Автор Тема: Теоречитни и праткични постулати при флуидната динамика  (Прочетена 31164 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
ама поне за мен тя нищо не значи освен едно диференциално уравнение с камара нейсвестни което е равно на 0 .....
Аде сега поясни кое какво е и ще си дойдат нещата на място ......
montanar, забелязвате ли как съм ограничил приложението му тук:
каква зависимост изразява въпросното уравнение (дадено на снимката) приложено към компонентните  X,Y,Z на вектора на скоростта  на некомпресиращ се флуид.
0 изразява нещо, точно зависещо от поставеното условие, а когато това уравнение има стойност различна от 0 изразява две коренно различни неща, съответно при положителни и отрицателни стойности. Заявяване че уравнението не е дефинирано, при даденото условие на приложението му, показва че няма разбиране за това как то се използва, точно във флуидната динамикаа, а то е толкова фундаментално, че си има и собствено име, за това зависимост изразява във флуида.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
пикси, щом се правиш на интересен, ще ти напиша формулата в друга форма, за да ти е по ясна:
u*A = constanta
u е скоростта , A е площта на сечението, има много за обяснение, оставам го на теб да го обясниш.
dmitarp, първо не се правя на интересен, вижте откъде започна дискусията, която за съжаление прерасна отново във насочени нападки, та точно и затова реших да конкретизирам и да видим кои неща се разбират фундаментално и кои не. Така че забавете за виждането ви за "правене на интересен", понеже това е ваше лично становище.

От друга страна вие пишете нещо без да го конкретизирате, дали става въпрос за флуид или за нещо друго. Затова за да няма объркване приемам че е за флуид, и понеже отново трябва конкретика, приемам че е за некомпресиращ се флуид, под постоянно налягане. Така конкретизирана зависимостта вече, които се интересува, може да си я преработи в малко по-динамична форма:
u(dA/dt) + A(du/dt) = 0
И при положение че и тук не е ясно какво тази зависимост изразява по отношение на дебита, при промяна на скоростта и сечението, при зададените условия, интересуващите се може би ще трябва да се върнат и да отворят учебниците за 9-ти или 10-ти клас.

Но да върна въпроса ви (след като отговорих) : Защо тази зависимост трябва да е равна на константа ?  ??? Замисляли ли сте се върху това? Така го знаете и сте го заучили и го прилагате, но разбирате ли защо е константа, и всъщност по интересния въпрос е, какво би станало при положение че не е константа, а някаква променлива величина (и под същите условия), каква физическа зависимост би трябвало това да изразява?
« Последна редакция: Май 05, 2021, 02:22:53 am от Аtos »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Ами той е очевидно от формулата, а и е съвсем естествено, флуида влиза в един канал от началото и излиза от края, и затова масовият поток е постоянен, в случая който ти разглеждаш, несвиваем флуид и обемния поток е постоянен, именно това изразява формулата.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Ами той е очевидно от формулата
Хайде нека да не казваме какво е очевидно от една формула понеже ако беше явно първо нямаше да има нужда да задълбаваме в тях и второ отговора на моя въпрос отговора щеше да е даден отдавна и трето, което мисля че всъщност и отваря цялата тази дискусия, формулите, преставляващи физическите формулировки, не са физиката, а само проява на логика, която хората са забелязали в природата, валидна под точно определени условия. Като даже някой от тях не са напълно споменати.
а и е съвсем естествено, флуида влиза в един канал от началото и излиза от края, и затова масовият поток е постоянен в случая който ти разглеждаш, несвиваем флуид и обемния поток е постоянен
"съвсем естествено" казвате  :) Но интерсно защо ние забелязваме нещо друго а то е че вжидането, че много неща са "естествени" в природата и въпреки това няма разбиране по тяхната динамика, няма да е далече от истината. Сега при некомпресиращ се флуид това е така, но забележете кое съм подчертал, защото няма условие между тези две "начално" и "крайно", да ги наречем сечения, дебита (или масовия поток) движещ се във всеки един вътрешен абстрактно избран обем (за някои по-специално избрани обеми, имащи съответни геометрични характериситки по пътя на флуида, това е така) да е равен на това което е преминава през "начално" и "крайно"-то сечения. Ние, на база на всекидневния ни опит автоматически приемаме това като даденост/истинност, но това е само привидно, и няма логическа обоснованост, напротив има логика обрисуваща точно обратна логически обоснована зависимост. Замислете се какво означава това.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
няма условие между тези две "начално" и "крайно", да ги наречем сечения, дебита (или масовия поток) движещ се във всеки един вътрешен абстрактно избран обем (за някои по-специално избрани обеми, имащи съответни геометрични характериситки по пътя на флуида, това е така) да е равен на това което е преминава през "начално" и "крайно"-то сечения.
Всъщност има ли колеги които могат да си представят въпросната динамика, или това обяснение ( за съжаление ) както и много други по символични формулировки, си остават неразбрани.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Абе точно по тази формулировка:
Цитат
по-специално избрани обеми,   съответни геометрични характериситки 
трябва си по специално избрани хора за да прозрът кви са тия специално избрани и какви са тия съответни тоест на какво съответстват.
Значи чува се от тук оттам, че Ванга имала наследница, и сякаш не е само една та проучи и попитай там. Тя ще да знае какво имаш в предвид под съответните абстрактни изрази въореки че и ти самият нямаш представа за това. Щот ако имаше представа нямаше да ползваш тия изрази а щеше да си конкретен.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Условие за непрекъснатост, което се препокрива с условието за несвиваемост при несвиваеми флуиди. Има и едно друго условие за несвиваемост на флуида в малко по друг аспект, но ти си далеч от него .

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Браво Радико, и ти най на края разбра че "всичко е само игра, всичко е само спектакъл", както се пееше в една много популярна българска песен!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Браво Радико, и ти най на края разбра че "всичко е само игра, всичко е само спектакъл", както се пееше в една много популярна българска песен!
Оооо аз отдавна съм разбрал, че всичко е игра. Ще ми се обаче поне тука в тоя форум всички или почти всички да играем една игра а не всеки да си играе неговата. Което на по народен език:
Всеки луд с номера си.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
"всичко е само игра, всичко е само спектакъл"
Обикновено при спектактлите формули няма и всеки може да си интерпретира пиесата както му дойде. За радост при физическите процеси има някаква точност и обособена динамика. Не е казано че всеки трябва да ги осъзнава или разбира, няма такова условие в природата, но има едно единствено условие, те да са логично свързани. И точно в този контекст да цитирам Хевисайд (или вашия Хемингуеи понеже вие явно дотолкова сте запознат с него) , Electrical Papers Volume 1, Page 195, XXIV, Section 1 line 12:
Цитат
there is no royal road to knowledge, and hard thinking and rigid fixation of ideas are required.
оставям ви го да си го преведете както ви душа пожелае.
Абе точно по тази формулировка: трябва си по специално избрани хора за да прозрът кви са тия специално избрани и какви са тия съответни тоест на какво съответстват.
Значи чува се от тук оттам, че Ванга имала наследница, и сякаш не е само една та проучи и попитай там. Тя ще да знае какво имаш в предвид под съответните абстрактни изрази въореки че и ти самият нямаш представа за това. Щот ако имаше представа нямаше да ползваш тия изрази а щеше да си конкретен.
Радико, за съжаление показвате културна тенденция (дали е Българска черта или не това е друг въпрос) когато нещо не се разбира да се омаловажава и/или осмива, при положение че успете да намалите изразяването на тази чета, мисля ще имате вероятно по широко виждане върху някой от проблемите а също и желание да научавате много нови и на пръв поглед несъвпадащи със утвърденото становище познание. Не съм конкретен понеже имам желания хората да мислят а не да им се дават наготово нещо, по начина по който се прави стандартно в образователната/индукриниращата система. И хората свикват всичко да им се дава без да се мисли.

Сега за "специалните избрани обеми" един елементарен пример. Басейн, сравнително голям, поне по отношение на входящата и изходяща тръба които са прикипени към него. Диаметъра на входящата и изходящата  тръба един и същ ( както съответно и дебита през тях, да кажем V ) като тръбите те са прикрепени точно под повърхността на басейна (точно под линията на водата така да се каже). Сега си представете движението на флуида при положение че през тези 2 тръби се влива и излива флуид с еднакъв дебит . Така като вземете "специалния" обем на целия басейн, толкова вода, с дебит V, влиза в този обем колкото и излиза. Но при положение че вземем друг "специален" обем, който изобщо не е на повърхността на басейна, а някъде където дебита от тръбите изобщо не се "усеща", и имаме локално движение или турболенция, по каквато и да е причина там, то дебита в този, специално избрано обем, да кажем Vn (за n-ти обем), Е е коренно различен от V. И важното е не само това, а това, че в зависимост как изберем този обем, може да имаме много повече флуид входящ от колкото изходящ (или обратното) в конкретно избрания обем. Като цяло в целия обем на басейна дебита се балансира но в частност на така избраните "специални" обеми това условие не е издържано. В допълнение ние можем да имаме движение на флуида в басейна (или в каквато и форма флуиден резервоар да си пожелаем ) многократно превишаващ входно/изходния дебит към този резервоар.

Така, надявам се да виждате, че не е въпроса в "специалността" като използван термин, а във виждането и осъзнаването на явленията. Между другото въпроса на който така умело и упорито не беше отговорено има много общо е едно такова изразено виждане при динамиката на флуидите.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Ааа виж колко ясно и разбрано си могъл да се изразяваш. След това обяснение  в последния пост се чувствам длъжен да се извиня за по острият тон в горният ми пост. Нека обаче се опитаме да се изразяваме по малко абстрактно тук сме по голямата част хора със прагматично мислене а не абстрактно.
Иначе това с дебитите в басейна съм напълно съгласен с теб със уточнението обаче, че ако сложиш на всички дебити в басеина в посока от вход към  изход знак "+" а на тези в посока към входа знак"-" то сбора им ще е равен на дебита във входящата тръба.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Обикновено при спектактлите формули няма и всеки може да си интерпретира пиесата както му дойде. За радост при физическите процеси има някаква точност и обособена динамика.
Е тъй де!!! Излезе един актьор облечен в някакво облекло (формула) и каза: "А сега познайте аз какво роля играя и какво искам да кажа?" И ни дума, ни вопъл ни, стон повече. Аз като добър зрител изказах две възможни предположения, но се оказа че спектакъла не бил от този жанр на науката  ;D. И в момента цялата публика очаква самият артист да каже аджеба знае ли какво всъщност е искал да каже или отново ще има едно продължително и безмислено чесане на клавиатурата от негова страна. В това криминале, не Хемингуей а Агата Кристи ряпа да яде.

Пикси до кога ще избягваш отговора на въпроса: След като хвърляш тази формула в пространството знаеш ли тя как доказва твоята теза за импеданс на флуида. От тук нататък след всеки твой пост независимо в коя тема аз ще ти задавам този въпрос докато не получа отговор или не си признаеш че не разбираш!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Bat_Vanko пикси иска да ти зададе един елементарен въпрос, но го е срам и затова овърта, та той се чуди защо самолета лети а хората не, и на мен това ми е много чудно но засега го приемам за даденост. 

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
димитре, и на мен ми се иска от доста време да ти задам един елементарен въпрос но досега не срама а елементарното възпитание ме е възпирало....чудя се защо поклоници на казионната наука като теб пишат във този форум че и оценки дават на хора които се опитват за себе си да преосмислят нещата по друг начин...Нищо не си допринесъл тук освен папагалстване и повторения на неща които всеки може да прочете!Та и аз след всеки твой и на бат ти ванка пост ще ви питам с какво допринасяте за духа и идеите на този форум??? Та така и на мен ми е много чудно присъствието ти тук но засега го приемам за даденост...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Ако ще обсъждате и разисквате идеи и постановки - моля!
Но...ако ще ползвате темата за лични нападки, не ми оставяте друга алтернатива, освен да я заключа!


(не коментирам дори елементарната техническа правописна грешка в заглавието на темата)