Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили

Tesla Model 3 Motor

<< < (2/7) > >>

hristo:
Още видео за нахъсване, освен ако AI търсачката вече не ви ги е предложила:
https://www.youtube.com/v/vvw6k4ppUZU
https://www.youtube.com/v/rE0CdZUWDFU
https://www.youtube.com/v/Lj1a8rdX6DU
https://www.youtube.com/v/oVge8I6kxPY
https://www.youtube.com/v/MQV3D8F6gvw

Пример SynRM мотор с 4 намотки (фази):

Инвертора на SynRM мотора е с 4 несиметрични мостове (Аsymetrical Bridge) ASB, само две от рамената са IGBT, другите две са диоди.

EDM electronics:
Колеги,
тези КПД на асинхронните двигатели касаят електрическата мощност, т.е. каква част от нея отива за полезна енергия и каква за нагряване. Обаче двигателите са преобразователи на електрическа в механична мощност и тук нещата стоят по друг начин.

Двигателите, които са с ротор от постоянен магнит за по-добри преобразователи на електрическа/механична мощност, защото не се хаби входна електрическа мощност за създаването на магнитното поле на ротора.

Проблема при магнитите е охлаждането. Тия за двигатели от неодим се правят с примес и издържат на 130 гр. за сметка на по-слаба магнитна индукция. Проводника на статора и той издържа около 150 гр. максимум, но има вече и лакове на 180 гр.

С магнити се постига и най-добър показател на енергийна плътност. Примерно 1 кВт НОМИНАЛНА мощност мотор мога да го събера в шепата си, като пиковата достига 5 кВт, няма такъв друг мотор.

Бъдещето е в свръх проводниците, с които ще се намали значително топлинните загуби и с по-тънък проводник ще може да се навият повече навивки в статора, а магнитната индукция е равна на тока по броя на навивките и оттам енергийната плътност ще скочи поне 10 пъти, т.е. ще може двигател с номинал от 10 кВт да се държи в една шепа. В момента такива мотори правят големите държави само за военната индустрия.

hristo:
Това видео показва и новите мотори за сравнение на различните авто-производители всеки със свое Know-How излиза.
https://www.youtube.com/v/V72cmDjuKHA
Tesla Model Y

krasias:
Христо от три фази нагоре всичко е излишен безполезен напън, щото може и с 12 фази да се направи ама почваш да губиш от моментната работна площ на двигателя. А интересното е как да имаш 3 фази и винаги моментната работна площ на двигателя да е 100% а не 33,3%.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: EDM electronics в Април 02, 2021, 11:38:59 am ---с по-тънък проводник ще може да се навият повече навивки в статора, а магнитната индукция е равна на тока по броя на навивките и оттам енергийната плътност ще скочи поне 10 пъти

--- Край на цитат ---
Хаиде сега покажете къде във формулировката на Максуел-Хевисайд (Farady's Law of induction, както се знае още, пиркачен към коменара) присъства тока? Ето още малко инфо, та може тук да намерите тока :)  https://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_induction

В допъланение, броя на навивките е деривативна (така да се каже) величина на нещо друго, което е ясно изразено във формулировката. С по-тънък проводник, може да има повече навивки, в това няма спор, но повечето "наививки" не са тези които правят нещата. Дайте да сме по-точни в изкаванията си, а не на ниво разбиране, (или неразбиране, зависи от гледната точка ) като в 9-ти клас на електротехникумите.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия