Алтернативни енергоизточници > Nikola Tesla
Енергията на вакуума е на 15кХц?
Seeker:
@viper
Решетката въобще не е пластина- нещо лампите си ги гледал от далече. Решетките представляват тънки метални спирали около катода. Разстоянието между навивките за електроните (ако приемем че са колкото футболни топки) е колкото разстоянието между Земята и Марс. Решетките въздействат само чрез статичното поле. Самото име на термоелектронната емисия говори за това, че се създава от топлина и не е необходимо анодно за да съществува.
@teofilius
Академик Г.Месяц работи в Новосибирския институт по силнотокова електротехника http://www.hcei.tsc.ru/ , в сайта има интересни новини.
Оказва се, че триодите могат да работят и на 12в анодно, но с много променена характеристика. Сега е на мода да се правят аудиоусилватели за РС. Има PCI- карти с лампи в аналоговата част след DAC.
viper:
Та казваш решетката е спирала увита около катода........ питам те тея електрони не преминават ли през решетката докато стигнат до анода? и ако решетката се използва за анод на един триод какво се получава? Нещо като ЕZ 80 може би? А въпросните звукови карти за ПЦ (предполагам имаш в предвид модела на ASUS) имат една лампа, поставена за красота, която се осветява от светодиод. А да не говорим че, имат и охлаждаща система на процесорите , като перката и се върти от Стърлинг мотор. Не, искам да намесваме дизайнерските решения с практическите.
viper:
Малко, съм недочел поста и искам да внеса някои уточнения. Те са към Сеекер. Електронно вакумната лампата е един обикновен ключ. Тоест, представи си че, си купиш един ключ от тея които са за осветление, да го свържеш с една осветителна крушка,тази крушка няма да светне. Същото е и с електронно вакумните лампи. А тоест, при подадено отопление,катодът няма да започне да отделя електрони, ами ще си е една позачервена ламаринка. В тази постановка, за да започне електронната емисия, ни трябват катод и анод които са свързани през източник на ток и консуматор и това всичко последователно. И ако не присъства в веригата нещо от гореспоменатите 3,термо електронна емисия няма да се получи. Ето защо, вривно отделяне на електрони е равно на взривна свръх консумация от захранващият източник. Един вид е като поговорката, за да получиш нещо трябва да дадеш. Да не говорим че, такова взривно получаване на електрони на катода съществува много отдавна... от както и същаствуват електронно вакумните лампи. Изразява се с моментен пик на консумацията поради настъпилото късо и прекъсване на катода към пина, който излиза от балона на лампата поради превишеният ток, който може да проведе свързващият проводник..... и лампата става за боклука, или да се вгради в звуковата карта с светодиодна подсветка за декорация. :) От далече, са ми такива наблюденията.
Seeker:
@viper
Съвсем накратко: Електронната лампата не е ключ! Може в частен случай на насищане да се разглежда така, но това е тема на друг разговор. Термоелектронната емисия на електрони съществува и без прилагане на допълнително ускоряващо напрежение. Също така съществуват фотонна, фононна и др. емисии. Взривното (лавинно) отделяне на електрони не се получава като прегориш проводник в лампа. За повече подробности погледни в учебниците.
@teofilius
Темата на поста е защо 15кХц се споменава много често когато се говори за енергия на вакуума.
Наскоро ми попадна снимка и данни на радиолампа от 1920 година. Представлява сферичен стъклен балон с размер около 70мм . По вътрешната повърхност на сферата е поставен анода в вид на метална мрежа с око 5 мм и диаметър на телта около 0,5мм ( така ми изглеждаше). В средата на сферата е разположен катод с форма на спирална нишка с два извода(директно отопление) и решетка, изработена като едноизводна спирала около катода. Анодното напрежение е 80В и максимален ток 40мА. Напрежението на решетката е -8В за запушване. Ако приемем , че Тесла е ползвал подобни лампи за задвижване на автомобила и получаване на 18кВт мощност, то на база размери на лампата трябва да се търси корелация с честотата на колебанията. Разстоянието между катода и анода във функция от скоростта на електроните трябва да определи местната честота на извличане на енергия от вакуума. И тази честота е определена от размера на празното пространство. Обратно, ако честотата е фиксирана то тогава околното безвъздушно пространство щеше да звъни на дадената честота. Второ: катодите на сегашните лампи са покрити с бариеви съединения, които ако не са загряти на 600грС., не излъчват електрони. А старите лампи са с волфрамов катод, който може да работи и като е студен.
viper:
За да приключим един път завинаги с Сеекер.
Всяка материя се състои от атоми, а те от своя срана се състоят от електрони и ядра. Електроните са едни от най-малките частици на материята. Те се въртят около ядрата на атомите и по този начин се образува нещо, подобно на слънчевата система. С увеличаване на температурата на материята движението на електроните се ускорява. По този начин електроните може да получат такова ускорение, че да излетят от тялото в пространснството. Ако околната среда е вакуум, това улеснява още повече излитането на електроните. Да си представим обикновена електрическа крушка. Можем да предположим, че от нажежената жичка във всички посоки се излъчват потоци електрони. Това обаче не е съвсем така. Електроните са отрицателно заредени частици, следователно веднага щом напуснат жичката, тя ще стане положителна (поради това, че на нея ще се яви недостиг от електрони). Положителното напрежение привлича отрицателните електрони, електроните се връщат към жичката, като създават около нея "елекронен облак". Ако в лампата се постави метална пластинка и на нея се подаде достатъчно високо положително напрежение, пластинката ще привлича електроните, които излитат от жичката. Това е най-простата електронна лампа, наречена диод, тъй като тя съдържа два електрода: нажежена жичка, която се нарича катод, и метална пластинка или цилиндърче, разположено близо до катода, наречено анод. Електронният поток, протичащ от катода към анода, се нарича аноден ток. Той е толкова по-голям, колкото е по-високо анодното напрежение, т.е. положителното напрежение на анода. Способността на нагретия катод да излъчва електрони се нарича емисия. При продължителна работа на лампата емисията и намалява. Поради тази причина с течение на времето работата на електронните лампи се влошава и практически тя има определен срок на експлоатация.А студен катод може да получиш като ползваш кой и да е изотоп на урана примерно.Той урана така и така самостоятелно си излъчва не само електони.....От всичките ти по горни постове ако ги обобщиме... ти искаш да постигнеш термоядрена реакция и то на студено ниво.А тоест, без прилагане на положителен потенциал в една верига, да постигнеш насочено движение на електрони. Те се движат само към положително заредени обекти .... е какво правим сега?
Надявам се това да е достатъчно ))
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия