Справочници, схемотехника, теория > Химия за начинаещи

Менделеев сънувал периодичната таблица

(1/32) > >>

Номак:
Менделеев сънувал периодичната таблица,дали?
Как е измервал молекулите на веществата ?

VITAN:

--- Цитат на: Номак в Март 21, 2021, 11:40:34 am ---Менделеев сънувал периодичната таблица,дали?
--- Край на цитат ---
Да.
Но има една тънкост. Когато спим, ако не сме в стадий на дълбок сън, мозъка "прехвърля" миналия ден и решава какво да запомни, и какво да забрави.
Та, когато с години се блъскаш с някаква проблематика, може, ако на яве си на косъм от откритие,
то на сън да пресечеш "финала".


--- Цитат на: Номак в Март 21, 2021, 11:40:34 am ---Как е измервал молекулите на веществата ?
--- Край на цитат ---
Изпървом химиците са си учили уроците, когато са ходили на училище.

valex:
Мен ми се е случвало доста пъти в полусъница.
Ама не да измислям Менделеевата таблица :)

Радико:

--- Цитат на: Номак в Март 21, 2021, 11:40:34 am ---Менделеев сънувал периодичната таблица,дали?
Как е измервал молекулите на веществата ?

--- Край на цитат ---
До колкото си спомням това което съм учил във девти клас по химия, не Менделеев е сънувал периодичната таблица. Ами откривателя на цикличните въглеводороди се е сетил, че молекулата е пръстеновидна форма след като сънувал змия която си е захапала опашката.

Радико:
Ето го намерих го.

--- Цитат ---  Фарадей открива и емпиричната формула на бензена, C6H6. Според тогавашните разбирания резултатът е парадоксален, защото противоречи на представата, че в своите съединения въглеродът образува четири единични връзки, а водородът – една. В търсене на правилната структура на бензена, която да обясни необичайната стабилност и химична инертност, много учени, сред които Джеймс Дюар, Адолф Карл Лудвиг Клаус и Алберт Ладенбург, предлагат неправилни структури.

Първият учен, предположил, че бензенът има пръстеновидна структура, е немският химик Фридрих Август Кекуле (1865 г.). Известен анекдот гласи, че една вечер, когато Кекуле мислел върху загадъчната структура на бензена, той заспал и му се присънил уроборос, змия, която е захапала опашката си. Именно този символ, според легендата, навел химика на извода, че бензенът има пръстеновидна структура с алтерниращи 3 двойни връзки   
--- Край на цитат ---

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия