Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Теоречитни и праткични постулати при флуидната динамика

<< < (2/19) > >>

dmitarp:
флуидите се движат благодарение на разлика в налягането в различни зони от обема, дали ще го наричаш бутане или дърпане все тая. Освен това флуида не губи енергия, когато се среща със съпротивление, а трансформира кинетичната енергия в потенциална.

Радико:

--- Цитат на: dmitarp в Април 20, 2021, 08:28:49 pm ---флуидите се движат благодарение на разлика в налягането в различни зони от обема, дали ще го наричаш бутане или дърпане все тая. Освен това флуида не губи енергия, когато се среща със съпротивление, а трансформира кинетичната енергия в потенциална.

--- Край на цитат ---
Точно така, ние създаваме зона с понижено налягане а налягането в останалите зони което е относително по високо ИЗБУТВА флуида към зоната в която сме понижили налягането по един или друг начин. Но една сфера от течност в космоса в състояние на безтегловност и на пълен вакуум просто няма как да бъде издърпана част от течноста и.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: dmitarp в Април 20, 2021, 08:28:49 pm ---флуидите се движат благодарение на разлика в налягането в различни зони от обема, дали ще го наричаш бутане или дърпане все тая.

--- Край на цитат ---
За разликата в налягането е точно така, но затова как ще се нарече има голямо значение и изобщо не е "все тая", особено когато се говори за компресиращ се флуид (въпреки че за вас може и да е). Всеки процес на "дърпане" позволява флуида да се самоорганизира по оптимален начин, тоест движение с минимален импеданс. Ето един пример: Представете си дълга и гъвкава тръба, като тя е запълнена  с компресиращ се флуид (който по някакъв начин не изтича от нея). Сега ударете рязко флуида от единия край (бутане) и си помислете какво се получава. Компресиращата вълна се пренася по флуида и започва да се предава и следователно компресира най-близките молекули. Но понеже флуида не е идеален той има локални вихри, които започват да се проявяват, и в посока противоположна на посоката на вълната от удара ("бутането"). Сега си представете, бутало което стои на срещуположната страна, плътно по вътрешния диаметър на маркуча, и флуида опира на него. Така дърпайки буталото, се създава зона на подналягане която засмуква най-близкия флуид, който от своя страна, създава следваща зона на под-налягане, и така в последствие поточнно засмукване/"дърпане", флуида се самоорганизира във спираловиден поток:
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-540-89465-0_371  (за съжаление книгата е 1600 лева а статията е 50, но като цяло има доста друга, но не толкова синтезиране информация по нета)

--- Цитат на: dmitarp в Април 20, 2021, 08:28:49 pm ---Освен това флуида не губи енергия, когато се среща със съпротивление, а трансформира кинетичната енергия в потенциална.

--- Край на цитат ---
Никой не казва че флуида губи енергия, но не я превръща и в потенциална, освен ако не се издига разбира се. Когато се срещне съпротивление (в зависимост какво е то, разбира се, но тук говорим за стандартно стационарно ) флуида се организира във така наречения вторичен поток, или тип организирано завихряне: https://www.youtube.com/watch?v=yDw_7UIGCOo&t=1659s ( много добре осъзнайте какво се показва тук ). Точно това е начина на флуида да реорганизира енергията си отново в кинетична, ако е организиран се нарича вторичен поток (" secondary flow " - това е името на цялото видео ), а ако е не организират се нарича вихри. Само в много малко частни случай, когато флуида се издига, може да се каже че част от енергията му минава в потенциална.

juliang:
Пикси, динамиката на флуидите е доста сложна наука, и опитите да я обясниш с твои си термини води до какафония.
Какво е това "импенданс" примерно? Аз не схващам какво влагаш в този термин. Имам подозрения, че имаш предвид турбулентността, ама знам ли ...
Ако е това, има едно число на Рейнолдс... може би трябва да попрочетеш малко за него, да видиш от какво зависи и как описва поведението на флуида.
Иначе (както казаха по-горе) един флуид ще се движи само ако има разлика в наляганията между две точки. Ако в едната точка налягането е 1 бар, а в другата - 2 бара, флуида ще се движи от втората към първата по абсолютно един и същ начин независимо дали дърпаш в първата или буташ във втората.

dmitarp:
За каква компресия говориш. Кога тяло движещо се във вода ще направи компресия, никога. Как кола движеща се със скорост далеч под звуковата създава компресия, няма такова нещо, компресия съсздават до звуковите и свръх звуковите летателни апарати във въздуха, а във вода такова чудо още не се е родило. Пред движещото се тяло има някакво нялягане след него има под налягане, дължащо се на откъсване на потока, и създавайки по голямата стойност на общото съпротивление. Ако няма откъсване има само вискозно, ако щеш ламинарно движение, и налягането отпред е равно на наляганеto отзад. Oсвен това като засмучеш нещо си нали след това го захвърляш отзад, а общата ефективност се дължи на всеки един процес. Защо си създаваша собствена теория и искаш да ни е пробуташ, въобще всичко което си написал на тази темa е грешно, с малки изключения. Снощi Бат Ванко се питаше какво значи импеданс в случая, q го обясни с едно просто изречение та да ни светниш. Засмукването е ефективно и се използва в много случаи, на крила, отзад преди крайния ръб, някои крила имат отвори където се засмуква, по този начин не се създава възможност от откъсване на потока и челното съпротивление  намалява. Това нещо много добре се вижда на VW Typ 82 Kommandeurwagen, така наречената калинка, отзад има едни не подвижни жалюзи, от където се засмуква въздух за охлаждане на двигателя, благодарения на това решение тази кола има по-ниско челно съпротивление, от колкото кола със същата фронтална площ. Но многото думи, казват по-малко от колкото един експеримент, затова ти показвам един експеримент правен от много хора в продължение на стотици години. Всичко за движението на флуидите е казано в него. 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия