Автор Тема: Кои са траките и къде живеят понастоящем  (Прочетена 23836 пъти)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #30 -: Декември 29, 2021, 11:47:05 am »
Що, нали прабългарите са с тюркски корени!
Даже руснаците ви го казват едно към едно в Енциклопедиите!
Или се срамуваш от корените, който са ти дали, живот?
Има и такава теория, но доказателствата са повече от оскъдни. За разлика от теорията за
иранските, сиреч персийски корени.

По bTV навремето даваха за една изследователска експедиция по Европа и Азия - няколко серии. Наука, изследване на място и събиране на факти. Който не го е гледал, да не спами.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #31 -: Декември 29, 2021, 01:19:30 pm »
Що, нали прабългарите са с тюркски корени!
Даже руснаците ви го казват едно към едно в Енциклопедиите!
Или се срамуваш от корените, който са ти дали, живот?
По- скоро тюрките са с прабългарски(тракийски) корени. Но ме разбираш, че на Юлиян поетичните пориви му ги чета твърде повърхностно за да му отговарям.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #32 -: Декември 29, 2021, 01:34:56 pm »
И как всичко това се връзва със произхода ни, от приматите?  ???

Но вие преднамерено и неосъзнато навярно, се отклонявате и пропускате, една друга подробност, тоест "историята за мъжки Бог и мъжки свят"!
Нима природата е толкова глупава че, да остави ЖИВОТА в ръцете на себелюбиви и егоцентрични Мъже, глупаци!? Ами жените, тях за нищо ги нямате!? А те са истинските създатели на Живота!? Те раждат "мъжките богчета" и им бършат лайната докато растат, че и след това!?!? :D
Защо го споменавам!? Защото за да разбере човек (независимо дали мъж или жена) Живота то, той или тя, трябва преди всичко да разглежда всичко в цялото му многообразие!!!! А не само в догматичното му разбиране за мъжки свят, мъжка цивилизация, мъжка религия и т.н.! Такъв реален свят, няма! Това е в главите само на зомбирани от собственото си невежество глупаци, който искат да го вменят на другите(демек социал-фашизъм)! Жалкото е че, накрая, затривайки себе си, се мъчат да затрият и Света и Живота въобще! Като принуждават, малкото останали Разумни хора, да се спасяват с Ноев Ковчег!?
Ето до това води, едностранчивото разбиране и разглеждане на Живота! Вярата в Мъжки Бог!

Между другото на тюркски думата Бог(к) означава Лайно, Говно, Изпражнение! За тези дето не знаят! ;D
И когато се кръстите да знаете, че се кръстите на едно.................
Начи, не съм догледал и съм помислил, че твоят коментар е на Юлиян. Ей сега отговарям тук:
На първо място феминизъм или с други думи равенство между половете винаги е имало и ще има. Няма само в момента, защото феминизмът е изобретен в първите векове за да премахне полигамията и да подрони правото учение. Макар и полигамия, равенството между половете винаги е било нормалното. Жената се омъжва девствена, ражда децата, гледа ги, върти домакинството и това е нейната свещена роля. Мъжът воюва, пази дома си, размножава го, върши силовите дейности, учи децата си на твърди морални принципи и изисква послушание от дома си. Ролите на двата пола са твърде различни за да се конкурират. Нито в исляма, нито в християнството, нито някъде другаде имаме доминиране на някой от половете. Когато все пак това стане, баланса се нарушава, а баланса е нарушен още с налагането на моногамията, което отваря врата за ЛГБТИ- тата. Демек ставаме като Содом и Гомор. Нищо ново. Ако все пак виждаш дискриминация в това, че мъжа може да има повече от една жена и изисква те да са девствени, то е все едно да държиш сметка на директора на едно предприятие защо поставя правила на работниците си или защо генерала дава такива заповеди на подчинените си. В семейството всеки върши това за което е направен според спецификите на пола си. Стадните животни и най- вече приматите са полигамни, но женските им не са дискриминирани. Така е и с нас. Всичко останало, както виждаме, води до сатанизъм, ЛГБТИ, ваксини...

И ние сме подобни на приматите, но не сме произлезли от тях. Бог ни е създал.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #33 -: Декември 29, 2021, 01:40:56 pm »
Има и такава теория, но доказателствата са повече от оскъдни. За разлика от теорията за
иранските, сиреч персийски корени.

По bTV навремето даваха за една изследователска експедиция по Европа и Азия - няколко серии. Наука, изследване на място и събиране на факти. Който не го е гледал, да не спами.
За персийските корени съм съгласен. Според мен тюрките са семити, а персийците индоевропейци, което предполага сблъсък, макар, че няма как да нямат общ корен. Въпреки това постоянно се намират в рамките на една империя.

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #34 -: Декември 29, 2021, 02:11:11 pm »
Има и такава теория, но доказателствата са повече от оскъдни. За разлика от теорията за
иранските, сиреч персийски корени.

По bTV навремето даваха за една изследователска експедиция по Европа и Азия - няколко серии. Наука, изследване на място и събиране на факти. Който не го е гледал, да не спами.

Точно че съм го гледал документалният филм ти го казвам. Но бТВ бяха с толкова слаб бюджет, че просто нямаха хал да продължат разследването!
А това че, в сегашна Русия не се намират достатъчно артефакти за прабългарите означава само едно. Руснаците здраво са се постарали да заличат всичко което могат, за да не се претендира за територия. Както тука в България след смяната на имената през 1985 година в почти всички населени места(градове, села и паланки) бяха заличени турските и старите арабски гробища с булдозери и жива сила, така и там е вилнял, дивият руски фашизъм.
А там където цивилизоваността е протекла по-нормално без вманиачаване, там съответно има повече запазени артефакти. Елементарно Уотсън!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #35 -: Декември 29, 2021, 03:04:16 pm »
Точно че съм го гледал документалният филм ти го казвам. Но бТВ бяха с толкова слаб бюджет, че просто нямаха хал да продължат разследването!
А това че, в сегашна Русия не се намират достатъчно артефакти за прабългарите означава само едно. Руснаците здраво са се постарали да заличат всичко което могат, за да не се претендира за територия. Както тука в България след смяната на имената през 1985 година в почти всички населени места(градове, села и паланки) бяха заличени турските и старите арабски гробища с булдозери и жива сила, така и там е вилнял, дивият руски фашизъм.
А там където цивилизоваността е протекла по-нормално без вманиачаване, там съответно има повече запазени артефакти. Елементарно Уотсън!
За мен най- достоверен си остава фолклора. Постнал съм турски, ирански и кюрдски фолклор тук. Видно е колко подобен е на нашия.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #36 -: Декември 29, 2021, 04:43:22 pm »
Цитат
По- скоро тюрките са с прабългарски(тракийски) корени. Но ме разбираш, че на Юлиян поетичните пориви му ги чета твърде повърхностно за да му отговарям. 
Твърде повърхностно разсъждавате. Аз ли съм произлязъл от братовчед ми или той от мен? Това спорите в момента със plcsoft. Аз си мисля, че и двамата сме произлезли от дядо ни който е обшият ни роднина. Но той "дядо ни" не е нито тюрк нито сърмат нито тракиец.  Просто неговите внуци и правнуци са се самоопределили като такива различни.
 А той дядо ни и неколцина като него дето са преживели апокалипсиса по това време е бил някъде в днешна северозападна България.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #37 -: Декември 29, 2021, 06:50:10 pm »
Твърде повърхностно разсъждавате. Аз ли съм произлязъл от братовчед ми или той от мен? Това спорите в момента със plcsoft. Аз си мисля, че и двамата сме произлезли от дядо ни който е обшият ни роднина. Но той "дядо ни" не е нито тюрк нито сърмат нито тракиец.  Просто неговите внуци и правнуци са се самоопределили като такива различни.
 А той дядо ни и неколцина като него дето са преживели апокалипсиса по това време е бил някъде в днешна северозападна България.
Ако питаш мен аз нямам спор с plcsoft. Идеята ти предполагам е за общ родител на тюрки и траки, с което нямам грижи. Така или иначе сме роднини, така, че и с теб нямам спор.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #38 -: Декември 29, 2021, 07:31:55 pm »
Ако трябва да дам мнение, освен от фолклора, то смятам, че българският език е наслоен.
 Първият основен слой е тракийският, после е финикийски, после гръцки, после славянски, турски и на края пак славянски. Всичките от граматика към фонетика и лексика.
 Най- отгоре стои славянският, но като пришит. В дълбочина всъщност стоят тракийски и финикийски, като финикийският до някъде се завръща с турският.
 После славянският за втори път се пришива след освобождението, та за това ни е толкова обичаен.
 Обикновено малцинствата в една държава говорят и пишат езикът на държавата в която живеят, както са да речем циганите, които говорят български и цигански. Само че в циганският има български чуждици.
 Ако ги разфасоваме във времето може да кажем, че пръв е бил тракийският и с всяка следваща империя сме били двуезични и според етносът към който се самоопределяме сме забравяли един от двата езика.
 Когато финикийците са наложили езика си, след няколко поколения, половината от нас са говорили тракийски, другата половина финикийски. Отчитаме, че и сега има цигани, които не знаят цигански.
 После идват гърците. Заговаряме на гръцки защото по църквите се е водила служба на гръцки. Било е модерно, а и гръцкият като произлязъл от тракийският все още се е разбирал. Така сме станали двуезични. Финикийският се е смесил с тракийският и ние сме заговорили и нашата смес и гръцки.
 После дошли прабългари и донесли смес между славянски и тракийско- финикийски от техният край. Така са се размесили няколко подобни езика, както е и сега по африканските джунгли, например.
 Тази смес се е развивала по естествен начин, но и е плачела за обща граматика.
 Явява се цар Борис и се възползва от създалата се ситуация, за да си прокара имперските интереси като кара Кирил и Методи да измислят нещо. Те взимат финикийската азбука и я наричат глаголица. После въвеждат православно- славянският език за да обхванат всички северни племена. Един осреднен език нуждаещ се от падежи за да подчини всичките езици, които съдържа. После, понеже Симеон е имал мераци към Константинопол, който е бил много повече от всичко българско(Сите ханове и царе се учат там), добавя византийски оттенък към азбуката и Климент Охридски я изявява като кирилица.
 Тъкмо хората се научават на някакъв балансиран, добре развит език със солидна граматика, когато попадаме под гръцко робство. Тогава отново се разделяме и ставаме двуезични.
 После се освобождаваме от гърците и си връщаме езика, докато не идват турците.
 Тогава се завръщат някои от първоначалните граматически форми в комплект с персийските чуждици. (Ако не сте чували гагаузки...) Пет века килийни училища са имали заветната цел да се разграничаваме по всичко от поробителя и преди всичко по културата идваща до някаква степен от православието, което се е конкурирало с гръцкото. В рамките на Османската империя просветата е била два конкурентни вида- гръцка и славянска. Така са се запазили двата езика.
 И понеже османската империя е отстъпвала бавно в упадъка си, сърбите, косовците и въобще всичките останали етноси, които са си били българи, са подлъгани, както Македония в по- късен етап, да си мислят, че са различни от нас. (Истината е, че през хилядолетията, когато протоците са били наши (Босфора и Дарданелите, а от там и Константинопол, Цариград, Истамбул), сме били империя.) Понеже нито една империя от 19 век не е имала интерес на балканите да се зароди етническа България, която би била конкурентна на другите големи империи, за това по време на упадъка на Османската империя са направили необходимото тук на балканите да се говорят различни езици, за да има обособени и различни разпокъсани държави.

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #39 -: Декември 29, 2021, 08:18:17 pm »
Ако трябва да дам мнение, освен от фолклора, то смятам, че българският език е наслоен.
 Първият основен слой е тракийският, после е финикийски, после гръцки, после славянски, турски и на края пак славянски. Всичките от граматика към фонетика и лексика.
 Най- отгоре стои славянският, но като пришит. В дълбочина всъщност стоят тракийски и финикийски, като финикийският до някъде се завръща с турският.
 После славянският за втори път се пришива след освобождението, та за това ни е толкова обичаен.
 Обикновено малцинствата в една държава говорят и пишат езикът на държавата в която живеят, както са да речем циганите, които говорят български и цигански. Само че в циганският има български чуждици.
 Ако ги разфасоваме във времето може да кажем, че пръв е бил тракийският и с всяка следваща империя сме били двуезични и според етносът към който се самоопределяме сме забравяли един от двата езика.
 Когато финикийците са наложили езика си, след няколко поколения, половината от нас са говорили тракийски, другата половина финикийски. Отчитаме, че и сега има цигани, които не знаят цигански.
 После идват гърците. Заговаряме на гръцки защото по църквите се е водила служба на гръцки. Било е модерно, а и гръцкият като произлязъл от тракийският все още се е разбирал. Така сме станали двуезични. Финикийският се е смесил с тракийският и ние сме заговорили и нашата смес и гръцки.
 После дошли прабългари и донесли смес между славянски и тракийско- финикийски от техният край. Така са се размесили няколко подобни езика, както е и сега по африканските джунгли, например.
 Тази смес се е развивала по естествен начин, но и е плачела за обща граматика.
 Явява се цар Борис и се възползва от създалата се ситуация, за да си прокара имперските интереси като кара Кирил и Методи да измислят нещо. Те взимат финикийската азбука и я наричат глаголица. После въвеждат православно- славянският език за да обхванат всички северни племена. Един осреднен език нуждаещ се от падежи за да подчини всичките езици, които съдържа. После, понеже Симеон е имал мераци към Константинопол, който е бил много повече от всичко българско(Сите ханове и царе се учат там), добавя византийски оттенък към азбуката и Климент Охридски я изявява като кирилица.
 Тъкмо хората се научават на някакъв балансиран, добре развит език със солидна граматика, когато попадаме под гръцко робство. Тогава отново се разделяме и ставаме двуезични.
 После се освобождаваме от гърците и си връщаме езика, докато не идват турците.
 Тогава се завръщат някои от първоначалните граматически форми в комплект с персийските чуждици. (Ако не сте чували гагаузки...) Пет века килийни училища са имали заветната цел да се разграничаваме по всичко от поробителя и преди всичко по културата идваща до някаква степен от православието, което се е конкурирало с гръцкото. В рамките на Османската империя просветата е била два конкурентни вида- гръцка и славянска. Така са се запазили двата езика.
 И понеже османската империя е отстъпвала бавно в упадъка си, сърбите, косовците и въобще всичките останали етноси, които са си били българи, са подлъгани, както Македония в по- късен етап, да си мислят, че са различни от нас. (Истината е, че през хилядолетията, когато протоците са били наши (Босфора и Дарданелите, а от там и Константинопол, Цариград, Истамбул), сме били империя.) Понеже нито една империя от 19 век не е имала интерес на балканите да се зароди етническа България, която би била конкурентна на другите големи империи, за това по време на упадъка на Османската империя са направили необходимото тук на балканите да се говорят различни езици, за да има обособени и различни разпокъсани държави.

До някъде ще се съглася със теб. Само имай в предвид, че доктрината за славянството и славянският език се създава много по-късно от времето на цар Борис. Тази доктрина е създадена от при дворцовите историци на цар Иван Грозни, който иска да обедини огромният брой разпокъсани племена в централна и източна Европа в една държава и така да ги противопостави на зараждащият се технократичен Запад. Но така и не му се отдава, против са Англия и Франция, Така че, малко ги бъркаш нещата Само последната част от наслояването на езика е славянски. И това идва, от това че Русия печели руско-турската война от 1876-79 и създава тук подчинено на нея княжество където на нискообразованите българи им пробутва идеята за пан-славянството. Причината да го пиша е че Руското княжество възниква много векове по-късно отколкото е възникнала Древна България. Когато е създадена Аспарухова България русите още са си пощили бълхите по-клоните на дърветата...... :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #40 -: Декември 29, 2021, 08:30:51 pm »
Само да добавя, че в Русия  културата  пристига със Българскста принцеса дъщеря на Йоан Асен втори. Тя прави руснаците хора. Дълго след това, чак до идването на комунистите езика на руската интелигенция е бил старобългарският. Предполага се даже, че изкореняването на тази традиция е била причината Сталин да избие почти цялата руска интелигенция. До колкото помня към два милиона.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #41 -: Декември 29, 2021, 08:43:02 pm »
А да пропуснах и това:
Цитат
  където на нискообразованите българи им пробутва идеята за пан-славянството.   
и това е умишлено натрапена лъжа. Българите никога ама никога не са били нискообразовани точно обратното е. Бил съм лично присъствал съм на разчитането на един каменен надпис който абсолютно преобръща с главата надолу тези схващания.  Мисля, че беше от времето на хан Омуртаг.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #42 -: Декември 29, 2021, 09:05:21 pm »
Само да добавя, че в "Под игото" Вазов опитва да обогати максимално българският език и там има много думи, които сега смятаме за турцизми. Не знам дали са турцизми, но ако поколенията бяха оценили труда му сега щяхме да имаме много по- богат език и той щеше да е междинен между турски и славянски.
 Според мен единствените два славянски езика, които са с нормално звучене са българският и руският. Останалите са някакъв лош майтап, все едно някой пияница е научил, да речем чехите, да говорят развален български и го е направил ей тъй за сеира, като обаче му се е получило много зле!
 Според мен църковно славянският е опитът за влияние върху всички сегашни, така наречени, славяни.
 Когато България е паднала, славянската църква, разбирайте култура, се е свила на север. Древните църкви, очеизвадно въздействат с езикът на службите си- латински език при католиците, славянски при православните и гръцки при гръцко православните. Така и арабски при мюсюлманите. Там е нямало мърдане. За да си модерен и начетен е трябвало да си владееш родният си диалект и езикът на църквата си.
 По нашите земи това не е сработвало добре. На родният си език сме пели народен фолклор и сме играли хора, а в църквата сме слушали църковни песнопения. Нещо, което никога не се е размесило, макар езикът все пак да се е оеднаквил донякъде. Казвам донякъде, защото ако сега сравните стара народна песен и стара църковна песен ще видите колко словесни и граматични разлики ще изскочат.
 Така народът ни се води за християнски, но както и друг път съм казвал, няма ли го хвалението и поклонението пред божеството от библейските псалми във фолклора ти, там в личните ти празници, където празнуваш сватбите, седянките, коледите, осмянките, берекетите си, си си езичник с родова религия обвързана с битовизмите ти.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #43 -: Декември 29, 2021, 09:18:00 pm »
Ох Светльо Светльо. Какво значи:
Цитат
Останалите са някакъв лош майтап, все едно някой пияница е научил, да речем чехите, да говорят развален български и го е направил ей тъй за сеира, като обаче му се е получило много зле! 
Знаеш ли какво ми каза преди време един македонец:
 -Вие Бугарите причате много смешно.
Та опитай да се повдигнеш малко над собствената си камбанария. На теб тя може да ти се струва много висока и красива ама за други е висока и смешна а за трети е само смешна.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Кои са траките и къде живеят понастоящем
« Отговор #44 -: Декември 29, 2021, 10:03:29 pm »
Поспрете се малко, ебахте мамата на цялата езиковедска наука.