Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Отопление с Вода

<< < (4/6) > >>

juliang:

--- Цитат на: ndm в Септември 29, 2020, 05:06:10 pm ---juliang, това за "стандартен" климатик говориш, или системата е друга?

--- Край на цитат ---
В евтиния вриант е топлообменник "въздух-въздух", в по-скъпия има включена и термопомпа.

plcsoft:
Понеже вече втора страница започвате и драскате само теория то нека да ви дам информация от първа ръка за практически реализиран такъв проект в моята вила. Вилата е закупена през 2012 година и след едногодишен ремонт в нея започна да се живее целогодишно от лятото на 2013г. Къщата е 78 кв.м. едноетажна. Разполага с всекидневна, хол, спалня, кухня, баня и маза. Всичко без мазата е на парно отопление като ползвам панелни радиатори, а хола изцяло е на подово отополение. В началото два отоплителни сезона се отоплявахме на камина с водна риза с мощност 20+9кW на дърва. Средно за отоплителен сезон за огрев се даваха тогава около 1000лв на сезон. Това беше през 2013-2014-2015 година когато цената на тон дърва беше около 110-120лева. През 2015 лятото преправих старият газов котел от апартамента да работи на пропан-бутан и го монтирах на вилата като разхода падна на около 800лв за отоплителен сезон. Но този резултат отново не беше удовлетворителен за мен и през 2017 преправих един стар климатик на термопомпа и от тогава до сега къщата изцяло се отоплява с термопомпа като годишния разход за отопление с термопомпата падна от 800лева на отоплителен сезон на 500лв. Като газовият котел се държи в дълбока резерва и се ползва единственно в много студените дни. Миналата година е ползван само три дена. Като сметките са както следва за сезон 2017-2018 около 620лв, за сезон 2018-2019 - 498лв, за 2019-2020- 503лв. Към настоящият момент обмислям да добавя и слънчево парно към работещата термопомпена инсталация но за сега се въздържам защото ми се струва икономически неизгодно да влагам 4-5 хиляди лева за закупуване на слънчеви колектори и топлинен акумулатор при положение че, тази инвестиция ще се избие след повече от 14-16-20 години се замислям дали си струва труда и капиталовложението. Това което забравих да добавя е че отоплението на къщата е денонощно като през деня когато сме на работа се подържа температура 19 градуса независимо от външната. А от 16 до 7 часа на следващата сутрин температурата във всички стаи е 22градуса. А съботите и неделите температурата е постоянно 22 градуса. Вилата е без външна и вътрешна изолация с PVC дограма и само външна циментова мазилка от социалистическо време. ;D Та това е на кратко! Ако има въпроси ще отговарям.   

VITAN:

--- Цитат на: plcsoft в Септември 29, 2020, 07:02:47 pm ---Вилата е без външна и вътрешна изолация...
--- Край на цитат ---
Е те там е ключът за бараката.

ELPUNTO:
hristo ти тръгваш по път, който аз извървях преди повече от 10 години.
Ако наистина си решил да правиш такава система за отопление, съветвам те да
прегледаш темата Слънчево парно там подробно съм описал
устройството и действието на Солара.
Соларът работи целогодишно и безотказно повече от 10 години.

hristo не тръгвай да изграждаш подобна система САМО на основа теория.Със сигурност ще направиш много
грешки.По добре е да използваш опита от подобни системи и да се учиш от грешките на другите, вместо от
своите грешки.

plcsoft:

--- Цитат на: VITAN в Септември 29, 2020, 07:29:59 pm ---Е те там е ключът за бараката.

--- Край на цитат ---

Не, не е там ключа, на друго място е!  Не съм слагал допълнителна термоизолация защото така стените "дишат" и в стаитене се задържат миризми, влага и няма мухъл.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия