Автор Тема: Това трябва да ни плаши "епизод 2"  (Прочетена 608962 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 934
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2070 -: Ноември 15, 2023, 09:52:17 am »
Другарю Михаил Кузмов,
хич и не се учудвай, че се обръщам към теб с "другарю", защото ти доста години си ял комунистическите кифтета и за да разсееш съмненията към съпричастността си на червената трапеза, се оплакваш, че те били кисели и се възмущаваш на болшевизъм.  :)
Ти мен ли си дошъл да лъжеш?
Колко изобретения направи в Института по изобретенията тогава, колко направи и тук във форума?  :)
Сега разбираш ли, защо не получаваш заплата от форума?  ;)

Не си заравяй главата, като щраус, това няма да ти скрие оголения ...., а и нали знаеш, че аз не ги оставям така недовършени нещата.  :D

Твоя случай с кифтетата ми напомня на една интересна случка с мой познат в Бургас преди години: :D
Седнал той с жена си на крайбрежен скъп ресторант вечерта и си поръчал пържола с гарнитура.
Донесли му, хапнал, но вика към края нещо около кокала пържолата ми намириса, но въпреки това я изядох. Стана ми кофти, оригнах се малко на лешов червей :D и набрах смелост, реших да направя рекламация на сервитьора.
Повиках го, а той един мускулест, малко ме достраша от него, но му казах:
- Другарю сервитьор, искам да направя рекламация, пържолата миришеше край кокала.
- Сервитьора попитал, а къде е тя?
- Ями аз я изядох.
- Ами щом ти е миришела, защо я изяде, ами не се оплака преди това?
- Ами не знам, но искам да ми върнете парите.

Тогава сервитьора вика ме хвана за врата и ми натри чинията на главата, и ме накара да повръщам, като върна обратно пържолата в чинията, тогава щял да ми върне и парите.  :D

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 464
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2071 -: Ноември 15, 2023, 11:04:08 am »
Другарю електроникс! Ни най малко! Културно и възпитано обръщение! Напомня ми годините когато си хортувахме в политбюро! Весели, радостни, честити, кИфтетата не бяха кисели! Сега съм принуден да пия водка "Кремълска легенда" защото Путин ми изпраща. Аз повече харесвам "Белуга", но от уважение, трябва. Изпрати ми я с послание  "да ни е честита 2 години СВО" ! И сега само ще си я гледам 3 месеца! Той пък що не побърза!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 993
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2072 -: Ноември 15, 2023, 11:21:57 am »
1. Всички империи умират по еднакъв начин...
2. Невежеството (относно геометричната прогресия) ражда химери...
Много правилно съждение VITAN, много малко хора осъзнават до какво води геометричното натурпване
Да, има-няма още 100-200 години и ще рухне, къде ще ходи....
juliang, необоснования оптимизъм е хубаво нещо, и помага в някои ситуации, но реализъма е още по-добро. Всъщост като вземете втората точка на VITAN и приложите следващата историческа графика, нещата изглеждат съвсем различно, не мислите ли ?
https://howmuch.net/articles/rise-and-fall-dollar

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 873
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2073 -: Ноември 15, 2023, 12:34:00 pm »
juliang, необоснования оптимизъм е хубаво нещо, и помага в някои ситуации, но реализъма е още по-добро. Всъщост като вземете втората точка на VITAN и приложите следващата историческа графика, нещата изглеждат съвсем различно, не мислите ли ?
https://howmuch.net/articles/rise-and-fall-dollar

Взето от същата тая статия:
Цитат
$100 in 1913 would only be worth about $3.87 today.

Искаш ли да ти кажа колко струват 100 български лева от 1913 година сега? Няма да се ровя назад в миналото, само ще ти кажа че по времето на Жан Виденов 100 лева станаха 10 стотинки. А преди това е имало още няколо парични реформи.

Сега оставям на теб да сметнеш какво е останало от 100 царски рубли от 1913 година. Защото и те през 1998 година махнаха 3 нули от рублата, а за по-назад не искам и да споменавам... Това означава че старата валута е имала 0.1% от покупателната способност на новата. Само при реформата от 1998 година...

В сравнение с това долара е запазил цели 3% от стойността си за повече от 100 години...

Какво пречи Федералния резерв да направи като нас или като Центробанк-а? Издава една депеша, дето казва "1000 стари долара са равни на един нов" и ще имаме един изключително скъп долар - с 20 наши лева ще можеш да си купиш 1 цент... Това какво ще промени?

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 535
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2074 -: Ноември 15, 2023, 01:42:03 pm »
Тук е мястото за вица.

Песимиста рекъл: От това няма накъде да е по-зле....
Оптимиста казал: Има имаааа...

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 937
  • Невежеството ражда химери...
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2075 -: Ноември 15, 2023, 03:12:01 pm »
Какво пречи Федералния резерв да направи като нас или като Центробанк-а?
Полезните идиоти ще си останат такива завинаги. Или повечето от тях.
Но не по причина, че са глупави, а по причина на неразбирането на светът, в който живеят.
И най-честата им грешка е, че приемат желаното за действително.

Та полезните идиоти могат да имат и вредно поведение.
А, когато милиарди приемат вредно поведение, те могат да счупят всяка илюзорна пирамида (https://usdebtclock.org/).
Тогава, щат не щат, либерасти, сороспии и ибрикчии ще ги последват.
Това е видимо и проследимо при всяка голяма революция за смяна на системата.

Въпроса е, кога тия, които индоктринират либерастите, сороспиите и ибрикчиите ще отворят буркана с конските мухи... А те ще го отворят, когато вибрациите в пирамидалната постройка стигнат застрашителна величина.

Те не губят. Печелят от едната посока и от другата.
1. Когато създават например $елената печатница.
2. Когато прибират златото на USA срещу $елени хартийки.
3. Когато пускат по-малко от необходимото хартийки, за да работи нормално икономиката на USA...
4. Когато наводняват икономиката със $елени хартийки, срещу % лихва, която народа на USA плаща.
5. Ще спечелят и сега, когато изкупят всичко на безценица, защото:
 - знаят кое колко струва;
 - кога ще се срути пирамидата, нали те са я строили;
 - кого ще затрупа;
 - кога ще се разсее пушекът от голямото срутване;
 - кой ще изнася строителните отпадъци;
 - кой какво отново ще започне да строи... Ентусиазирано!
 - кой ще вземе кинтите за PR-а и реклама на новия строеж и кои ще са новите отговорни другари ???
 - кой и как отново ще плаща масрафа...

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 873
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2076 -: Ноември 15, 2023, 04:15:37 pm »
Въпроса е, кога тия, които индоктринират либерастите, сороспиите и ибрикчиите ще отворят буркана с конските мухи... А те ще го отворят, когато вибрациите в

Мен много повече ме притеснява буркана, който отвориха едни други преди две години. Тоя за който ти говориш я се отвори в следващите 30 години, я не... А след 30 години мен я ме има, я не... докато сегашния миризлив буркан го сърбаме всички в момента.

И за к'во? За да може един невисок чичка да се изживява като император на стари години...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 993
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2077 -: Ноември 15, 2023, 04:18:37 pm »
В сравнение с това долара е запазил цели 3% от стойността си за повече от 100 години...

Какво пречи Федералния резерв да направи като нас или като Центробанк-а? Издава една депеша, дето казва "1000 стари долара са равни на един нов" и ще имаме един изключително скъп долар - с 20 наши лева ще можеш да си купиш 1 цент... Това какво ще промени?
juliang, забравяте нещо много много важно. Никоя друга книжна/електронна валута не предтендира да е била резервна валута на света за последните 80 години, когато всъщност долара губи най-много от стойността си. Това означава, че тези които го ползват и го спестяват  (като купуват държавни ценни облигации) губят част от стойността на вложените си пари. Най-големия експрот на САЩ, за последните 50 години е дълг, важно е да разберете това, и да сравнявате неговате динамика от тази гледна точка със другите локални валути.

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 873
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2078 -: Ноември 15, 2023, 04:34:08 pm »
juliang, забравяте нещо много много важно. Никоя друга книжна/електронна валута не предтендира да е била резервна валута на света за последните 80 години, когато всъщност долара губи най-много от стойността си. Това означава, че тези които го ползват и го спестяват  (като купуват държавни ценни облигации) губят част от стойността на вложените си пари. Най-големия експрот на САЩ, за последните 50 години е дълг, важно е да разберете това, и да сравнявате неговате динамика от тази гледна точка със другите локални валути.

Представяш ли си каква трагедия са другите валути, щом всички се съгласяват с тази загуба...

И противно на мнението на доста пишещи в тоя форум САЩ не е натискал никого да приема тяхната валута като резервна. Ние преди 40 години бяхме вързани с дойч марката. Някои държави ползваха швейцарския франк. Сега някои ползват китайския юан.
Всяка от тези валути си има предимства и недостатъци. Но самия факт, че огромната част от държавите се държат за долара показва че вероятно има някаква причина.

Да, ще се съглася че има и политика. Но във всяка сфера има политика. В нефта има политика, в газта има политика, естествено и в долара има политика. Но ... който не му харесва... ей я къде е рублата, юана, еврото... избор голям. Да, Големия брат ще се разсърди, няма да се отнася толкоз благосклонно към вас, и съответно ще пострадате икономически от това решение. Но решението ще е ваше... :)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 993
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2079 -: Ноември 15, 2023, 05:33:26 pm »
И противно на мнението на доста пишещи в тоя форум САЩ не е натискал никого да приема тяхната валута като резервна.
Много грешите тук и явно избощо не познавате историята! (малко да ви запозная от коментара ми по друга тема тук: https://mazeto.net/index.php/topic,11071.msg108564.html#msg108564)

През времето на петролната криза от 70-те, САЩ натискат силно, чрез тогавашнитя шеф на ЦРУ ( Джордж Буш - старши, той не случайно става президент след това) да котират петрола само в долари. Като "офертата" е била че ще пазят царското семейство (или няма да го пазят, като подпомогнат друг "царски" клан). Това много прилича на зараждането на "застраховането" през 90-те в България. Мислите ли че някой би отхвърлил такава "оферта"  8)
Да, ще се съглася че има и политика. Но във всяка сфера има политика. В нефта има политика, в газта има политика, естествено и в долара има политика. ...  Но решението ще е ваше... :)
Както е ясно от истрорията, веднъж наложен по такъв "свободен" начин, долара дефакто е вързан с най-важния консумиран продукт в световната икономическа система, и така всеки е "свободно" вързан към долара. А вие си мислете че решението си е "ваше"  ;D

Не случайно че в последните години Китай се опитва да обособи собствени борси на енергиини продукти и да не ползва западните.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 937
  • Невежеството ражда химери...
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2080 -: Ноември 15, 2023, 06:07:07 pm »
Жужи,
перфектен урок за спекуланти/икономисти8) Особено накрая!
Не, че тия факти ще те светнат, че ти предстои челен сблъсък с товарният влак!
И то не след 30 години!! Или Уорън Бъфет не разбира от пари?! Дали?!?

<a href="https://www.youtube.com/v/Y9M06MejD-U" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/Y9M06MejD-U</a>
Запад перестал скрывать чего хочет от России и говорит на прямую: Германию уже ничего не спасет

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 873
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2081 -: Ноември 15, 2023, 07:05:59 pm »
През времето на петролната криза от 70-те, САЩ натискат силно, чрез тогавашнитя шеф на ЦРУ ( Джордж Буш - старши, той не случайно става президент след това) да котират петрола само в долари. Като "офертата" е била че ще пазят царското семейство (или няма да го пазят, като подпомогнат друг "царски" клан). Това много прилича на зараждането на "застраховането" през 90-те в България. Мислите ли че някой би отхвърлил такава "оферта"  8) Както е ясно от истрорията, веднъж наложен по такъв "свободен" начин, долара дефакто е вързан с най-важния консумиран продукт в световната икономическа система, и така всеки е "свободно" вързан към долара. А вие си мислете че решението си е "ваше"  ;D

Сега разбираш ли защо е жизнено важно за нас да се отървем от руския газ и нефт? :)

Вече го казах по-горе - всеки си гледа интереса. САЩ са успели да се възползват от момента. Русия сега (и не само сега) се опитва да направи същото с урана и Нигер, и не само с урана и не само в Нигер. Това са си нормални политически и икономически ритания по кокалчетата, които продъжават откакто има държави. Кой кога ще изгуби короната на първенец - никой не знае, както и кой ще я носи след това.

... Запад перестал скрывать чего хочет от России и говорит на прямую: Германию уже ничего не спасет
1. Харесва ми началото - чуждестранни граждани и юридически лица купуват валута в Русия за рубли. Странно... защо ли не продават валутата си в Русия за рубли и да си я харчат за руски стоки? И какво точно правят тая валута след като я купят? Дали па не я изнасят навън?
2. Русия се ориентира към юана за сметка на "токсичните" валути. Но както казах - юана върви в комплект с вазелин и широка усмивка от Мечо Пух.
По-нататък не ми се гледа просто...

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 535
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2082 -: Ноември 16, 2023, 09:15:55 am »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 993
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2083 -: Ноември 16, 2023, 11:23:20 am »
Сега разбираш ли защо е жизнено важно за нас да се отървем от руския газ и нефт? :)
juliang, нещо не ви разбирам урока, но виждам как мисловиния ви процес е замъглен от едностранната ви (пристрастна) гледна точка. За разлика от вас аз гелдам нещата без пристрастия и следвам аналитична (свободно) пазарна гледна точка която винаги (с течение на времето) е икономически най-ефектвина. 

За разлика от цената на петрола, която вече обясних е исторически силово наложена да е в долари, Руските енергиини продукти не са наложени на никой. Всеки има право да не ги купува, или поне да не ги купува от Русия. Защо тогава почти целия свят ги купува ? (реторичен) Просто защото имат ниска цена с определено качество.  При положение че определени административни територии се чустват зависими те имат (за съжаление) политици които трябва да мобилизират дънакоплатците да инвестират в алтернативи, които ( както се вижда от проблемите в Германия ) избощо не са "зелените" технологии.

Интерсно, знаете ли че САЩ са абсолютно зависими от Русия относно голяма част от горивото за тяхните ядрени централи и това е единствения тип енергиен внос които няма никакви санкции в САЩ. Защо исторически се е получило така е мноооого дълга тема, но основното е понеже САЩ за били заложили на обогатяване на уран с абсолютна неефективна технология, позната като газова дефюзия, докато Руските разработват и неимоверно усъвърщенстват технолгоия поризлизаща от (нациска) Германия, която в момента се наименова като центруфигираща. Едната е 30-60 ПЪТИ енергиино по-ефективна от другата (ще се досетите коя). Точно и затова сега САЩ практически нямат ефективни процеси за обогатяване на уран и купуват обогатен такъв (основно) от Русия и така са абсолютно зависими от тях. (повече за това тук, въпреки че не мисля че ще го разберете: https://www.youtube.com/watch?v=FrQVGbNk2dE)

Та по вашата гледна точка. Не мислите ли че САЩ, при условие че решат политически, не могат да разработят центруфугиращи обогатяващи централи. Могат разбира се, но ще е мооооого скъпо, и затова (поне за сега, и въпреки всички войни и санкции) продължава (тихомълком) да си купуват това което им трябва на ниски цени. А Европа ( под тяхния натиск ) да купува скъпи (и обикновенно отново руски) енергиини продукти, само минали през 2-ри и 3-ти продавач.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 937
  • Невежеството ражда химери...
Re: Това трябва да ни плаши "епизод 2"
« Отговор #2084 -: Ноември 16, 2023, 12:14:51 pm »
Та по вашата гледна точка. Не мислите ли че САЩ, при условие че решат политически, не могат да разработят центруфугиращи обогатяващи централи. Могат разбира се, но ще е мооооого скъпо, и затова (поне за сега, и въпреки всички войни и санкции) продължава (тихомълком) да си купуват това което им трябва на ниски цени. А Европа ( под тяхния натиск ) да купува скъпи (и обикновенно отново руски) енергиини продукти, само минали през 2-ри и 3-ти продавач.
1. Пикси, надценяваш го. От психо-десният сектор имат мисловни блокировки, които сработват за наносекунди... Мисия невъзможна.
2. САЩ построиха завод за обогатяване на уран с центрофуги. Ефекта? Голям пожар и заразаха всичко!!
3. «Кадры решают все». Выступления Сталина перед выпускниками военных академий в 1935 году...
4. Как се образоват кадрите в USA няма да ви разправям  8)
5. Северна Корея обогатява уран с центрофуги. Иран тоже...