Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Теоречитни и праткични постулати при флуидната динамика
juliang:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Февруари 07, 2025, 01:34:04 pm ---... В допъленение, juliang на няколко места посочва какт турбините базирани на гранични слоеве (турбината на Тесла) "нямат" сила на натиск (въху лопатки). Добре е да се забележи как не е необходимо да има натискаща сила върху нещо за да има флуидна дърпаща/всмукваща сила, която да дърпа вала на турбината в посока на движение на флуида. Както началния коментар, с който беше започната темата, обрисува как във всеки флуид, дърпащи или всмукващи сили винаги ще доведат до по-оптимална флуидна организация отколкото бутащи.
--- Край на цитат ---
"Малкия" проблем е че при натиск можеш да имаш 1, 5, 10, 50 или колкото си искаш бара налягане - ограничен си само от якостта на материала. Докато при всмукване разполагаш само с 1 бар, след това следва абсолютен вакуум и нищо което да задържи флуида на повърхността. За кавитацията си знаеш...
А "бар" е "килограм на квадратен сантиметър". Ти гониш именно килограми щото това е което ти върти оста, а откъм квадратните сантиметри си ограничен от размера на "изделието".
epwpixieq-1:
juliang, мисля че спора и коментарите биха били много по-полезни и индустрални при положение че можехте да си представите работата на тези граничнен-слой турбини.
--- Цитат на: juliang в Февруари 07, 2025, 07:02:16 pm ---"Малкия" проблем е че при натиск можеш да имаш 1, 5, 10, 50 или колкото си искаш бара налягане - ограничен си само от якостта на материала.
--- Край на цитат ---
Принципно налягането си го имате и при граничния слой турбини, то е важен фактор, само по себе си, но то не натиска директно самия метал (диск) и точно там е огромната разлика.
--- Цитат на: juliang в Февруари 07, 2025, 07:02:16 pm ---Докато при всмукване разполагаш само с 1 бар, след това следва абсолютен вакуум и нищо което да задържи флуида на повърхността.
А "бар" е "килограм на квадратен сантиметър". Ти гониш именно килограми щото това е което ти върти оста, а откъм квадратните сантиметри си ограничен от размера на "изделието".
--- Край на цитат ---
Интересно изчислявали ли сте при една малка (20 см диаметър) турбинка от такъв вид, с 20-тина диска (разположени на около 0.7 мм разстояние един от друг, това е около 3-4 см, в зависимост от дебелина на дисковата част) каква е работната площ, в см2? Така ще си представите какво означава "бар" е "килограм на квадратен сантиметър".
Ето ви какво означава вакум(-подобна) среда, разпределена на определена площ, като забелжете експериментът е от преди 370 години : https://en.wikipedia.org/wiki/Magdeburg_hemispheres
--- Цитат на: juliang в Февруари 07, 2025, 07:02:16 pm ---За кавитацията си знаеш...
--- Край на цитат ---
Поне това което съм чел, след определен период на използване на такива турбини, когато при стандартните има вече сериозни поражения от кавитация, дисковете при тях са абсолютно чисти. Сега, предполагам че след мнооооого и продъжлително използване, могат да се проявят кавитационни ефекти, но самата динамика на протичане флуида минимизира тази загуба на енергия, понеже, предполагам че ще се съгласите, кавитацията е абсолютен и драстично нагледен пример за загуба на енергия.
Добре е да напомним че въпроса на тази тема е не да дискутираме граничния слой турбини, а приниципите и постулатите при динамиката на флуидите. Вие нищо не споменавате за най-важното в предишния коментар а то е отностно погрешното разбиране на принципа на Бенрнули. Не виждам нищо изразено относно това погрешно разбиране, а принципно това е основния въпрос който е в сърцето на дискусията, Какво е отношениетов ви, а и не само на вас, към този доста основен (предполагам че разбирате защо) въпрос?
juliang:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Февруари 08, 2025, 04:09:24 pm ---Ето ви какво означава вакум(-подобна) среда, разпределена на определена площ, като забелжете експериментът е от преди 370 години : https://en.wikipedia.org/wiki/Magdeburg_hemispheres
--- Край на цитат ---
A това е налягане:
h2motor:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Юни 10, 2024, 01:24:27 pm ---За тези които им е интересно, отново потвърждение на нещата които съм постулирал в темата от преди 5 години. Ето потвърждение че някои инжинерни екипи наистина мислят с главата си а не само да следват стандартни постановки:
https://www.youtube.com/watch?v=v0m5QmhXjtI
https://www.youtube.com/watch?v=bPoywddIfy0
https://www.youtube.com/watch?v=x0K17SS8dsE
https://www.youtube.com/watch?v=cudmSUfUxBs
Оказва се че вече е измислена и абревиатура за този тип пропелари RDT ( Rim Driven Thruster ) и засега само в определени ниши на индустрията, но това с времето ще се промени.
Все още обаче, въпреки тези иновации, няма остзнаване на правилната динамика при протичането на флуида (и по ткаъв начин, имаме по ниско КПД) , понеже тези, за сега само моторни, а за вбъдеще и генераторни, системи нямат достатъчно дълбочнина и правилна перкова структура, конструирани по начин по който съм обясняснил по-горе в темата.
--- Край на цитат ---
Конструктивно им се получава добре, когато е електрозадвижване и малко. За по голяма това нещо ще усложни конструкцията. Винтовете във вода имат висок КПД, не е нисък. Не мисля че ще се реши някакъв проблем по отношение на ефективността.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: juliang в Февруари 08, 2025, 07:34:36 pm ---A това е налягане:
--- Край на цитат ---
Не мисля че някой оспорва каква е разрушителната сила на налягането, особенно когато струя нисковискозитетен флуид (и примеси), се ускори навън от тръбичка с малък диаметър, под налягане 6000(-тина) атмосфери.
Както вече споменах това не е идеята на дискусия в темата, но мисля че вие (отново) забравихте да споменете какво е мнението ви за широко приетото обяснение на принципа на Бернули. Понеже виждате ли, лесно е да се поместват снимки и хората да си ги интерпретират по всякакъв начин базиран на техните погрешни или верни познания, трудното обаче е да се разбере нещо, особенно когато човек няма директна визуална представа за процеса. а може само да инфърва на база на разпръснати късове, привидимо не релевантна информация.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия