Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Отопление с Вода

<< < (2/6) > >>

montanar:
Изоллира се максимално и се ползва външна конвекция за ползване на енергията - вероятно аз ще правя нещо от сорта ако не ми се получи една друга идея.

dmitarp:
Каквото и да правиш, икономическите сметки все не излизат, а щом те не излизат значи и екологичните предимства са под въпрос. 42 тона резервоар, вземи полезна температурна разлика от 60 градуса, тогава съхранената енергия е около 3000 KWh, това е толкова колкото е енергията на 330 кубика природен газ. По днешни цени в България това е 174 лв., ако ползваш газ и около 600 лв, ако ползваш ток. Само производството и монтажа на този резервоар не може да го изплатиш 10 години. Когато газта след 30 години бъде забранен, а след 10 години му сложат висок акциз, е възможно да има бум на такива жилища, при все че екологичнта стойност пак ще е съмнителна, защото всичко ще бъде наложено административно.

Радико:
Такъв бомбастичен резервоар е нормално да не се изплати. Но три четири кубика резервоар ще дойде на цена 900- 1000 лева. Това вече е доста по реалистично и при положение че се загрява и със соларни панели а плащаш само когато няма слънце или не достига нещата се връзват, има смисъл.

juliang:
Идея си нямаш какво е "пасивна къща" и колко инвестиция трябва да набуташ в нея за да стане нещо смислено. А и няма как да стане смислено за къща 100 квадрата. За офис сграда или мол става, но за частна къща е неоправдано.

Един пример - как ще вентилиращ проклетата къща? Ще дишаш един и същ въздух от септември до април ли? Няма да стане.
А сега сложи една система, която да затопля влизащия във къщата свеж въздух, отнемайки топлина от излизащия навън.
После - тамбури (две врати с коридорче между тях) на входа, за да не даваш на топлото да избяга докато влизаш и излизаш. Изклчително практично решение за малка къща... Да, можеш да минеш и с въртяща се врата, но тя не е толкова ефективна. Или въздушна завеса, която е още по-неефективна.
И се сещаш че всичкото това има някакъв смисъл само ако имаш система за централна климатизация и вентилация на сградата, вкл на кенефи, бани и кухни. Щото ако щеш 20 см каменна вата да сложиш на стените - тя ще е абсолютно безмислена в момента в който пуснеш абсорбатора над печката или вентилаторчето в кенефа докато се напъваш на чинията...
Моя абсорбатор има дебит над 500 кубични метра на час. Тоест за 1/2 час готвене той ще е изхвълил топлия въздух от къща 100 квадрата.
А ако искаш да си съвсем "пасивен" трябва да помислиш и за отнемането на топлината от топлата вода, която отива в канализацията при къпане и миене. За да я затоплиш си изхарчил енергия, която ще изхвърлиш...

Вчера видях едно видео в тубата, и си мисля че съвсем точно показва нивото, към което се стремят голяма част от даващите идеи тук: https://youtu.be/l665eovBlEk

montanar:
Истината е някъде по средата -аз мисля за 10 кубика не повече - действително голям резервоар ще излезе доста скъпо.
Но презумцията е да ползвам енергията която имам евентуално да я реализирам финансово и отпадъчното топло евентуално да ме топли или в най лошият случай само да ме топли.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия