Алтернативни енергоизточници > Магнитни мотори/генератори

Принцип на работа на магнитният двигател

<< < (2/9) > >>

Радико:
Извинявай
Ама нещо не успявам да схвана логиката. Във първата публикация гледам, че рсзглеждаш постановка в която големите магнити са разположени клинообразно а във втората говориш за успоредни. Струва ми се, че това са два съвсем различни един от друг случая.

Bat_Vanko:

--- Цитат на: Радико в Юли 10, 2021, 11:48:33 pm ---Извинявай
Ама нещо не успявам да схвана логиката. Във първата публикация гледам, че рсзглеждаш постановка в която големите магнити са разположени клинообразно а във втората говориш за успоредни. Струва ми се, че това са два съвсем различни един от друг случая.

--- Край на цитат ---
Радико, ти наистина ли не виждаш общият парадокс между двете схеми - максимален интезитет на полето - нулева сила. СЕ-то е в принципа, а не в схемата. При неработещ принцип каквато и схема да сглобиш той няма да стане работещ. При този умствен капацитет започвам да се чудя дори как успя да направиш квантовият двигател. Но както и да е, ще продължа с презентацията за останалите, които все още нямат такъв!

Нека подредим две групи постоянни магнити така както е показано на картинката. В редица с едноименните полюси в една и съща посока, но под наклон. Същата такава редица правим на известно разстояние от първата, пак под наклон но с разноименните полюси спрямо първата. Магнитните силови линии излизат перпендикулярно на челото на магнита извиват се и влизат отново перпендикулярно в другата редица магнити. Това е статора на магнитният двигател. В това извито магнитно поле поставяме друг магнит изпълняващ ролята на ротор на двигателя. Двата края на всяка частица от ротора изпитват сила насочена по посока на извитото магнитно поле. Тези сили могат да се разложат на една двоица която ще натиска магнитната частица в стремеж да я смачка. Колкото по малка е извитостта на това поле толкова по голям ще бъде делът на тази смачкваща сила и толкова повече конструкцията ще се приближава до магнитен лагер. Другата двоица сили е полезната, тази която се стреми да избута роторният магнит в правилната посока. В случай че силовата линия се разполага в права линия между двата статорни магнита, то тази полезна сила ще липсва и няма да има стремеж за завъртане на ротора на някъде.

juliang:

--- Цитат на: Bat_Vanko в Юли 11, 2021, 02:26:08 pm ---... Магнитните силови линии излизат перпендикулярно на челото на магнита извиват се и влизат отново перпендикулярно в другата редица магнити. ...

--- Край на цитат ---
Според мен тук бъркаш, поне ако постановката отговаря на картинката.
В момента ти имаш просто 2 големи магнита отгоре и отдолу и едно магнитче в средата. Това че големите магнити са съставени от много на брой по-малки не променя полето по начина по който си го представяш.

Bat_Vanko:

--- Цитат на: juliang в Юли 11, 2021, 03:27:04 pm ---Според мен тук бъркаш, поне ако постановката отговаря на картинката.
В момента ти имаш просто 2 големи магнита отгоре и отдолу и едно магнитче в средата. Това че големите магнити са съставени от много на брой по-малки не променя полето по начина по който си го представяш.

--- Край на цитат ---
juliang прав си но само частично - не се променя поляритета, полюсите N и S запазват своите места, но полето се променя. Според съвременната наука магнитните силови линии излизат перпендикулярно на челото и два магнита поставени по схема на привличане трябва да застанат точно чело срещу чело. По този начин си го представях аз в началото, по този начин предполагам си го представяш и ти. Точно на това представяне се основават и магнитните лагери. Доказателство за това би трябвало да бъде следният факт: тъй като съставният магнит е еквивалентен на един по голям то той би трябвало винаги да застава в едно и също положение независимо от наклона на съставящите го магнити - така както е показано на първата картинка (чело срещу чело).
Но истината се оказва друга: при завъртане на съставните магнити с друг наклон те застават по продължението на оста на симетрия, както е показано на втората картинка.
Постоянните магнити показани на двете снимки са изработени чрез разрязване по диагонала на два магнита с размери 25 х 25 х 10 мм и последващото им залепяне гръб- чело. В последствие са закрепени върху немагнитни пластинки свободно лагерувани една спрямо друга.

Радико:
И аз споделям мнението на Юлиян. Миже би в 90%. Според мен така нарисуваната схема в публикация #3 малкият магнит ще се придвижва  в която и да е посока "принудително"  на тласъци като ротора на стъпков мотор. Мисля, че прекалено буквално разбираш обяснението за силовите линии което е ПРИЕТО за по лесно обяснение. Разбираш ли прието е, топно както е приета аналогията на електрическият ток със струя течност. Заради това ти казах да направиш и обратния експеримент. Но не ти си сигурен, че няма разлика. Впрочем ясно ми е, че нишо не схващаш от това което ти казвам. Гордостта, че си голямата работа ти пречи да осмислиш думите ми. Жив и здрав.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия