Справочници, схемотехника, теория > Обща схемотехника

Самоделен микроскоп

<< < (2/2)

hyparh:
Влиза заради подходящия обектив, което съставя примерно 50% от качеството на свършената работа. Другите 50% идват от спецификациите на камерата.

Радико:
На мен не ми се е налагало огромно увеличение, но за не толкова дребни обекти получих много добро решение чрез една елементарна приставка която като щипка се слага върху телефона. Та на този принцип може да се сложи и по сериозна оптика на телефонна камера.

epwpixieq-1:
Поздравления на mito_kupona, добра установка е направил.


--- Цитат на: lda_has в Ноември 09, 2020, 07:19:12 pm ---mito_kupona Погледни в алито или в амазона на мене ми подариха подобен на този с 500 пъти увеличение  https://www.amazon.de/Mikroskop-Digital-Vergr%C3%B6%C3%9Ferung-Endoskop-Metallst%C3%A4nder/dp/B07GZQY7BL преди 2-3 години не помня вече цената му беше 15-16 долара от направената справка тогава. Към тези има допълнителни стойки и са много удобни.

--- Край на цитат ---
Обикновенно са между 6-8 долара, тези явно не си поплюват в надуването на инфлацията ( https://www.aliexpress.com/item/4000324183746.html?src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&&albagn=888888&albcp=1582410664&albag=59754279756&trgt=743612850714&crea=en4000324183746&netw=u&device=c&albpg=743612850714&albpd=en4000324183746&gclid=Cj0KCQiA7qP9BRCLARIsABDaZzhbudC1xTM4qAUs35DlIT1k0CKYv4HiYjmTZBYhkTtxjJ-1x1sZSxUaAhO1EALw_wcB&gclsrc=aw.ds).

Това лято купих няколко за подарък на децата на приятели (както и други интерсни "научни" забавни пособия), децата много ги харесаха, още повече че може да се вържат директно към Андроид и да се изпозват в природата за каквото им хрумне.

mito_kupona:

--- Цитат на: lda_has в Ноември 09, 2020, 07:19:12 pm ---mito_kupona Погледни в алито или в амазона на мене ми подариха подобен на този с 500 пъти увеличение  https://www.amazon.de/Mikroskop-Digital-Vergr%C3%B6%C3%9Ferung-Endoskop-Metallst%C3%A4nder/dp/B07GZQY7BL преди 2-3 години не помня вече цената му беше 15-16 долара от направената справка тогава. Към тези има допълнителни стойки и са много удобни.

--- Край на цитат ---

Такъв китаец имам, но не върши никаква работа. Много е малко разтоянието от работната маса до обектива и трудно може да се бръкне и да се работи. Става само да се гледат разни бръмбари и буболечки. На мен ми трябва повече място, защото реболирам процесори и други подобни. Друго нещо, този китаец има голямо забавяне, защото камерата е много скапана и има и специален софтуер с него, което допълнително допринася за забавянето. Може да се направи мод, като се махне обектива и се сложи друг обектив, но забавянето ще си остане.


--- Цитат на: Радико в Ноември 09, 2020, 08:26:59 pm ---На мен не ми се е налагало огромно увеличение, но за не толкова дребни обекти получих много добро решение чрез една елементарна приставка която като щипка се слага върху телефона. Та на този принцип може да се сложи и по сериозна оптика на телефонна камера.

--- Край на цитат ---
Тази приставка е макро леща, най-вероятно. Микроскоп може да се направи и от работеща видео камера и подходяща макро леща поне с 20-30 пъти увеличение, която леща се поставя на обектива на камерата на подходящо разтояние. Такъв микроскоп има много голямо увеличение, защото един път се използва оптичното увеличение на обектива на камерата, после дигиталното увеличение и всичко това минава през макро лещата, която го увеличава още 20-30 или повече пъти. С такъв микроскоп може да се прави дисекция на окото на мравката  ;).

mito_kupona:
Набързо спретнах друг самоделен микроскоп, за които споменах в предния ми пост, съвсем импровизирано и резултата е забележителен. Използвам HD камера Панасоник HC-V160 и предната леща от бинокъл. Лещата я закрепих с тиксо отпред на камерата и това е резултата. Не знам тази леща, какво увеличение има, но се получи много добре увеличава повече от предния микроскоп и на малкото мониторче на камерата няма почти никакво закъснение. Камерата има HDMI изход и може да се включи към телевизор или монитор с такъв вход. Разтоянието от работната маса до лещата е 25 см, като може да се увеличи или намали чрез промяна на разтоянието от лещата до обектива на камерата.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия