Автор Тема: Експериментите на Тейн Хейнс  (Прочетена 22943 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Експериментите на Тейн Хейнс
« -: Декември 18, 2020, 06:50:55 pm »
Тези колеги които са попадали на експериментите на този човек са забелязали педантичността с която той изработва опитите си и ( се опитва да) обясни процесите които се наблюдават. Ето едно интересно, току що публикувано видео ( което  вероятно е правено преди време ), показващ интересен ефект, където при определено натоварване на генератора ние виждаме ускорение на оборотите а не намаляване както обикновено се очаква:
https://www.youtube.com/watch?v=RA_Rq0zCtxQ

За тези които не разбират какво се говори, във видеото има два експеримента започващи от едно и също начално динамично равновесие където генератора консумира 161.7 W ( видимо на уреда под оборотомера ) като, под тази консумация, генератора се върти със скорост от 3483-3484 RPM.  Този генератор има две намотки които се включват последователно, и отделно една от друга, за да покажат различните ефекти върху системата при тяхното използване. Първо при експеримента се включва "стандартната", а след това "регенериращата" намотка. И в двата случая консуматора е един и същ, ел. (нажежаема) крушка.

Първия експеримент където електрическата верига на генератора, в които е включена стандартна  намотка, се затваря през избрания консуматор, като на мултицетите са показани ампеража и пада на напрежението през него, започва тук:
https://www.youtube.com/watch?v=RA_Rq0zCtxQ&t=7m55s
При включването на консуматора е забележимо как консумацията на W нараства с 12% и същевременно оборотите на генератора намаляват около 1%.

При втория експеримент, започващ отново от началното динамично равновесие, е включена вече "регенериращата" намотка и започват от тук:
https://www.youtube.com/watch?v=RA_Rq0zCtxQ&t=11m10s
При включването на консуматора се забелязва намаляване на W с 2% и същевременно минимално покачване на оборотите. Ефекта не е силен, но е определено видимо че консуматора не натоварва, а по скоро "подпомага" генератора, в контраст на първия опит.

Ефекта е интересен, но ми се струва че виждането на Хейнс е неправилно (или поне непълно), въпреки че механиката на процеса, по начина по който той я обяснява, мисля че е правилна.

Въпроса ми към колегите е, на база на предоставентата, според мен, доста пълна информация, какви обяснения могат да се дадат за феномена (изключете изобщо виждането на Хейнс). За себе си, поне за сега, имам свое обяснение, което определено не съвпада с това което Хейнс представя. Но ме интересува какво е мнението на колегите по този въпрос понеже, според мен, този експеримент представя много интересна динамика, не само в електрическите но и в чисто механичните системи, която е в сърцето на много погрешни виждания, измервания и разбирания за енергия от нищото.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Експериментите на Тейн Хейнс
« Отговор #1 -: Декември 18, 2020, 08:24:57 pm »
Нещо не ми се вижда "доста пълна" информацията. По скоро бих казал пълна липса на информация.
Нещо не ми стана ясно това:
Цитат
При включването на консуматора се забелязва намаляване на W с 2% 
Какво ще рече това??? Грешка ли е или?
Ако не е грешка то работата е ясна. Пак грешка ама експериментатора не знае къде греши.
Са ако кажеш, че се повишава мощността и се повишават и оборотите въпреки това,тогава ще ме учудиш вече.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Експериментите на Тейн Хейнс
« Отговор #2 -: Декември 18, 2020, 09:30:29 pm »
Нещо не ми стана ясно това:
При включването на консуматора се забелязва намаляване на W с 2%
Какво ще рече това??? Грешка ли е или?
Ако не е грешка то работата е ясна. Пак грешка ама експериментатора не знае къде греши.
"W" се използва за консумираната мощност (идва от измерване на мощност Watt ), това е дадено в началното условие:
генератора консумира 161.7 W ( видимо на уреда под оборотомера )
и предполагах че в последствие се подразбира когато "W" се използва, от така вече даденото,  но явно не се разбира лесно. Интересно ми е къде виждате грешката имайки в предвид, според вашия въпрос излиза,че не ви беше ясно какво точно се измерва?
Са ако кажеш, че се повишава мощността и се повишават и оборотите въпреки това,тогава ще ме учудиш вече.
Всъщност нищо не трябва да се "казва" понеже то се вижда директно от замерванията на различните уреди когато генератора е на празен ход и когато към него е вързан консуматор (във втория експеримент с "регенериращата" намотка. Просто оборотите се вдигат "пренебрежимо" леко ( 3-4 РПМ, при 3484 начални, това е в допустимата греша за експеримента, въпреки че е видими директно от уредите).

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Експериментите на Тейн Хейнс
« Отговор #3 -: Декември 19, 2020, 09:05:06 am »
Това ше рече, че:
В началото генератора осигурява 161,7 вата мощност а след включване на още товар успява да осигури само 158.46 Вата. За сметка на това пък му се вдигат оборотите. Ами не виждам нищо изключително в случая. Нищо друго освен един грешно сметнат генератор. "От клипа ясно си личи че е самоделен" колегите със поялниците по добре от мен ще ти обяснят причината за този ефект. В радиотехниката му викат липса на съгласуване между източника и товара. Или между изхода и входа. Влиза във "юрисдикцията" на вторият заком на Ом, този за цялата електрическа верига. Не е изключено причината да е и в магнитните вериги на генератора. Във сички случай обаче става дума за ГРЕШКА при направата на генератора а не за някакъв неизвестен физически ефект.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Експериментите на Тейн Хейнс
« Отговор #4 -: Декември 19, 2020, 07:04:45 pm »
С част от отговора ви съм съгласен, въпреки че има нужда от доста дообясняване, което в последващите редове правя :), но с друга част от него не съм.
Във сички случай обаче става дума за ГРЕШКА при направата на генератора а не за някакъв неизвестен физически ефект.
Не съм казал че има неизвестен физически ефект, а само че има ефект който е интересен. В допълнение, не мисля че има "грешка" в изчисленията на генератора, понеже при работата на  всеки генератор, в една или друга степен, присъства подобен ефект, даже и да не сме свикнали да го виждаме или отчитаме.
В радиотехниката му викат липса на съгласуване между източника и товара. Или между изхода и входа.
Това на което му казвате съгласуване, и не само в радиотехниката, се нарича "impedance matching" : https://en.wikipedia.org/wiki/Impedance_matching ( или съгласуване на импеданса ). Точно това съгласуване на, комплексното съпротивление, забележете не само при една електрическа система, а технически, всяка динамична система, между "генератора" и "товара" , е в причината на много клипчета на интернет за СЕ ( или каквито и да са глупости ).

Преди време дискутирахме, в друга тема извличане на "повече" енергия от гравитацията, отколкото е "нормално", на база на дифузорен ефект и тогава коментирах, че не се извлича повече енергия, а че при промяна на дифузора имаме точно промяна на импеданса на динамичната система, и тази промяна се вижда като енергия в "повече", а то всъщност е оптимизация на работа на динамичната система, или динамичното съпротивление (няма значение дали е електро-динамично или механо-динамично), което всъщност е познато  импеданс, намалява сравнено с друга динамична конфигурация на системата.
https://mazeto.net/index.php/topic,11251.msg113765.html#msg113765

Точно затова, и при всички генератори, този ефект се проявява, в по-голяма или в по-малка степен, като зависимост от промяна на товара на консуматора или консуматорите.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Експериментите на Тейн Хейнс
« Отговор #5 -: Декември 19, 2020, 07:15:37 pm »
Значи в общи линии сме на едно мнение. Малките разлики в изразяването не променят същината. Прав си наистина, че на този принцип се пораждат доста заблуди, че някъде се е появило СЕ

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Експериментите на Тейн Хейнс
« Отговор #6 -: Декември 19, 2020, 11:20:40 pm »
Значи в общи линии сме на едно мнение. Малките разлики в изразяването не променят същината. Прав си наистина, че на този принцип се пораждат доста заблуди, че някъде се е появило СЕ
Да така е, имаме фундаментално едно и също виждане. Само се надявам част от колегите в този форум, които разглеждат такива, а и  подобни експерименти, с които е пълно в нета, също да разберат това. Има много хора които абсолютно се самозаблуждават (някои целия си живот) с тези измервания, без да разбират че се натъкват на динамика която позволява системата генератор-товар да намери нов съпротивителен минимум (импеданс), на база на "люшкането" на енергийната вълна между генератора и товара, по-оптимален отколкото когато само генератора работи.

Според мен, за да отстраним абстрактността на генератор-товар, динамиката най-лесно това може да се визуализира, механично, като се сравни работата на единичен и двоен маховик. При единичния, някакъв процент от енергията отива директно в триене (вид импеданс), докато при двойния тя се разделя и отива не само в триене но се прехвърля и в завиждане на другия скачен, обикновено по-малък, маховик, и така във втория случай, при едни и същи начални условия, системата на скачените махала се люшка по-дълго, и следователно динамичния импеданс е по-малък. В случая с индустриални ел. генератори, както при АЕЦ,ВЕЦ или ТЕЦ, може да си представим динамиката като един ( или няколко ) тежки маховика, и по него "накацали" огромно количество малки маховици.