Алтернативни енергоизточници > Механични, гравитационни и хидродинамични устройства

СЕ от двойно махало

(1/8) > >>

miromad:
И така.......
Идеята ми е да се извлече енергия от движението на двойно махало, която енергия да е повече от вложената.
На Скица1 съм описал частите на системата - диск /тежест/, линк1, мотор-колело, линк2 /вилка/.
Мотор-колелото развърта диска до 1000 оборота. Енергията, която се изработва от това движение се предава на линк2 /вилка/, който също играе роля на лост. Снемането на енергията трябва да става в най-горната точка.
Накарах един човек да направи симулация на цялата тази система /двойно махало/ и резултатите от симулацията на цялата система се оказаха доста озадачаващи /виж файла цяла система/.
После го накарах да направи симулация само на мотора, линк1 и диска, и резултатите бяха очаквани.
Въпросите, които възникват след тези симулации са следните:
1. Защо при симулацията на цялата система, консумацията на мотора е толкова голяма? Кое натоварва мотора толкова много? При симулацията на мотора, линк1 и диска, консумацията е в рамките на нормалното! Връзката между двата линка е свободна/индиректна /не знам как точно да се изразя/, а не директна, като например верига, зъбно колело и прочее, което да натоварва мотора директно.
2. Дали осцилациите не повишават консумацията на мотора и ако е така, как може да се смекчат, за да не доведат до разрушаване на механизма?
Ако някой има подръка необходимите части, може би ще направи проба на живо, за да се види за какво точно иде реч.
Ако има нещо неясно - питайте!

Резултати.линк1.мотор.диск
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wgrfPQrJtPuXMtOw0GDqurF5FTHo2QDq/edit?usp=sharing&ouid=103993406698178514724&rtpof=true&sd=true
Резултати.цяла.система
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1rwCsbZqkrZTqsb0dF5-2pDGB837IqUn5/edit?usp=sharing&ouid=103993406698178514724&rtpof=true&sd=true

dmitarp:
Имам такова махало само с мотор и линк 2, в момента е разглобено, но мога да го направя и да демонстрирам. Симулацията е грешна, не искам с това да обиждам никого, може да е техническа грешка, но ускорения от порядъка на 1000 и нагоре са много съмнителни, това 100g. И ако мотора ускорява толкова бавно няма как да се получат тези ускорения, освен диска да е с диаметър стотици метри.
При това бавно ускорение, линковете почти няма да ти мръднат, или ако мръднат ще е съвсем малко и това няма да влияе никак на мощността. Електрическата мощност (механичната в началото е нула, но рязко нараства след това) в началният момент е най-висока, така трябва да е и е така, постепенно намалява, и след като оборотите станат постоянни, мощността започва да се колебае в зависимост от колебанието на маховика, но с този слаб мотор това няма да се забележи, защото повтарям се, ускорява бавно. Това което описах са мои наблюдения, само с един линк 2 и колело с мотор както на твоята схема и говоря за мощността на мотора само. С два линка нещата са по-сложни, но не коренно различни.

Номак:
двоино махало с серво мотор би  бил интересен експеримент
сещаш се-само-залюляване на люлка

Радико:
Значи имам един въпрос:
Това мсхало в какво положение ще работи?
Защото ако е вертикално се получават едни резултати ако е рвзположено хоризонтално съвсем други.

miromad:

--- Цитат на: dmitarp в Декември 09, 2021, 08:25:01 am ---Имам такова махало само с мотор и линк 2, в момента е разглобено, но мога да го направя и да демонстрирам. Симулацията е грешна, не искам с това да обиждам никого, може да е техническа грешка, но ускорения от порядъка на 1000 и нагоре са много съмнителни, това 100g. И ако мотора ускорява толкова бавно няма как да се получат тези ускорения, освен диска да е с диаметър стотици метри.
При това бавно ускорение, линковете почти няма да ти мръднат, или ако мръднат ще е съвсем малко и това няма да влияе никак на мощността. Електрическата мощност (механичната в началото е нула, но рязко нараства след това) в началният момент е най-висока, така трябва да е и е така, постепенно намалява, и след като оборотите станат постоянни, мощността започва да се колебае в зависимост от колебанието на маховика, но с този слаб мотор това няма да се забележи, защото повтарям се, ускорява бавно. Това което описах са мои наблюдения, само с един линк 2 и колело с мотор както на твоята схема и говоря за мощността на мотора само. С два линка нещата са по-сложни, но не коренно различни.

--- Край на цитат ---

Ще се радвам, ако направиш демонстрация!
Моторът ускорява от 0 до 1000 оборота за 1 минута, като ускоряването е плавно /така поисках да бъде/ и като достигне 1000 оборота, моторът работи така още една минута и после оборотите бавно падат до 0 пак за 1 минута.
С два линка нещата няма да са коренно различни от гледна точка на консумация на електромотора или нещо друго?


--- Цитат на: Радико в Декември 09, 2021, 12:43:11 pm ---Значи имам един въпрос:
Това мсхало в какво положение ще работи?
Защото ако е вертикално се получават едни резултати ако е рвзположено хоризонтално съвсем други.

--- Край на цитат ---

Ами и аз си задавах този въпрос. На симулацията работи във вертикално положение и земното притегляне въздейства на диска /тежестта/ по различен начин /неравномерно/ при движението на диска по окръжност.
А ако бъде хоризонтално, то земното притегляне ще въздейства на диска равмонерно, независимо в коя част на окръжността се намира.
Ще е добре да се направят опити и при двете положение.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия