Автор Тема: Помощ относно контролер, захранване и др.  (Прочетена 10076 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #15 -: Декември 06, 2021, 04:35:08 pm »
Ами не ти работи добре с велосипедния контролер, защото или датчиците не са разположени на оптималното положение, или двигателя ти не отговаря по обороти на честотните възможности на инвертора. Но при ниски обороти, до към 4-5 хил. велосипедния инвертор работи, над тях вече издиша, просто защото е проектиран за нискооборотни мотори.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #16 -: Декември 06, 2021, 04:50:42 pm »
Чакай сега без да се ядосваш, значи си сменил моторите, това е добре благодаря ти за информацията която даде за моторите. Така, знам че е пикова мощност, така е, но човека не каза за какво ще го ползва и какво друго да му се отговори. Така аз мойте мотори ще ги ползвам за духалки. косачки, резачки и вярно съм още в тестови период но намирам доста интересни решения за охлождането. По натам може да публикувам някой работи, добре е да споделяме някой неща.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #17 -: Декември 06, 2021, 05:08:34 pm »
krasias, знаеш ли защо един двигател на лодка от порядъка на 10 к.с. срува 9 хил. лв.?
Защото работи в перманентен натоварен режим и фирмите, които могат да гарантиран такава работа са на пръстите на едната ръка в света. Не е като леката кола, да набере скорост при голяма мощност и после да я подържа с 10% от максималната. Не е като флекса, който е примерно 800 Вт, защото работи 1 мин. и почива 10 мин., а реално е 100-150 Вт номинал.

Аз ти говорих за реалната мощност. Ти дори да натовариш тоя мотор над номинала, много му пада КПД-то, не само защото много загрява, а защото проводника има лимит I/mm2, колко ток може да прекара определено сечение. Все едно през един тънък маркуч с вода, да искаш да прекараш вода, като през пожарникарски кран. Е, ще го понапънеш, но маркуча ще се спука. Така е и с тия двигатели. Аз говоря за мощности при които ще се гарантира сигурната му работа.

Дори "маркови" фирми лъжат кът влашки менгяни в характеристиките на двигателите си. И те дават някаква пикова мощност, а щом го натовариш повече, или изключва термозащитата, или изгаря мотора заедно с нея.

Я обясни какви са тия ин рънъри, за първи път чувам такова понятие:

Ще разбереш дали си прав от следното?

Колко тежи тоя двигател, дето го цаниш на 5 кВТ и виж колко тежи един промишлен мотор на 5 кВт. Последния тежи към 30 кг., първия към 800 гр. Е то бива, бива енергийна плътност, ама 50 пъти енергийна плътност не бива.  :)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #18 -: Декември 06, 2021, 05:18:30 pm »
Да много добре знам за "изнасилването" на желязото с големи токове при направата на по леки мотори. Най си личи при моторите на прахосмукачките нищо че са колекторни мотори ма греят като печка. Това ин рънър (рунър) е трифазен мотор с вътрешен ротор а оут рънър е с външен ротор, така ги наричат авиомоделистите. Не ми се вярва да не си го чувал.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #19 -: Декември 06, 2021, 05:27:27 pm »
Ами не съм моделист и не съм го чувал това понятие.
Не не ползвам мотори с вътрешен ротор, защото имат по-малък въртящ момент и по-големи обороти. На мен ми трябва точно обратното. Но тия мотори се охлаждат много по-лесно. При мен мотора се охлажда от фланеца, който е алуминиев и е потопен във водата. При затворен корпус нямаш кой знае какъв избор. Ако корпуса е отворен, то самия пропелер охлажда двигателя с въздушна струя.

От друга страна тия мотори са направени от дурал, който има по-лоши температурни характеристики на предаване от чистия алуминий.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #20 -: Декември 06, 2021, 05:45:09 pm »

Ще разбереш дали си прав от следното?

Колко тежи тоя двигател, дето го цаниш на 5 кВТ и виж колко тежи един промишлен мотор на 5 кВт. Последния тежи към 30 кг., първия към 800 гр. Е то бива, бива енергийна плътност, ама 50 пъти енергийна плътност не бива.  :)
Така този мотор за който ми говориш 5кВт 30кг е асинхронен с ротор на късо, а тука става въпрос за синхронни мотори с магнити и разликата е доста голяма. Асинхронния мотор с ротор на късо е със заместваща схема на трансформатор с вторична намотка на късо. Затова асинхронните мотори са толкова чувствителни към правилната синусоида защото имат нужда от постоянно прехвърляне на енергия между статора и ротора, нужна е непрекъсната промяна заради индуктивното прехвърляне на енергия в ротора. При синхронните мотори такова прехвърляне на енергия няма, имаш направо готово силно магнитно поле от неодимовите магнити в ротора и оттам идва и по голямата енергиина плътност при синхронните мотори, не харчиш енергия за създаване на допълнително магнитно поле.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #21 -: Декември 06, 2021, 06:20:45 pm »
Ами не се наемам да споря с такъв ерудит по въпроса като ЕДМ та само ще добавя тук долу една снимка дето нсправих преди 5 мин.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #22 -: Декември 06, 2021, 06:53:22 pm »
Много ми е чудно, ти като отричащ академичното образование, че там били по-прости от трактористи, багеристи, тираджии и нищо не разбирали  ;), какъв акъл ще дадеш на децата си? Караш ли ги да не се амбицират, да НЕ учат във ВУЗ, ами като тебе да четат от Интернет?

Ходиш ли при самозвани доктори или търсиш хабилитирани?

Той и дървения философ такива ги разправяше, ама пратил сина си във ВУЗ.  :D

Ученото си е учено, да знаеш.  Знае, умее, прави, не е въздух под налягане. :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #23 -: Декември 06, 2021, 06:56:31 pm »
Цитат
Ученото си е учено, да знаеш.  Знае, умее, прави, не е въздух под налягане:D 
Ако със това визираш себе си...
Опасявам се, че може би си в много голяма грешка.
Диста глупости написа по горе. Красиас се опита да ти го обясни по възможно найнвъспитания начин. И аз бих могъл ама ако не си разбрал какво е писал Красиас толкова и мен ще разбереш.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #24 -: Декември 09, 2021, 01:06:17 am »
Тази тема я отворих във връзка с един проект /идея/, който искам да реализирам на практика, но проблемът е, че не съм в България /в Германия съм/, където имам работилница и нещата могат да станат много по-бързо.
Затова ще отворя тема, в която ще опиша какво точно искам да направя и какъв резултат очаквам да получа. Вие ще си дадете мнението и идеите, и това ще ви откъсне /надявам се/ малко от обичайните теми и заяждания.
Надявам се да ми бъдете полезни /резултатът ще е в полза на всички ни, ако проектът се увенчае с успех - ДАЙ БОЖЕ/  ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Помощ относно контролер, захранване и др.
« Отговор #25 -: Декември 09, 2021, 07:00:02 am »
Аз лично с каквото мога ще помогна. Както виждаш в първия отговор на предишната ти публикация споделих на лакви проблеми съм се натъкнал. Твоят проблем  ще е как да отсееш мненията на тези които искат да помоогнат от тези на завистливите, заядливите и троловете.
А и най добре отвори темата да я обсъдиме преди да си започнал да си даваш парите. Да не отидат нахалост. Че българина е известен със вторият си акъл. Този който му идва като свърши една работа как е могъл да в свърши по лесно и по добре ама кога вече е късно.