Автор Тема: Ефект на Джанибеков  (Прочетена 25880 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #15 -: Декември 23, 2020, 11:46:35 am »
Не е по темата, но е важно!
Да ви кажа как работи добре търсачката:
1.Натискате горе "търси", но без да пишете каквото и да било - празно поле!
2.Ще ви се появи по-надолу голямо ново поле за търсене и червен, подсещащ надпис.
3.Пишете в това поле вече това, което търсите и готово.
4.За още по-конкретни резултати, чуквате на "експертно търсене", което се появява отдолу, след т.2

Колкото до темата - това наистина е автопрецесия!
Понеже няма как да има на практика идеална ос на въртене точно през центъра на масата, все с някакви хилядни (или още по-малко) разлика, едната част на масата преобладава в количество от едната страна, започва ефект на ексцентричност, който рязко се усилва мултипликативно.
Колкото по е отдалечен центърът на масата от геометричния център на оста на въртене, толкова по-изразен е ефектът.

Добре, демек нещо като ексцентрик, що не пробваш с опит, нещо да изработиш с такъв изместен център, да видим какво ще се получи на практика. Или пък дай някаква идея, може аз да се постарая да експериментирам.
За съжаление - не разполагам със среда на безтегловност, в която да експериментирам :D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #16 -: Декември 23, 2020, 12:47:08 pm »
Не е по темата, но е важно!
Да ви кажа как работи добре търсачката:
1.Натискате горе "търси", но без да пишете каквото и да било - празно поле!
2.Ще ви се появи по-надолу голямо ново поле за търсене и червен, подсещащ надпис.
3.Пишете в това поле вече това, което търсите и готово.
4.За още по-конкретни резултати, чуквате на "експертно търсене", което се появява отдолу, след т.2

Колкото до темата - това наистина е автопрецесия!
Понеже няма как да има на практика идеална ос на въртене точно през центъра на масата, все с някакви хилядни (или още по-малко) разлика, едната част на масата преобладава в количество от едната страна, започва ефект на ексцентричност, който рязко се усилва мултипликативно.
Колкото по е отдалечен центърът на масата от геометричния център на оста на въртене, толкова по-изразен е ефектът.
За съжаление - не разполагам със среда на безтегловност, в която да експериментирам :D

За търсачката на форума, о кей работи по този начин. А за ефекта на Джанибеков, то защо да не може да се прояви, и в гравитацията на земята.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #17 -: Декември 23, 2020, 01:43:44 pm »
За търсачката на форума, о кей работи по този начин. А за ефекта на Джанибеков, то защо да не може да се прояви, и в гравитацията на земята.

Защото силата на гравитацията постоянно дърпа телата към повърхността, какъв е този въпрос?
Как ще позиционираш тяло в пространството за такъв експеримент, без да му действат други сили?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #18 -: Декември 23, 2020, 02:00:12 pm »
Защото силата на гравитацията постоянно дърпа телата към повърхността, какъв е този въпрос?
Как ще позиционираш тяло в пространството за такъв експеримент, без да му действат други сили?

В това видео https://youtu.be/N9HlQ-XVnFk показват ефекта на земята, тоест в гравитационо поле на земята. значи става не само в безтегловност.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #19 -: Декември 23, 2020, 02:10:59 pm »
За търсачката на форума, о кей работи по този начин. А за ефекта на Джанибеков, то защо да не може да се прояви, и в гравитацията на земята.
Теоретически можеш да вземеш един жироскоп:

и да замениш диска в средата с "разбалансиран" такъв.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #20 -: Декември 23, 2020, 02:12:47 pm »
Разбира се, че ефектът не се проявява само в безтегловност! Проявява се и при свободно падане (което си е пак частен случай на безтегловност).
Нито имам възможност да пускам разни тела от толкова високо, нито да ги снимам с високоскоростна камера.
На клиповете, времето за което се проявява ефектът, изобщо не е достатъчно за пълната му проява!
Ако беше така, щеше отдавна да е известен на физиката и нямаше да се казва "Ефект на Джанибеков", а да е един от законите на Нютон, Галилей...или който и да го беше открил през вековете.
Забележи - чакали сме няколкостотин години, за да го открие човек именно в среда на безтегловност.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #21 -: Декември 23, 2020, 03:19:18 pm »
Теоретически можеш да вземеш един жироскоп:

и да замениш диска в средата с "разбалансиран" такъв.

Според мен би трябвало да стане и в условията на гравитация.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #22 -: Декември 23, 2020, 03:58:49 pm »
Ти май не четеш какво пиша?
Разбира се, че ще стане, но няма да е толкова продължителен или "чист", че да можеш да го заснемеш по начин, който би бил полезен за обстоен анализ.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #23 -: Декември 23, 2020, 04:05:13 pm »
Ти май не четеш какво пиша?
Разбира се, че ще стане, но няма да е толкова продължителен или "чист", че да можеш да го заснемеш по начин, който би бил полезен за обстоен анализ.

Важното е че става в условията на гравитация, това нещо може да се изпробва, дай някакъв модел за изработка, нещо с подръчни средства. Не се сещам какъв дизайн да измисля, и от какъв материал ще е най добре да се направи.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #24 -: Декември 23, 2020, 04:58:22 pm »
Материалът е без значение, важно е да осигуриш бързо завъртане, достатъчно дълго време на падане и разбира се, високоскоростно заснемане с подходяща камера.
Разбира се, трябва да е достатъчно плътен материал, за да му влияе съпротивлението на въздуха минимално.

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #25 -: Декември 23, 2020, 07:16:09 pm »
За ПРЕЦЕСИЯ не дават ефект на Джанибеков и заблуждаваните остават с впечатлението, че трябва да има опора за прецесия. Да, ама не - тялото извършва прецесионно въртене и без опора/взаимодействие. Какво ГИ гложди тук! Това че тялото може да усвои импулс от хаоса и да го съхрани в енергия/енталпия, която не е векторна величина, а СКАЛАРНА. Знаем, че за топлинния хаос сборът от векторите на импулсите на частиците е нула. Обаче сборът от СКАЛАРНАТА енталпия/енергия на "капчици бензин" или пък частички суха пара не е нула и може да има огромно количествено изражение.


Прецесия - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%8F?fbclid=IwAR1VLdn7f2squDZq6HyC3wEFsmKLvGrZq7WhRRydpY15RWQ5KjxZHeTmgVk

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #26 -: Декември 23, 2020, 07:35:23 pm »
За ПРЕЦЕСИЯ не дават ефект на Джанибеков и заблуждаваните остават с впечатлението, че трябва да има опора за прецесия. Да, ама не - тялото извършва прецесионно въртене и без опора/взаимодействие. Какво ГИ гложди тук! Това че тялото може да усвои импулс от хаоса и да го съхрани в енергия/енталпия, която не е векторна величина, а СКАЛАРНА. Знаем, че за топлинния хаос сборът от векторите на импулсите на частиците е нула. Обаче сборът от СКАЛАРНАТА енталпия/енергия на "капчици бензин" или пък частички суха пара не е нула и може да има огромно количествено изражение.


Прецесия - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%8F?fbclid=IwAR1VLdn7f2squDZq6HyC3wEFsmKLvGrZq7WhRRydpY15RWQ5KjxZHeTmgVk

Как си представяш усвояването на енергия от хаоса, откъде идва тази енергия на хаоса?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #27 -: Декември 23, 2020, 07:41:42 pm »
 Номак, за мен би било много интересно дали сам разбираш какво пишеш?
Защото аз лично - нищо не ти разбрах?
Отъждествяваш енергия с енталпия, говориш за "импулс от хаоса" - понятие никому не известно и неформулирано?
И...нали не мислиш, че понятието "скаларна величина" е нещо вълшебно?
Скаларната величина е възможно най-простият израз за "количествено натрупване" на нещо...величина, която може просто да се нанесе на скала.

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #28 -: Декември 23, 2020, 08:29:40 pm »
"Отъждествяваш енергия с енталпия "

Ами енталпия е точно енергия в какво,Атос?
Импулс на хаоса - какво чудно ? Имаме ли хаос/ентропия/ имаме - защо да не може да теглим енергия от негУ

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Ефект на Джанибеков
« Отговор #29 -: Декември 23, 2020, 08:50:28 pm »
"Отъждествяваш енергия с енталпия "

Ами енталпия е точно енергия в какво,Атос?
Импулс на хаоса - какво чудно ? Имаме ли хаос/ентропия/ имаме - защо да не може да теглим енергия от негУ

Хаос = не - подреденост, каква енергия виждаш в не - подреденоста ?