Автор Тема: Самоделен микроскоп  (Прочетена 8094 пъти)

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Самоделен микроскоп
« -: Ноември 08, 2020, 11:47:17 pm »
Понеже вече навлизам в години и не виждам добре, а и съвременната електроника почти изцяло е вече smd монтаж, та се наложи да си спретна един самоделен микроскоп. За целта използвах стара охранителна камера, обектив от стар руски фотоапарат „Гелиос“ и малко пвц водопроводни части. На камерата трябва да се свали обектива и да остане само матрицата със световия филтър. След това трябва да се закрепи обектива от фотоапарата под камерата на разтояние 4-5 см от матрицата, но това разтояние зависи и от камерата и от обектива. Камерата има стандартен видео изход и се наложи да си купя един конвертор от RCA към VGA, за да мога да гледам на монитор от компютър. Като се променя разтоянието от обектива до матрицата се променя и разтоянието от долната част на обектива до работната маса. Аз това разтояние го фиксирах около 35 см, за да може спокоино да се работи по платката, която е на масата. Хубаво е камерата да е аналогова , за да няма забавяне на движенията, когато се работи. Пробвах и с уеб камера но закъснението е много голямо и трудно се работи с такава камера.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Самоделен микроскоп
« Отговор #1 -: Ноември 09, 2020, 01:10:11 pm »
BRAVO,
Пробвах и с уеб камера но закъснението е много голямо и трудно се работи с такава камера.
А с някоя качествена?
От опит ти казвам, мощната видеокарта дава съвсем различна картинка при една и съща камера!
Невероятно, но факт.
Ако прекараш картинката през компа де...

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Самоделен микроскоп
« Отговор #2 -: Ноември 09, 2020, 06:51:41 pm »
Ето тези компактни CMOS камерки на ZWO са много добри откъм чувствителност и скорост на заснемане (FPS). Матрицата на тази ASI290MC е цветна IMX291LQR и може да докара до 170fps при максимална резолюция от 1936×1096 през USB3.0.

Гледам сега са им сложили промоция: https://astronomy-imaging-camera.com/product/asi-290mc-color

Аз ползвам такава, но черно-бяла за астрономически цели. Тези камери са особено подходящи за астрономия заради голямата си чувствителност и съответно възможност за заснемане на много бледи обекти.
Могат да се слагат обективи с 2" диаметър на резбата, като има и преходник от 2" към 1.25".

Прикачам две снимки (т.е. два извадени фрейма от видео) от моята ASI290MM. На втората се виждат детайлите по плочка пиролизен въглерод със страна 1см., поставена върху клавиша Enter. Минусът е, че за такъв зуум с този обектив, трябва да я позиционираш много близо до обекта на интерес (на около 2см).


Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Самоделен микроскоп
« Отговор #3 -: Ноември 09, 2020, 07:19:12 pm »
mito_kupona Погледни в алито или в амазона на мене ми подариха подобен на този с 500 пъти увеличение  https://www.amazon.de/Mikroskop-Digital-Vergr%C3%B6%C3%9Ferung-Endoskop-Metallst%C3%A4nder/dp/B07GZQY7BL преди 2-3 години не помня вече цената му беше 15-16 долара от направената справка тогава. Към тези има допълнителни стойки и са много удобни.

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Самоделен микроскоп
« Отговор #4 -: Ноември 09, 2020, 07:30:25 pm »
Мито купона от 35 см. влиза в макро ,а вие му предлагате некви ялови варианти ми СЕ струва..

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Самоделен микроскоп
« Отговор #5 -: Ноември 09, 2020, 08:00:49 pm »
Влиза заради подходящия обектив, което съставя примерно 50% от качеството на свършената работа. Другите 50% идват от спецификациите на камерата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Самоделен микроскоп
« Отговор #6 -: Ноември 09, 2020, 08:26:59 pm »
На мен не ми се е налагало огромно увеличение, но за не толкова дребни обекти получих много добро решение чрез една елементарна приставка която като щипка се слага върху телефона. Та на този принцип може да се сложи и по сериозна оптика на телефонна камера.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Самоделен микроскоп
« Отговор #7 -: Ноември 09, 2020, 09:01:27 pm »
Поздравления на mito_kupona, добра установка е направил.

mito_kupona Погледни в алито или в амазона на мене ми подариха подобен на този с 500 пъти увеличение  https://www.amazon.de/Mikroskop-Digital-Vergr%C3%B6%C3%9Ferung-Endoskop-Metallst%C3%A4nder/dp/B07GZQY7BL преди 2-3 години не помня вече цената му беше 15-16 долара от направената справка тогава. Към тези има допълнителни стойки и са много удобни.
Обикновенно са между 6-8 долара, тези явно не си поплюват в надуването на инфлацията ( https://www.aliexpress.com/item/4000324183746.html?src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&&albagn=888888&albcp=1582410664&albag=59754279756&trgt=743612850714&crea=en4000324183746&netw=u&device=c&albpg=743612850714&albpd=en4000324183746&gclid=Cj0KCQiA7qP9BRCLARIsABDaZzhbudC1xTM4qAUs35DlIT1k0CKYv4HiYjmTZBYhkTtxjJ-1x1sZSxUaAhO1EALw_wcB&gclsrc=aw.ds).

Това лято купих няколко за подарък на децата на приятели (както и други интерсни "научни" забавни пособия), децата много ги харесаха, още повече че може да се вържат директно към Андроид и да се изпозват в природата за каквото им хрумне.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Самоделен микроскоп
« Отговор #8 -: Ноември 09, 2020, 09:14:50 pm »
mito_kupona Погледни в алито или в амазона на мене ми подариха подобен на този с 500 пъти увеличение  https://www.amazon.de/Mikroskop-Digital-Vergr%C3%B6%C3%9Ferung-Endoskop-Metallst%C3%A4nder/dp/B07GZQY7BL преди 2-3 години не помня вече цената му беше 15-16 долара от направената справка тогава. Към тези има допълнителни стойки и са много удобни.

Такъв китаец имам, но не върши никаква работа. Много е малко разтоянието от работната маса до обектива и трудно може да се бръкне и да се работи. Става само да се гледат разни бръмбари и буболечки. На мен ми трябва повече място, защото реболирам процесори и други подобни. Друго нещо, този китаец има голямо забавяне, защото камерата е много скапана и има и специален софтуер с него, което допълнително допринася за забавянето. Може да се направи мод, като се махне обектива и се сложи друг обектив, но забавянето ще си остане.

На мен не ми се е налагало огромно увеличение, но за не толкова дребни обекти получих много добро решение чрез една елементарна приставка която като щипка се слага върху телефона. Та на този принцип може да се сложи и по сериозна оптика на телефонна камера.
Тази приставка е макро леща, най-вероятно. Микроскоп може да се направи и от работеща видео камера и подходяща макро леща поне с 20-30 пъти увеличение, която леща се поставя на обектива на камерата на подходящо разтояние. Такъв микроскоп има много голямо увеличение, защото един път се използва оптичното увеличение на обектива на камерата, после дигиталното увеличение и всичко това минава през макро лещата, която го увеличава още 20-30 или повече пъти. С такъв микроскоп може да се прави дисекция на окото на мравката  ;).
« Последна редакция: Ноември 09, 2020, 09:37:15 pm от mito_kupona »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Самоделен микроскоп
« Отговор #9 -: Ноември 10, 2020, 02:09:53 am »
Набързо спретнах друг самоделен микроскоп, за които споменах в предния ми пост, съвсем импровизирано и резултата е забележителен. Използвам HD камера Панасоник HC-V160 и предната леща от бинокъл. Лещата я закрепих с тиксо отпред на камерата и това е резултата. Не знам тази леща, какво увеличение има, но се получи много добре увеличава повече от предния микроскоп и на малкото мониторче на камерата няма почти никакво закъснение. Камерата има HDMI изход и може да се включи към телевизор или монитор с такъв вход. Разтоянието от работната маса до лещата е 25 см, като може да се увеличи или намали чрез промяна на разтоянието от лещата до обектива на камерата.