Начало > Новини от света на технологиите
2 пъти по-ниски сметки през зимата?
hristo:
--- Цитат на: EDM electronics в Декември 28, 2020, 12:46:59 pm ---Тези статийки ги пишат хора не с постредстени, а с антипознания.
КПД-то на един траф е около 95-97%. Излиза, че през диоди ще генерира СЕ - 125%.
Ами вземи една крушка, прекарй я през един диод и ще видиш колко ще и е КПД-то?
--- Край на цитат ---
Добре нека Вземем три крушки една направо в 220 волта и да я сравним с две през диод те ли ще топлят повече или тая направо на 220 волта?
juliang:
Ми вземи 2 бързовара. Първо с един загрей 1 литър вода до кипване, после включи двата през диод и се опитай да свариш същото количество вода.
Щото колко топли една крушка е доста субективно усещане.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: hristo в Декември 28, 2020, 01:06:09 pm ---Настоящата технология за генериране и потребление на т.нар. електричеството е чудовищно неефективнa.
Неикономично е да се генерира синусоидално напрежение. Почти цялата енергия от изгарянето на въглеводороди се използва за борба със противо-ЕДН . Липсва само в екстремните точки. Това означава, че най-изгодната форма на вълната е кратък, но мощен еднопосочен импулс.
--- Край на цитат ---
Нека първо да уточним някои неща. Електрическата енергия (така както ви е позната по проводниците) не се генерира, тя се трансформира от механична такава при работата на генератора, като при положение че само това разбиране променим на страниците на този форум ще имаме блестящ успех. Въртящия момент при вала на генератора идва от въртящия момент при вала на парната турбина. И така за да има точност във вашето изказване, най-малко, трябва да правите тази разлика, като това е за трансформирането на енергия, което вие наричате "генериране". Относно потреблението, на така вече трансформираната енергия, е важно да се осъзнае че трансформирането на тази (ел.) енергия отново във топлинна ( по какъвто и да е начин ), е най-неефективния начин за нейното използване. Всеки може да си представи процеса който във няколко коментари сме го говорили основно Радико и аз, и ефективността му е около 27%:
карбонатни горива -> окисление -> топлина -> пара- > парна турбина ( механична трансформация ) -> въртящ момент при генератора-> ел. вибрация -> ел. транформация -> преносна мрежа -> ел. транформация -> консуматор (най-неефективното е когато е топлинен ).
Както и да използвате тази енергия, с инпулси или синусоидни вълни, няма да я трансформирате в повече или по-малко топлинна енергия минус всичките загуби по процесите на трансформация. При положение че има инерционен момент на електроните (с което съм съгласен), при убиването на този инерционен момент енергията не изчезва (надявам се да разбирате това), тази (инерционна) енергия на електронния облак (където всъщност имаме движение на електрони, в проводника, с пренебрежимо малки скорости от няколко сантиметра на минута), независимо колко е голяма, се превръща в топлина, понеже топлината (релативното движение на частиците) е фундаментална форма на механична енергия (въпреки че обикновено не се разглежда така). Еднодиректни импулси, могат да ви дадат по-оптимално пренасяне на ел енергията на големи разстояние, тоест по-малко топлинни загуби (точно от липсата на обръщане на посоката на движението), но те не могат да ви дадат по-вече топлина на крайния източник. Такова виждане няма физическа обосновка, освен ако не се предположи че в процеса на трансформация и пренос ел. енергията не засмуква допълнително ел. енергия от околната среда. Това което juliang ви казва да направите си е много научен експеримент който ще ви покаже реалността даже и да не я осъзнавате.
Между другото, когато говорите за ел. вибрации можете ли да си представите как тези вибрации се движат през/по/във проводника ?
hristo:
Виктор Решетник предлага нов подход при консумация на електроенергията. А именно използване на еднополярни импулси с които да си захранваме товара консуматора на електроенергия.
Как би изгреждала подобна схема?
Първо на входа знаем имаме променливо синусоидално напрежение 220 волта 50 Hz, а искаме постоянно пулсиращо напрежение - тази задача се решава с токоизправител:
Разбира се подобна схема ви разсмива и да продължим нататък да я усложним за да може да се обясни как се получава, на практика. Първо добавяме електролитен кондензатор F с голям капацитет, който зарерждаме с токоизправителя:
Дотук с таз проста схемка получаваме над 30% прибавка, защо?
Напрежението без кондензатора е 220 волта с добавяне на кондензатора напрежението се повишава до 315 волта значи имаме прибавка разликата 315-220 волта = 95 волта бонус получихме с добавяне само на кондензатора на изхода.
Следващото подобрение е да направим така че енергията в консуматора (товара) да не се връща обратно това разбира се става с прекъсване на веригата от кондензатора F към товара фиг.2
където се зарежда кондензатора Е от кондензатора F. Паралелно на кондензатора Е е свързан индуктивния товар L. При свързването на промеждутъка D енергията от кондензатора F се прехвърля и отива в кондензатора Е, след прекъсване на връзката D кондензатора Е остава зареден и се разрежда през товара L.
https://www.youtube.com/v/0tfpFXsvAEc
Това е реализирано в Индукционния котлон https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=9971.0 Тема: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG (Прочетена 7205 пъти)
Така ако искаме да се възползваме ни трябва индукционен котлон около 60лв. се продават в магазините. И намотка за снемане на електрическа енергия от индукционния котлон:
https://www.youtube.com/v/Ctcn-pnwc1I
juliang:
--- Цитат на: hristo в Декември 31, 2020, 09:26:47 am ---Напрежението без кондензатора е 220 волта
--- Край на цитат ---
Явно доста неща не са ти ясни, или се правиш че не са ти ясни.
Какво означава "220 волта" при променлив ток? Като си отговориш на този въпрос, ще разбереш къде ти издиша теорията, какви са тия 315 волта и откъде идват, и че ще консумираш точно толкова колкото ще получаваш, само дето ще прецакваш синусоидата дет идва от енергото.
Да, при старите механичн електромери донякъде ставаше да ги лъжеш по този начин защото въртящия се диск беше инертен, но новите измерват ток и напрежение около 50 000 пъти в секундата, така че ще хванат моментната консумация във всяка секция на синусоидата и ще те таксуват подобаващо.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия