Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Лед диоди като фотоволтаици

(1/2) > >>

Luscious:
Здравейте колеги,

Искам да попитам, има ли смисъл според вас да се мъча и да създам по голям такъв панел с диоди, прилагам снимки в който съм показал какво напрежение има при слънче и мъгла, на снимката са показани 32 диода, но измерването е с 48 диода. Използвам син диод който работи на 2.5в.
Струва ли си да развивам проекта?
Ще се радвам на всяко мнение и на всяка притика.

Поздрави.

dmitarp:
Измери тока на късо, ако го има изобщо, си струва да продължиш. Но не е ли по добре да използваш червени диоди, където забранената зона е по-малка, и избиването на електрони ще става по лесно. Сините диоди имат широка забранена зона, и само UV светлина би избила достатъчно енергийни електрони.

Радико:
Едва ли ще ти се върже на далавера освен ако нямаш от някъде купища диоди без пари.

Аtos:
Радико, при тези свръхпроизводства и поевтиняване на техниката, електронната скрап направо ги изхвърля на боклука понякога...всички ел.скрападжии драпат за платина или злато...

geordgeo:
Измереното напрежение "гони" 14V, ок, ама за да се вдигне това напрежение как свързахте тези 48 диода, на какви групи? Преди много години ми бяха изпаднали доста прозрачни диоди със стъклен корпус (германиеви, все още трябва да ги имам някъде из кашоните с електронна скрап) и бях навързал една част от тях в подобна решетка (над 100 броя) да видя какво ще се получи - еми напрежение се вдигаше някакво (не помня числата), но ток нямаше никакъв или и да е имало е бил с пренебрежимо малка стойност, щом съм се отказал (тогава). Играх си да правя групи на серийно и паралелно връзване - не бях доволен от резултата. Е, все пак технологиите сега са много по-развити и е напълно възможно и да "изскочи заек от тоя храст", но аз не бих възлагал големи надежди за някакъв практически добив на енергия...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия