Автор Тема: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам  (Прочетена 21816 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам
« Отговор #15 -: Октомври 30, 2020, 07:54:23 pm »
Ако и това не внася яснота в удобствата на IR отоплението, няма смисъл да пиша повече. Всички имате по нещо положително в знанията, но не и комплексно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам
« Отговор #16 -: Октомври 30, 2020, 08:06:13 pm »
Кузмов това е на ток вярно малка първоначална инвестиция, но после идва нанагорно.
Има инфрачервени излъчватели на вода, сиреч на парното. Дали на котел дали на термопомпа няма значение. Определено цента после при експлоатацията излиза доста по приемлива, във пъти даже.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам
« Отговор #17 -: Октомври 30, 2020, 08:11:13 pm »
Бат Мишо, това е толкова старо че си нямаш на идея. Като начало беше военна технология, руснаците още преди 30 тина години си отопляваха подводниците с това. Само че тогава беше под формата на въглеродно платно плетено от нишки.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам
« Отговор #18 -: Октомври 30, 2020, 08:58:56 pm »
Не съм пледирал за новост! Това от снимката е поне на 7 години. Отказах се от централно отопление защото ми лягаше по скъпо. Там в горният десен ъгъл с червено съм написал 340W. В същото помещение имам климатик от най висок клас, поне когато го купих беше така. Той харчи в нонстоп режим мин. ок. 600W. В целият апартамент имам монтирани 880W от тези карбонови IR. Всички ползвам само при люта зима. В най отдалечените ъгли където студа е най голям се образуваше кондез. На тези 2 места поставих по два отрязъка под ъгъл. Така приключих с кондеза и бъдещ мухъл.
Най важното което не отбелязвате, висока ефективност на IR излъчване не се постига с каквото има под ръка. Да всички нагреватели излъчват IR в различна степен, но ефекта се състои в преодоляването на запрашен въздух облаци и т.н. и нагряването в малка дълбочина на предмети, тела. Пак прочетете статията внимателно. Аз меря, за това твърдя че написаното е вярно. И най на края, преди 1989та работих успешно по IR комуникация 1 година, след което колектива получихме патент. Както и да е, минало бешало!!
https://www.viessmann.bg/bg/vitodens-100-w-2019.html
Ето това си монтирам сега в къща с РЗП 285 кв.м.
А догодина и соларна система!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам
« Отговор #19 -: Октомври 30, 2020, 09:04:54 pm »
Цитат
Най важното което не отбелязвате, висока ефективност на IR излъчване не се постига с каквото има под ръка 
Къде прочете,  да твърдя, че се постига с каквото има под ръка?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам
« Отговор #20 -: Октомври 30, 2020, 10:54:11 pm »
Преди 6 години Робърт Смит представи това видео, където показва как да се направи подобен нагревател с неговвата боя ( а който си я направи може и без да я купува от него ): https://www.youtube.com/watch?v=r9tZ_2PVvwY
При положение че някой реши да го прави ( и да се топли на електричество от мрежата ) предполагам че по-оптимално е да се "боядиса" пода отколкото стените.

hristo

  • Гост
Re: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам
« Отговор #21 -: Октомври 31, 2020, 08:22:39 am »
IR фолио на стената под прозореца монтирано, зад него термоизолация то се нагрява до 50 градуса само така че термоизолацията може дори стириопор слепен с алум фолио за отражател на IR, така си мислех и аз - въздуха който се нагрява директно от конвекция, създава топлинна завеса пред прозореца. Но в чата го обсъдихме, че е най-добре IR панела, да е монтиран на тавана и по цвят той да е черен. може да се добавят лед ленти, да стане панела на тавана и като осветително тяло. Гледах във фирмата https://www.redsun.bg/
IR може класическо подово с кабел с въглеродни нишки, с това модерно корейско въглеродно фолио EXCEL 100лв. квадрата площ покрита с него или с боята на Робърт Смит, мислех да взема един графитен спрей и да пръсна задната, а по-добре предната страна на панела, защото черния цвят излъчва топлината по-добре, а по двата края преди това залепени ивици с алуминиево тиксо за изводи, както прави Смит, ако не може да се достави китайския вългероден кабел от първа страница.

Гледах че 300-400 ват панел се равнява на 1500 ват нагревател класически, като комфорт, но има панели до 2400 вата.

Друго гледам с IR панела вграждат термозащита:
https://www.delta-elis.com/bg/3-3757-%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B3%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80_%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0_52_80_c_45a.htm
 Термоограничител за бойлер Tesy /Теси/ - 52-80°C 250V / 45A

Тия дни издирвам схема на прост Симисторен Терморегулатор до 2400 вата, реализиран с NTC термистор 10kOm примерно. Но засега не намирам принципна ел. схема, а само готови и най-вече прескъпи (схема с един триак 16А не може толкова да е скъп). По принцип схема от регулатор за прахосмукачка, смятам да е прототип, като типова схема на регулатор за фазово управление на симистор, само вместо копчето да сменя с NTC термистор 150кОм примерно, но как ще се регулират градусите, не ми е ясно това.
« Последна редакция: Октомври 31, 2020, 08:54:32 am от hristo »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам
« Отговор #22 -: Октомври 31, 2020, 08:46:29 am »
Тия дни издирвам схема на прост Симисторен Терморегулатор до 2400 вата, реализиран с NTC термистор 10kOm примерно. Но засега не намирам принципна ел. схема, а само готови и най-вече прескъпи (схема с един триак 16А не може толкова да е скъп). По принцип схема от регулатор за прахосмукачка, смятам да е прототип, като типова схема на регулатор за фазово управление на симистор, само вместо копчето да сменя с NTC термистор 150кОм примерно, но как ще се регулират градусите, не ми е ясно това.

Толкова ли ти е фатално да регулираш постоянно? Слагаш това и готово:


hristo

  • Гост
Re: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам
« Отговор #23 -: Октомври 31, 2020, 09:13:56 am »
Да с механичен термостат EMMETI 29лв. е най-просто.

Мисля, че си намерих схема за инкубатор е с точност +-0,2 градуса и управление през нулата Zero-Cross схема за Триака с VT1, която не създава смущения в ел.мрежата при работата на устройството:
« Последна редакция: Октомври 31, 2020, 09:40:51 am от hristo »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Инфрачервен Керамичен Нагревател - Направи Си Сам
« Отговор #24 -: Октомври 31, 2020, 11:57:35 am »
hristo, проумей важното, IR излъчването не нагрява въздуха, дори при висока запрашеност. По тази причина няма конвекция. IR нагряват предметите в стаята, човешкото тяло и т.н., те от своя страна нагряват въздуха и така се получва конвекция. При IR същественият момент е, моменталнното усещане за комфорт, особено при излъчване 2400К (цветова температура по Келвин). Това демонстрирах на видеото което пуснах по рано. Забележете, поставих си ръката съвсем в близост и зад излъчвателя! Държах я достатъчно за да ме изгори но това не се случи. Освен това към задна страна, в следствие златното покритие няма никакво излъчване, цялото отива напред.
Ето ти нещо по съвременно, макар и не толкова, от колкото допотопни схеми с компаратор 311.
 https://www.onsemi.com/pub/Collateral/UAA2016-D.PDF
И тук, ще намериш някои доказателства за които пиша.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D1%84%D1%80%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE_%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D1%8A%D1%87%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5#%D0%9E%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8_%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4_%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE