Куките от ДС едно време само биха точили лиги за такива работи:
https://it.dir.bg/tehnologii/techradar-es-planira-da-dekriptira-lichnite-vi-danni-do-2030-gЕвропейската комисия разкри първия етап от новата си стратегия за сигурност, чиято цел е да осигури
"законен и ефективен" достъп на полицията до лични данни. Според плановете, службите за сигурност в ЕС може да получат възможност да декриптират личната ви комуникация до 2030 година.Тази амбициозна цел бе обявена на 24 юни 2025 г. в т.нар. "Пътна карта" - част от по-широката инициатива ProtectEU, представена за първи път през април. Въпреки че планът е още в начален етап, експерти по поверителността вече изразяват сериозни притеснения.
Какво представлява ProtectEU?
ProtectEU е вътрешната стратегия на ЕС за укрепване на сигурността в следващите години. Тя произлиза от работата на Висшата група по инициативата Going Dark, създадена от Съвета на ЕС през юни 2023 г. Задачата ѝ бе да изготви план за това как разследващите органи могат да получават достъп до дигитални данни в контекста на криминални разследвания.
В окончателния доклад на групата, публикуван през март 2025 г., се посочва, че криптирането от край до край (end-to-end encryption) е "най-голямото техническо предизвикателство" пред службите.
Документът открито поставя под въпрос използването на криптирани приложения за съобщения, VPN услуги и други подобни технологии.
Планът на ЕС се фокусира върху шест основни направления:
Съхранение на данни - Предстои оценка на въздействието за разширяване на задълженията за запазване на данни и засилване на сътрудничеството между доставчици на услуги и властите.
Законно прихващане на данни - Целта е до 2027 г. да се подобри трансграничното сътрудничество между държавите за законен достъп до комуникации.
Дигитална криминалистика - Ще се разработват технически инструменти за анализ и съхранение на дигитални доказателства от електронни устройства.
Декриптиране - През 2026 г. ще бъде представена Технологична пътна карта за декриптиране. Очаква се до 2030 г. служители на Европол да бъдат оборудвани с подобни технологии.
Стандартизация - Комисията ще работи с Европол, технологични компании и експерти, за да създаде общи стандарти за вътрешна сигурност.
Изкуствен интелект за нуждите на полицията - До 2028 г. ще се насърчи разработката и внедряването на AI инструменти, които да обработват големи обеми конфискувани данни.
Много специалисти предупреждават, че опитите да се пробие криптирането биха могли да подкопаят сигурността на всички.
Робин Уилтън от организацията Internet Society посочва, че подобни технологии често създават уязвимости, които могат да бъдат използвани от злонамерени лица.
"Разработването на средства за декриптиране почти неизбежно води до нови рискове. Това противоречи на добрите практики в киберсигурността", заяви той пред TechRadar.
Позицията на Уилтън се споделя и от криптографи и правозащитни организации, които вече остро критикуваха сходното предложение за "задна вратичка" в криптираните комуникации - законопроекта Chat Control, който от 2022 г. насам не успява да събере нужната подкрепа в ЕС.
Дори самата Европейска комисия в миналото е признавала, че криптирането е жизненоважно за защитата на киберпространството. Сега обаче законодателите уверяват, че се стремят към баланс между "ефективни решения за разследване и защитата на личната неприкосновеност и киберсигурността".
"Силното криптиране не е враг на сигурността - то е нейна основа", обобщава Робин Уилтън.