.

Иначе конкретно по темата: да, с фотоволтаика е много по-удобно, защото има само 2 кабела и може да се върже директно на нагревателя. Скоро наблюдавах един волтаик, вадеше при облачно време прилична енергия. По-добре е да се ползва по-голяма площ на фотоволтаик, отколкото да се монтира слънчев колектор с помпи, антифризи, тръби, поддръжки и п. му майни.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #26 -: Май 11, 2022, 05:32:46 am »
И другото нещо е че ел. енергията е универсална - можеш да я ползваш да се топлиш, може да я ползва да си светиш, може да си заредиш колата, да влезнеш в интернет и каквото още се сетиш. А оня панел с антифриз става паметник, ако енергото ти спре тока... :)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #27 -: Май 11, 2022, 05:04:50 pm »
Пикси, айде първо направи нещо и тогава философствай.
Преди 4 години направих, даже пуснах снимки във форума (https://mazeto.net/index.php/topic,11022.msg105282.html#msg105282) но трябва да се отбележи че го експлоатирам само през топлите месеци. Моята площ е от 1.2 м2, напрвен от стар дъвен стъклопакет, и по измервания ефективността е 50%, като може да се вдигне до към 80% с определени модификации, което е всъщност е средното за добре изработен панел. Измерването на ефективността е важно и е доста лесно, при правилен подход. Замервам температурата на водата (110 литра) сутринта преди да изгрее слънцето и след като вече панела е в сянка (където съм го поставил), разлката в температурата по литрите ми дава колко Joules е акумулирала системата, и така няма грешка. Нямам никакви регулатори, помпичката се включва и спира за определено време ( very low tech, but works ). За съжаление пенела ми е все още прототип (след 4 години  ::) ), и не съм направил по-голяма система, но и затова ще му дойде времето.
При прецизно замерване преди няколко седмици се оказа че всеки панел дава по 500 W мощност при слънчево време (т.е. толкова влизат в бойлера). А по твоите сметки трябваше да дава 1500 W, къде са останалите 2/3.
Ами трябва да се замислите и да си проверите системата защо (според вас) ефективността ви е само 30%. При мен, както съм написал преди 4 години, със всичките събоптимални параметри които имам, без проблем изкарвам 50% ( точно колкото бях изчислил, с определени разумни предположения, преди да направя "панела" ). Интерсно е обаче как направихте това "прецизно" замерване особенно когато давате данни като "1500 W"?

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #28 -: Май 11, 2022, 08:36:39 pm »
Понеже по повод спортния риболов съм се занимавал с понятие, като светлопропускливост на влакната, знам, че стъклото има най-голямата светлопропускливост около 97%, а не 70%. По спомен само кварца отива към 99%.
Да, наистина боросиликатното стъкло им а над 90% светопропускливост, но цената му обезмисля цялата далавера от по евтината изработка особено ако се използва двоен стъклопакет за работа и зимно време.
Ами трябва да се замислите и да си проверите системата защо (според вас) ефективността ви е само 30%. При мен, както съм написал преди 4 години, със всичките събоптимални параметри които имам, без проблем изкарвам 50% ( точно колкото бях изчислил, с определени разумни предположения, преди да направя "панела" ). Интерсно е обаче как направихте това "прецизно" замерване особенно когато давате данни като "1500 W"?
Пикси ако използваш единично стъкло там някъде ще се получи ефективността. Но ще може да използваш системата само лятно време както и сам си се убедил.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Самоиздържане на 'зелена' енергия
« Отговор #29 -: Май 11, 2022, 09:01:24 pm »
Бат Ванко дали цената обезсмисля цялата далавера погледнато от тази гледна точка:
https://m.olx.bg/d/ad/zakaleni-prizmatichni-stakla-za-slanchevi-solarni-kolektori-paneli-CID262-ID45jN6.html