Автор Тема: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?  (Прочетена 51033 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #120 -: Януари 13, 2021, 09:04:19 pm »
MTM а аз съм коня Жоро!  :o

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #121 -: Януари 13, 2021, 09:04:34 pm »
https://mars.nasa.gov/insight/weather/
Като се види средна температура от  -69.1° F ( -56 С )   и минимална от -138.6° F ( -94 С ) си мисля колко сме щастливи да сме на паланета която може да задържа и акумулира слънчевата енергия :) дали в биомаса, във вода (световните океани) или във въздуха.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #122 -: Януари 13, 2021, 09:33:26 pm »
Като се види средна температура от  -69.1° F ( -56 С )   и минимална от -138.6° F ( -94 С ) си мисля колко сме щастливи да сме на паланета която може да задържа и акумулира слънчевата енергия :) дали в биомаса, във вода (световните океани) или във въздуха.
Не е важно да се кефиш, че си на по добро място. По важно е да се види какво е изменението на температурите за последните десетина години на Марс и Какво е изменението за същия период на Земята. Тогава вече ще е наясно кое е от слънцето и кое от човешката дейност.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #123 -: Януари 14, 2021, 08:41:25 pm »
Интересно как се строят къщи от слама в Канада и във северните щати на САЩ: https://www.youtube.com/watch?v=We_6ak9KjOg&t=4m30s

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #124 -: Януари 14, 2021, 08:55:45 pm »
epwpixieq-1, в България и Европа е имало още по-добра технология - кирпич. Слама, кал и кравешки л-а. Достатъчно здраво, не старее, супер изолиращо, евтино и т.н. Един гипсокартон отвътре и една съвременна облицовка отвън, малко ЛЕД-осветление, и не мож разбра, че е кирпич.

Тия сламени къщи добре, ама много пожароопасно. Аз не бих живял в такава къща. Най малката искра и ще изгори за секунди, като факла.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #125 -: Януари 14, 2021, 09:43:17 pm »
epwpixieq-1, в България и Европа е имало още по-добра технология - кирпич. Слама, кал и кравешки л-а. Достатъчно здраво, не старее, супер изолиращо, евтино и т.н. Един гипсокартон отвътре и една съвременна облицовка отвън, малко ЛЕД-осветление, и не мож разбра, че е кирпич.

Тия сламени къщи добре, ама много пожароопасно. Аз не бих живял в такава къща. Най малката искра и ще изгори за секунди, като факла.
Тук съм напълно съгласен. Има и още по лесна технология наричали са я "Битница"
"Кофраж" от преплетени пръти и по средата са постилали малко слама заливали са със рядка глина после пак малко слама, пак глина и така малко по малко става монолитен глинен бетон.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #126 -: Януари 14, 2021, 09:51:40 pm »
Забравяте най важното - калта се меша с козина от пЪрЧ  ;D
Става направо композитен материал :P

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #128 -: Януари 14, 2021, 10:03:57 pm »
Бъдещето е на синтетиката, не на еко материалите, на нанотехнологиите.
Отдавна, отдавна....синтетичните материали превъзхождат по всички показатели тези на естествените материали. Ще се създаде материал, който хем да е супер лек, супер изолиращ, твърд и т.н. за строителство, и да се утилизира евтино за втора употреба.

Отдавна изкуствените платове превъзхождат естествените. Примерно има дрехи, които не изпотяват, а са изкуствени. Такива със УВ-защита. Има дрехи с мембрана - пропускат влагата на кожата навън, а навътре не може да влезе вода /имам такъв костюм, нарича се сух костюм/.

Господин Америка прави реклами на къщи от сено, защото в САЩ е екзотика да имаш въобще собствено жилище, у нас и маймуните имат. По-добре в сламена къща, отколкото на палатка или каравана.
Гледах един филм за САЩ, правеха насред полето къщи от талашит - материал, който струва жълти стотинки, а цената им беше около 600 000 $. Смятайте за какво иде реч.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #129 -: Януари 14, 2021, 10:06:53 pm »
EDM electronics не пренебрегвай пЪрЧовата козина  :P
Цената е фактор в конкретния случай...... тиня и кози има без пари почти.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #130 -: Януари 14, 2021, 11:25:34 pm »
Забравяте най важното - калта се меша с козина от пЪрЧ  ;D
Става направо композитен материал :P
Всъщност при мой проекти по някой път използвам човешка коса понеже имам достъп до фризьорски салон, а там това е отпадъчен материал, като в зависимост от сезона (за стригане :) ), може да бъде достатъчно суровина.

Гледах един филм за САЩ, правеха насред полето къщи от талашит - материал, който струва жълти стотинки, а цената им беше около 600 000 $. Смятайте за какво иде реч.
Вие сериозно ли, само един филм сте гледали ??? Ами вземете и гледайте повече ( ето ви един, но не за къщи, а за строене на ракети: https://www.youtube.com/watch?v=o0fG_lnVhHw&t=7m11s )  но колкото и да гледате ( за къщите ) повечето от тях се правят от талашит, дървени греди и гипсокартон (като само в урбанизиарните райони тези материали се заменят с метални плоскости и метални греди), не знам защо това ви учудва или е новост за вас. Така е било от край време. нищо чудно няма, а и в Русия селските къщи се правят от дърво, като изолацията обикновено не им е добра, а на тези в САЩ ( които сте гледали ) обикновено им се слага сравнително добра изолация та била тя и сламена.

Но усещам че пак има отплесване от темата (както обикновенно), не беше въпроса за типа на къщите а в изолзционните свойства на сламата и за това че тя е евтин изолационнен материал подходящ за определен тип проекти.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #131 -: Януари 16, 2021, 12:37:27 pm »
...
 Примерно има дрехи, които не изпотяват, а са изкуствени. ...

Това ме изненадва, имаш ли линк към производители или е само научна информация още.
Аз си купих някви "термо" фанелки от Лидл - май са нещо подобно, но пак имат 35% памук.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #132 -: Януари 16, 2021, 01:22:16 pm »
Първият такъв плат. Направен още 80те години на миналия век се нарича Гортекст, среща се и като ГорАтекс. После се появи "Симпатекст" и още много други. Напиши в Гугъла Горттекс и ще ти излезе.

 

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #133 -: Януари 16, 2021, 01:29:28 pm »
Радико, това за което пишеш е материя която "диша" без да позволява намокряне отвън - използва се за обувки и горни дрехи обикновено. Плат който не изпотява (като фамозните найлонови ризи от едно време), мисля че трябва да е друго.

hristo

  • Гост
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #134 -: Януари 16, 2021, 01:47:33 pm »
Как си представяме Електричеството E:

Между пластините А+ и B- , двата края на проводника: имаме потенциална разлика U[V]=220VDC, това образува ток I[A], който протича през товара R[Om] и е порпорционален на налягането/потенциала U/R.

Обръщаме поляритета т.е. разменяме местата на A+ и B- и посоката на движение на зарядите q=I.t, означени със стрелките. Така CE, ако сменяме бързо посоката може с ниско напрежение 1,5 волта примерно да постигнем голям ток през Съпротивлението R. Вместо да увеличаваме потенциала U[V] за да преодолеем съпротивлението R[Om] и да прекараме желания ток I[A] в товара си. Този ВисокоЧестотен Ток ще наречем Ток на Изместване (Ти) или ток на разместване, така както преди го е нарекъл Дж.Максуел. За разлика от стандартно и банално известния Ток на Проводимост G = 1/R . При тока на Изместване не се съблюдава Равенството (съхранението на енергията) Закона на Ом.

Какво можем да направим - трябва ни Ток I[A] с висока честота на промяна на поляритета си. С който да захраним реотана на бойлера примерно. И това е всичко Енергията изразходена за това А=P.t; P=U.I;A=U.I.t;U=I.R;A=I.R.I.t;A=I^2.R.t Зависи изцяло от мощността P=A/t, която прилагаме P=U.I.F, където F=1/t
« Последна редакция: Януари 16, 2021, 02:08:56 pm от hristo »