Автор Тема: Ефект на Джанибеков  (Прочетена 25877 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #30 -: Декември 23, 2020, 09:53:43 pm »
Енталпията е функция, която отразява наличието на енергията (при термодинамично равновесие) или евентуална разлика в енергийните нива при даден процес в дадена система.
Да наречеш енталпията енергия е все едно да наречеш времето - час (или месец)...да наречеш теглото - килограм и т.н. и пак е неточно.

А ентропията не е точно хаос, тя е свойство на "неповтаряемост", на случайност, това не значи непременно хаос. И описва по-скоро процес и следствие от процес. отколкото състояние...

Но да оставим това - опитай се отново да споделиш мисълта си, но с прости, твои думи, за да можем да разберем какво искаш да кажеш?

Ако една идея не може да се опише с прости думи, значи просто я няма.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #31 -: Декември 23, 2020, 10:22:47 pm »
Енталпията е функция, която отразява наличието на енергията (при термодинамично равновесие) или евентуална разлика в енергийните нива при даден процес в дадена система.
Да наречеш енталпията енергия е все едно да наречеш времето - час (или месец)...да наречеш теглото - килограм и т.н. и пак е неточно.

А ентропията не е точно хаос, тя е свойство на "неповтаряемост", на случайност, това не значи непременно хаос. И описва по-скоро процес и следствие от процес. отколкото състояние...

Но да оставим това - опитай се отново да споделиш мисълта си, но с прости, твои думи, за да можем да разберем какво искаш да кажеш?

Ако една идея не може да се опише с прости думи, значи просто я няма.

Атос съгласен съм с теб, имаш аналитичен ум, енталпията е енергийното съдържание на една термодинамична система в равновесие, това ще рече че тази енергия съществува в системата под някакъв вид, топлина, енергия на химическите и ядрените връзки, енергия на налягане , но не може да се извлече поради вторият закон на термодинамиката за нарастване на ентропията на една термодинамична система енталпия  А и защо да не наречем, времето , час или месец, а теглото килограм, след като това са определения за количество на качествени състояния на материята. Все едно да наречем че килограм зеле не е зеле а нещо друго. Съгласен съм и по твоето мнение за ентропията, тя е синоним на хаотичност, макар че хаотичността и тя е повторяема в природата, хаосът го има винаги, демек случайността. Та да се върнем към енталпията, определената дефиниция за нея е " Енталпията е мярка за съдържанието на енергия в дадена термодинамична система. Не много правилно може да се определи като топлината която се съдържа в една система (атом, молекула, кристал и т.н.). В литературата се обозначава с буквата H (от англ. heat content – съдържание на топлина) използва се мерната единица от СИ - джаул[J]. В химията и термодинамиката се използват специфичната енталпия h[kJ/kg] и моларната енталпия hm[kJ/kmol].Енталпията е свойство на системата, т.е. за всяко равновесно състояние на конкретната термодинамична система енталпията има точно определена стойност." Смяташ ли енталпията като енергия на една термодинамична система, която е невъзможно да се извлече чрез някакъв технологичен метод ?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #32 -: Декември 23, 2020, 11:18:58 pm »
Смяташ ли енталпията като енергия на една термодинамична система, която е невъзможно да се извлече чрез някакъв технологичен метод ?

Да, може, но този метод изисква повече енергия от тази която ще получиш.
Някъде четох за една интересна теория - имаш един обем пълен с газ с определена температура. Поставяш мембрана, която пропуска еднопосочно само молекули с кинетична енергия, по-висока от средната за обема. На практика след определено време от едната страна ще имаш молекули с по-висока енегия от тези от другата, т.е. ще имаш топлинен градиент, който можеш да ползваш.
Но не съм чул някой да е изработил работещ прототип на такова устройство. Иначе на теория изглежда доста елементарно ...

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #33 -: Декември 24, 2020, 12:23:25 am »
Теорията: Демонът на Максуел (макар, че демон го е кръстил Келвин). Мембраната е хипотетичен "демон".

https://bg.khanacademy.org/science/fizika-12-klas/x112cb472d3611cb1:molekulen-stroezh-na-veschestvata/x112cb472d3611cb1:termodinamika-chast-2/v/maxwell-s-demon

hristo

  • Гост
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #34 -: Декември 24, 2020, 09:19:02 am »
Тази задача Демон на Максуел вече знам има поне две реални решения и приложения : Thermoacoustic heat engine  "TA engines" и Magnetic refrigeration шегувкам се и това е Vortex tube

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Maxwell%27s_demon.svg

« Последна редакция: Декември 24, 2020, 09:36:01 am от hristo »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #35 -: Декември 24, 2020, 10:37:32 am »
Тази задача Демон на Максуел вече знам има поне две реални решения и приложения : Thermoacoustic heat engine  "TA engines" и Magnetic refrigeration шегувкам се и това е Vortex tube

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Maxwell%27s_demon.svg

И 3 ефекта, обаче си изискват влагане на енергия > или = 1

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #36 -: Декември 24, 2020, 10:53:13 am »
Хм, не бях се запознавал с този "Демон на Максуел", но схематично и принципно много наподобява процеса обратна осмоза в природата...
Технократ, не можеш да наречеш времето - месец, защото едното е само количествена мярка за другото. За тегло и килограм е същото. Различни понятия са просто.
Иначе изрази като "Трябваше ми известен месец, докато стигна до вратата" или "Усещам как килограмът ми се увеличава", нямаше да звучат идиотски ;D
Но да се върнем на обсъжданото - Някой успя ли да разбере какво иска да каже Номак?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #37 -: Декември 24, 2020, 11:16:58 am »
Цитат
Но да се върнем на обсъжданото - Някой успя ли да разбере какво иска да каже Номак? 
Абе разбрах какво иска да каже, разбрах и къде греши в разсъжденията си. По точно в интерпретацията на тези изрази. Значи в теорията нещата се разглеждат от гледна точка която е вътре в хаотичната система когато гледната точка се премести извън хаотичната система, защото "да теглиш от хаоса означава да си извън този хаос. Демек да си в подреденост.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #38 -: Декември 24, 2020, 11:25:47 am »
Много голяма каша от понятия и "намерения" - ето това вече е хаос ;D

Някой има ли по-смислено обяснение от моето за ефекта на Джанибеков?
Нека да видим и други мнения?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #39 -: Декември 24, 2020, 11:51:19 am »
Абе разбрах какво иска да каже, разбрах и къде греши в разсъжденията си. По точно в интерпретацията на тези изрази. Значи в теорията нещата се разглеждат от гледна точка която е вътре в хаотичната система когато гледната точка се премести извън хаотичната система, защото "да теглиш от хаоса означава да си извън този хаос. Демек да си в подреденост.

Да порасъждаваме, дали енергията протича винаги от по голям хаос към по малък хаос, демек от хаос към подреденост. Аз мисля чи има вярно в това расъждение. Вземи температурата, винаги има теч на температура от по топло към по студено, топлото е с по голям хаос от студеното.При електричеството е същото, токът винаги изравнява зарядите, неуравновесените заряди са по малко подредени от уравновесените. Да вземем гравитацията, тя действа при наличие на гравитационен потенциал, а той изисква, отдалеченост от някакъв гравитационен център на материални точки, които чрез групирането си в този гравитационен център увеличават всъщност своята подреденост в пространството, смятам че равномерно разположени материални точки в пространството са по малко подредени от групирани на едно място. И за да се получи гравитационен потенциал, трябва някаква част от тези материални точки да се скупчат, тоест да станат по подредени. Но все пак може да има изключение от този принцип, ако се сетиш за такова изключение, може да го обсъдим и да видим обобщено дали принципа е верен и в кои условия е валиден и в кои не.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #40 -: Декември 24, 2020, 01:10:02 pm »
Не може да има "теч на температура", може да има теч на топлина!
Боже, хаосът е пълен, наистина...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #41 -: Декември 24, 2020, 03:21:40 pm »
О кей теч на топлина, не съм се изразил правилно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #42 -: Декември 24, 2020, 03:46:45 pm »
Не технократ, и ти правиш горе долу същата грешка като Номак. Енергията тече от хаос със по голяма амплитуда към хаос с по малка амплитуда. Ако имаме две системи едната със по малко хаос но с по голяма амплитуда, то енергията ще тече от по малкия хаос към по големия. Просто по високата температура не означава по голям хаос. Това приемане на тъждественост е причина за много погрешни схващания.
А по отношение на ефекта Джанибеков колкото и да го "бистриме"  когато се "бистри" по "спомени на живи очевидци"  няма как да се избистри нещо.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #43 -: Декември 24, 2020, 04:43:20 pm »
Не технократ, и ти правиш горе долу същата грешка като Номак. Енергията тече от хаос със по голяма амплитуда към хаос с по малка амплитуда. Ако имаме две системи едната със по малко хаос но с по голяма амплитуда, то енергията ще тече от по малкия хаос към по големия. Просто по високата температура не означава по голям хаос. Това приемане на тъждественост е причина за много погрешни схващания.
А по отношение на ефекта Джанибеков колкото и да го "бистриме"  когато се "бистри" по "спомени на живи очевидци"  няма как да се избистри нещо.

Радико и ти като номак измисляш неясни термини, амплитуда на хаос и не знам какво си. Е я дай дефиниция що е то " Амплитуда на хаос" че такова животно не съм срещал, не че не може да съществува де.

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #44 -: Декември 24, 2020, 05:22:22 pm »
точно така!мита че от ентропията не мож извади енергия ,свършва до демоните на Максуел!Джанибековите тела!
 
Заслужих ли поредната,коледна звездичка под аватара,а може би бан?!